(artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Awatar użytkownika
sedina
Manzelka
Posty: 172
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 10:36
Kontakt:

(artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: sedina » 5 sty 2012, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Ostatni numer ogólnopolskiego kwartalnika „Renowacje i Zabytki” prawie w całości poświęcono Szczecinowi. Miejscowi autorzy w 13 artykułach oraz wstępie przedstawili walory naszego miasta. Poniżej publikujemy obszerną recenzję wraz galerią i „oryginalnym” spisem treści do wglądu.
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: Astra28 » 5 sty 2012, o 16:50

Siemanos.

Dzięki za informację. Pozycja raczej do obowiązkowego zakupu.

P.S. Błagam tylko o poprawienie słowa "oglądnąć" w tekście: "część z nich można oglądnąć w galerii pod niniejszym tekstem" znajdującym się w całości artykułu. Co to za słowo ?????????????? Zarówno portal, jak i sam art. odnosi się do Szczecina, a nie Krakowa. Oczy puchną od samego patrzenia na tego dziwoląga.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: Stau » 6 sty 2012, o 17:40

Astra28 pisze:P.S. Błagam tylko o poprawienie słowa "oglądnąć" w tekście: "część z nich można oglądnąć w galerii pod niniejszym tekstem" znajdującym się w całości artykułu. Co to za słowo ?????????????? Zarówno portal, jak i sam art. odnosi się do Szczecina, a nie Krakowa. Oczy puchną od samego patrzenia na tego dziwoląga.
Dzięki za uwagi. Tym niemniej w pełni poprawne jest użycie słowa "oglądnąć".

Jak odnalazłem - tłumaczył to nawet w poradni PWN prof. Bańko:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7905

Łatwo jednak dociec, skąd wspomniane powyżej słowo znalazło się w moim artykule i dlaczego w ogóle "nie razi" mnie tudzież cytując: "oczy nie puchną mi od samego patrzenia" na nie. Po prostu mieszkałem sześć lat w Krakowie i zapewne stąd wyraz "oglądnąć" jest dla mnie całkowicie "neutralny" i zwyczajny.

Przyznam jednak, że nie miałem pojęcia, iż to regionalizm stricte małopolski. Jak to zwykle bywa - odziedziczyłem nieświadomie (w spadku) kilka różnego rodzaju lokalnych sformułowań.

Wracając do meritum - nie można mówić w tym konkretnym przypadku o jakimkolwiek błędzie.

Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: Lazi » 7 sty 2012, o 22:16

A wychodzisz na pole czy na dwór? ;-)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: Stau » 7 sty 2012, o 22:54

Lazi pisze:A wychodzisz na pole czy na dwór? ;-)
:D:D:D Zdecydowanie na dwór :D:D:D. Kwiatków "w obie strony" jest zresztą całkiem sporo ;).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Szczecin pod lupą – „Renowacje i Zabytki”

Postautor: Astra28 » 8 sty 2012, o 00:33

Siemanos.
Stau pisze:Po prostu mieszkałem sześć lat w Krakowie i zapewne stąd wyraz "oglądnąć" jest dla mnie całkowicie "neutralny" i zwyczajny (...) nie można mówić w tym konkretnym przypadku o jakimkolwiek błędzie.
Stau, toż ja nigdzie nie napisałem, że to jest błąd, a jedynie, że oczy bolą :lol: No cóż ja na to poradzę, że mnie to jakoś dziwnie drażni :roll: . Chyba mam na to słowo alergię. Z drugiej strony jako regionalizm związany z Małopolską, ostatnimi czasy rozpowszechnia się w naszym kraju niezwykle szybko i skutecznie :shock: i coś mi się wydaje, że jest używane bez świadomości swojej odrębności.

Lazi ja też wychodzę na dwór, chociaż jak jestem u rodziny pod Mielcem to oczywiście wychodzę z dzieciakami na pole, bo inaczej muszę poszukać jakiegoś ciekawego dworu, żeby dzieciakom pokazać. A tam szybciej znajdziesz zamek niż dwór :lol:

Nie wiem jak tu (w Szczecinie) ale u mnie na Kaszubowie ... coś tam, coś tam znajduje się "za winklem" ... użycie tego też jest niezrozumiałe na południu Polski ... ach no jo niech sobie tak zostanie :)

Banany w górę :)
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron