(artykul) Ku pamięci (10)

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: Busol » 26 lut 2011, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »


Jak się ubierano
Na starych zdjęciach widać ubiory zgodne z obowiązującą w tym okresie modą. Fryzury też z tamtej epoki. Panowie w większości nosili szerokie marynarki zapinane na guziki, obowiązkowo w dwóch rzędach. Na barkach marynarka taka była wypchana poduszkami (podkładkami) tak, że barki były proste, do tego koniecznie koszula, krawat już nie. Spodnie długie, szerokie w nogawkach i obowiązkowo na dole mankiety. Do tego płaszcze letnie - prochowce i zimowe z gabardyny, z paskiem zapinanym na dużą klamrę. Były również inne stroje jak kurtki - pamiętam, że były skórzane oraz wiatrówki - szyte z różnych materiałów. Obuwie było ciężkie, wykonane ręcznie na grubej podeszwie lub długie buty tzw. ,,oficerki”, do tego spodnie bryczesy. W późniejszym okresie modne było obuwie przypominające buty narciarskie z płaskim noskiem oraz czarne spodnie wpuszczane w obuwie. Na głowie noszono kapelusze na co dzień i od święta. Ale były również furażerki i czapki z daszkiem wykonane ze skóry. Bielizna spodnia to podkoszulek, obowiązkowo biały na ramkach, majtki w większości duże i długie. Były też kalesony letnie wykonane z lnu i zimowe koloru nijakiego, przylegające do ciała. Skarpetki noszone były z tzw. ,,podwiązką”, gdyż w innym przypadku opadały.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
lolas46
Posty: 14
Rejestracja: 4 lut 2011, o 19:22

(artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: lolas46 » 2 mar 2011, o 04:09

Tak było.
Zapytałem wnuków,czy wiedzą co to jest "fajerka"???
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: Busol » 2 mar 2011, o 09:01

lolas46 pisze:Tak było.
Zapytałem wnuków,czy wiedzą co to jest "fajerka"???
A co to ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: irs6 » 2 mar 2011, o 09:42

fajerka jest częścią westwalki.Najlepsze były na sześć fajerek.Czyli żeliwne krążki zakrywające palenisko.Ostatni kręg był pełny i. zamykał palenisko
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: RychO » 2 mar 2011, o 09:57

bieta
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2011, o 17:46

(artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: bieta » 5 mar 2011, o 10:02

Pamiętam zapach skórki jabłka, którą Babcia podpiekała na fajerkach, albo to, że częstowała mnie kostkami cukru z odrobiną kropli miętowych. Mama smażyła dla nas karmelki na patelni. Tato przed wyjściem do pracy w Stoczyni Gryfia podgrzewał sobie zupę (których Mama umiała gotować dziesiątki, jak nie setki różnych), a w niedzielę smażył dla całej naszej rodziny jajecznicę na słoninie i cebuli.
Pamiętam oranżadę w proszku, którą się wyjadało z torebki. A lody Pingwin są nie do podrobienia...
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: 5lipca » 5 mar 2011, o 10:51

Też oczywiście pamiętam ...
Ostatnio zmieniony 17 mar 2011, o 18:35 przez 5lipca, łącznie zmieniany 3 razy.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: irs6 » 5 mar 2011, o 15:18

A słynne dropsy owocowe,mleczne tabliczki w kształcie batoników,małe trójkątne torebki papierowe do których wsypywane były cukierki a zwłaszcza kamyczki.Przypominam sobie również dziury w pończochach i cerowanie ich.W szkole na zajęciach z prac ręcznych obowiązkowa była nauka cerowania i to również dla chłopców.A malowanie przez panie na nogach szwa pończochy których nie miały.
bieta
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2011, o 17:46

(artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: bieta » 5 mar 2011, o 17:49

Kiedy byłam dzieckiem w latach pięćdziesiątych, nie brakowało mi niczego: ani chleba, ani zabawek, ani książek czy ubrań. Chodziliśmy na przedstawienia do Pleciugi, wtedy przy przy obecnym pl. Szarych Szeregów). Później na poranki do kina Kosmos.
Tato pracował i utrzymywał całą 5-osobową rodzinę.
Lubiłam swoją szkołę (SP Nr 1) przy al. Piastów. Mieliśmy wspaniałych nauczycieli.
Wspominam dzieciństwo jak piękną bajkę.
lolas46
Posty: 14
Rejestracja: 4 lut 2011, o 19:22

Re: (artykul) Ku pamięci (10)

Postautor: lolas46 » 6 mar 2011, o 05:09

I POMYŚLEĆ ILE MIŁYCH WSPOMNIEŃ wywołało jedno skromne pytanie o "fajerkę".
Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

cron