Stettin vor 1945 (von Bachinstitut Stettin)

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 21:26

W związku z licznymi pytaniami muszę wyjaśnić parę spraw.

1. Moja galeria przedwojennego Szczecina „Stettin vor 1945” jest przez cały czas aktualizowana. Podawane zostały nowe zdjęcia nowe albumy i zmienione zostały pewne kwestie przyporządkowania zdjęć do albumów. Wprawdzie na razie są to zabiegi kosmetyczne, ale w przyszłości, mam nadzieję, pomogą w aktualizacji galerii.

2. Informuję uprzejmie wszystkich, że taka klasyfikacja, jaką przyjąłem nie ulegnie zmianie. Nie podlega też zmianie język podpisów pod zdjęciami jak i nazwy samych albumów i kategorii.
Jako że jest to galeria dotycząca przedwojennego miasta obowiązującym językiem jest język niemiecki.
(Dla wszystkich chętnych podane są pod spodem nazwy dzielnic ulic i obiektów w języku polskim.) O komplikacjach dotyczących tłumaczeń na język polski pisaliśmy na forum wielokrotnie.

3. Doszła cała nowa kategoria - „Kriegszerstörungen vor 1945”. Znajdują się w niej zdjęcia zniszczeń wojennych sfotografowanych przed rokiem 1945. Część zdjęć została przesunięta z albumu „Zniszczenia wojenne”.

4. W przyszłości planuję jeszcze powstanie dwóch kategorii - zdjęć wnętrz oraz fotografii różnych w których znajdą się m.in. obiekty niezidentyfikowane, zdjęcia mieszkańców.

5. Cały czas jest oczekiwana galeria prawobrzeżna pod redakcją Aygona i Adam R. Jak tam praca, panowie?

6. Galerią obrazów, sztychów, litografii, grafik itp zajmie się Herr Torney. Mogę tylko wyrazić pobożne życzenie, że będzie ona miała podobny układ do mojej, o ile tylko Torney tak to zaplanuje.

7. Wszystkie osoby, które zauważyły błędy w podpisach, np. literówki, bądź mają wątpliwości co do datowania, proszone są o wysyłanie takiego sygnału bezpośrednio do mnie na wiadomość prywatną, a nie przez czcigodnych adminów (bo to tylko komplikuje im i mnie sprawę), i nie sygnalizowanie tego w komentarzu pod zdjęciem. Przypominam, że w przypadku datowania przyjąłem następującą zasadę:
-1903: przed rokiem 1903,
1903: rok 1903,
1903- : po roku 1903
Wieka prośba do MirkaJot. Przejrzyj, proszę, w miarę możliwości całą galerię pod względem identyfikacji modeli tramwajów. Nie brałem tego zupełnie pod uwagę podczas datowania.

Z poważeniem
Johann-Sebastian-Bachinstitut Stettin
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 15 mar 2005, o 21:50

Daleki jestem od oceniania kogokolwiek i chyle czoła przed Twoją wiedza Bachinstitut, pracą itd. Będziesz dla mnie guru w tym temacie zawsze ale w nazewnictwie typu "Unidentifiziertes - 01" to już chyba przegiąłeś :lol:
Nie mam nic przeciwko nazewnictwu niemieckiemu, a nawet pochwalam bo pozwala to szybciej orientować się w pewnych kwestiach i nakłania do myślenia ale w takich przypadkach mój język ojczysty bardziej mi odpowiada.
Wyznaję zasadę, że język wroga trzeba znać ale bez sadyzmu :-)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 22:07

Ordnug muss aber sein.
Konsekwentnie, to konsekwentnie. Z żelazną konsekwencją.


(Nawet bym się z Tobą zgodził. Ale że ja cały komputer prowadzę po niemiecku, to nawet na to nie zwróciłem uwagi.)
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 15 mar 2005, o 22:11

BI ma nawet specyficzny komunikator - SS*

* Sprechen Sprechen
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 22:14

Torney, masz w ucho! Nic takiego nie mam. Torni bezwstydnie zmyśla! Chyba Ci padł cień nie tylko na okno.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 mar 2005, o 22:28

Torney pisze:BI ma nawet specyficzny komunikator - SS*

* Sprechen Sprechen
popłakałem sie .........
I to nie ze wzruszenia ani smutku...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 22:34

Nie śmiać, Busol! Torney jeździ po mnie jak tramwaj po szynach.
Żebym ja Ci, Bambo, nie przełożył, co znaczy GG.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 15 mar 2005, o 22:38

czy mogę nieśmiało spytać dlaczego niektóre zdjęcia w krigs-zniszczeniach są w takiej małej rozdzielczości? :cry:
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 22:47

Nie mam pojęcia dlaczego. Takie otrzymaliśmy. Lepsze takie, niż żadne. Chyba cykali je z ukrycia, nie sądziesz, że specjalnie pozowali do nich. Ale Paradeplatz za to jakie!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 15 mar 2005, o 22:47

Kevin pisze:czy mogę nieśmiało spytać dlaczego niektóre zdjęcia w krigs-zniszczeniach są w takiej małej rozdzielczości? :cry:
Bo wtedy była technka słabo rozwinięta i na kliszy się więcej nie mieściło ziarenek ;-)
"Oryginały" są słabej jakości, bynajmniej te co ja mam i powiększyć za bardzo się nie da. Prawda "Wyrocznio mit SS" :-) !?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 22:49

Ale czasmi się i wiecej mieściło - zwłaszcza na szklanym negatywie....
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 15 mar 2005, o 22:49

Bachinstitut pisze:Żebym ja Ci, Bambo, nie przełożył, co znaczy GG.
Już wiem, nie przekładaj :lol:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 15 mar 2005, o 23:03

absolutnie nie czepiam się technik i rozdzielczości ówczesnej fotografii, chodzi mi o "ilość pixeli" zdjęcia czy skanu. Przykładowo jeden z obrazków ma 283x385 - to jest dużo poniżej rozdzielczości fotochemicznej oryginału, na czym by nie był. Rozumiem że nie ma dostępu do oryginalnych szkieł...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 mar 2005, o 23:10

Ano nie ma. Ale dobrze, że choć są i takie. Mi osobiście najbardziej podoba się Kohlmarkt, Paradeplatz i KAVL.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 15 mar 2005, o 23:46

też mi się bardzo podobają i własnie dlatego mi żal, że w niektóre zdjęcia są tak odchudzone i nie da się popodróżować po tamtym świecie...
Proponuję chociaż małą regenerację ( oversampling z filtracją ). Dla Szanownego BI próbka w mojej galerii/album:TEST.
Zdj1. to zwykłe 6 krotne powiększenie tego zdjątka z lejem po bombie, ZDJ2- po filtracji. Widać niewiele więcej, tego co przepadło nie da się odzyskać, ale chyba odbiór takiego zdjęcia jest lepszy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości