(artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: Busol » 26 sty 2011, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Dwie synagogi

Zainspirowany apelem Administratora Portalu Miłośników Dawnego Szczecina, o nawiązanie kontaktu z mieszkanką Hamburga, która zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie powiązań jej prababci, Wilhelmine Fischer-Karchowsky z budynkiem synagogi szczecińskiej, postanowiłem poszerzyć naszą wiedzę o dziejach tej budowli i jej właścicielu, gminie żydowskiej.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: kgirl » 26 sty 2011, o 22:45

Pommersche Zeitung z 16 listopada 1938 roku donosiła, że konieczne było wysadzenie pozostałych po pożarze ścian synagogi. Motywowano to niebezpieczeństwem, jakie resztki budynku miały stwarzać dla ruchu na zatłoczonej Grüne Schanze oraz sąsiednich budynków. Po pożarze ostały się 4 zewnętrzne mury, ściany wewnętrzne były mocno naruszone. Szczególne niebezpieczeństwo stwarzały resztki fasady. Mury zostały wysadzone w trzech etapach. Pozostawiono jedynie wieżę wieńczącą kiedyś z prawej strony przednią ścianę synagogi. Według Baupolizei jej konstrukcja nie była mocno naruszona.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: Schulz » 26 sty 2011, o 23:31

Nie minął tydzień, i już im ruiny przeszkadzały, „na ja, Ordnung muß sein”. Jak to wyglądało, widać na zdjęciach w galerii Bacha.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: kgirl » 27 sty 2011, o 08:06

We wspomnianym artykule z 16.11.1938 opisane są kolejne etapy wysadzania. Prace przez 3 dni wykonywali robotnicy Technische Nothilfe. Wygląda więc, że pozostałości spalonej synagogi zaczęły przeszkadzać wcześniej.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

(artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: gozal » 28 sty 2011, o 21:10

Obok naturalnie szokującej informacji o Nocy Kryształowej, wstydliwa jest również wzmianka o kradzieży pierwszej tablicy pamiątkowej ufundowanej w 1999...
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawne

Postautor: Schulz » 15 lut 2011, o 18:12

gozal pisze:Obok naturalnie szokującej informacji o Nocy Kryształowej, wstydliwa jest również wzmianka o kradzieży pierwszej tablicy pamiątkowej ufundowanej w 1999...
Informację o tym powziąłem z portalu społecznościowego Jewish.org.pl.
http://www.jewish.org.pl/index.php?opti ... &Itemid=72, który jako źródło podał artykuł z listopada 2008 w 24kurier.pl (Szczecin. Dewastacja tuż przed rocznicą Nocy Kryształowej). Nie dotarłem do niego, ale w swoim archiwum mam m.in. artykuł p. B. Twardochleba z 9.06.1999.
Załączniki
Kurier szczeciński, 9.06.1999, Pamięć o synagodze.
Kurier szczeciński, 9.06.1999, Pamięć o synagodze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości