dokumenty pioniera miasta

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
agatacerole
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2012, o 13:47

dokumenty pioniera miasta

Postautor: agatacerole » 18 kwie 2012, o 13:54

Dzień dobry, mam problem, tzn. właściwie bardziej pytanie. Mam nadzieję, że mi pomożecie. Mianowicie, jakie dokumenty dostawał i musiał mieć przy sobie przyjeżdżający do Szczecina w pierwszych pięciu latach po wojnie. TZN. chodzi mi o to jakie po kolei musiał uzyskać dokumenty by np. zarejestrować się, dostać zakwaterowanie itp. Czy ktoś jet w stanie mi udzielić wiarygodnych informacji? Bardzo, bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.
Agata.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: dokumenty pioniera miasta

Postautor: Schulz » 18 kwie 2012, o 15:07

Zajrzyj Agato do artykułu na naszym portalu http://sedina.pl/index.php/2008/04/13/h ... j-podkowy/. Być może to jest odpowiedź na Twoje pytanie.
agatacerole
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2012, o 13:47

Re: dokumenty pioniera miasta

Postautor: agatacerole » 18 kwie 2012, o 19:21

Dziękuję bardzo, niesamowicie mi to pomogło. Tylko czy wie Pan, czy też inni, czy były jakieś określone kryteria by takiej rodzinie czy też pojedynczemu człowiekowi mógł być przyznany dom, mieszkanie, zakwaterowanie. Bo z pewnością nie dostawali tego wszyscy jak leci, nawet z takiego względu[tak mi się wydaje], że miejsc, które były w miarę dobrym stanie nie mogło być wiele.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: dokumenty pioniera miasta

Postautor: Randrzej_46 » 19 kwie 2012, o 03:06

Interesuje Cię okres pięciu lat od zakończenia wojny. Akurat tego okresu dotyczy to o czym piszę.
Przy czym zaznaczam – wielu spraw mogę nie znać dokładnie ponieważ w momencie przyjazdu do Szczecina, miałem trzy lata. O szczegółach przeprowadzki wiem od matki i „przyszywanego” kuzynowstawa z którymi Ona przyjechała.
Po śmieci matki, zrobiliśmy „porządek” ze starymi dokumentami, pozostawiając na pamiątkę tylko te dotyczące samego przeniesienia i otrzymanego mieszkania.

Mam również oryginalne dokumenty:
- zaświadczenie przesiedleńcze (z pieczątkami rejestracji, zapomóg, otrzymanej odzieży)
- zarządzenie kwaterunkowe (przydział mieszkania)
Niestety format tych skanów to 2,5Mb każda z 4 stron, więc gdyby one były konieczne jako wyrażne, musielibyśmy się dogadać jak je przesłać.

Porównując dokumenty z artykułu „Historia jednej podkowy” jest to podobna historia: oni przyjechali w roku 1945 z Zamościa, my z wioski z pod Sokółki (białostockie).
W obu przypadkach, zaświadczenie przesiedleńcze wydane jest przez administrację więc chyba należało się do Urzędu zwrócić. Czy my pismo mieliśmy – nie wiem, może likwidacja dokumentów ....

Po przyjeździe do Szczecina, „kuzynowstwo” wraz z matką zamieszkali w PUR przy ulicy Jagielońskiej. Do kiedy tam mieszkali – nie wiem ale chyba krótko (zaświadczenie przesiedleńcze z 09.03.1949), bo jak pamiętam matka po zorjętowaniu się w Szczecinie, przyjechała po nas i razem wróciliśmy do kuzynowstawa którzy już mieszkali na ul. Jana Kazimierza.
Przez krótki okres mieszkaliśmy u nich i jednocześnie szukaliśmy (ja to raczej nie) mieszkania .

Zarządzenie kwaterunkowe nosi datę 15.05.1949 a więc trudno o mieszkanie nie było.
Fakt, że jeden z pokoi był nieco wypalony ale dość szybko został naprawiony. Faktem jest również, że ktoś już to mieszkanie sobie wypatrzył i była jakaś awantura – ale mieszkanie zostało nasze. Wprawdzie w dość zniszczonej dzielnicy ale jednak.

Masz więc opis okresu połowy roku 1949.

Jak było wcześniej nie wiem ale może ktoś starszy ode mnie Ci podpowie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości