Pomnik przy Szosie Polskiej

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
ByliśmyJesteśmyBędziemy
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2009, o 23:53

Pomnik przy Szosie Polskiej

Postautor: ByliśmyJesteśmyBędziemy » 28 sie 2009, o 00:06

Pomnik przy Szosie Polskiej, skrzyżowanie Nehringa, jest konglomeratem sierpów i młotów, dla mniej zorientowanych przywołam porównanie do swastyk i gap, tak, tak , to coś ma miejsce w Naszym mieście, wbrew KONSTYTUCJI, i wersów o zakazie "propagowaniu ustrojów totalitarnych" każdy pasażer zdążający do Polic i okolicznych miejscowości jest zmuszony patrzeć na ta bestialską symbolikę......ZATEM KIEDY? Kiedy to zdemolujemy? to czerwone-bandyckie mauzoleum?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 28 sie 2009, o 00:25

Pomijając kwestie estetyczne i ideologiczne - jeśli ktoś powołuje się na konstytucję, nie powinien wzywać do łamania prawa, a tym właśnie byłoby demolowanie czegokolwiek, nawet "czerwonego" czy "bandyckiego mauzoleum".
Erich-Falkenwaldergesellschaft
ByliśmyJesteśmyBędziemy
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2009, o 23:53

Postautor: ByliśmyJesteśmyBędziemy » 28 sie 2009, o 00:30

Jasne, zatem zostawić?

Czy jednak dla przyjemności zdemolować? Lubie historię ale tą chętnie zdemolowałbym...
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Re: Pomnik przy Szosie Polskiej

Postautor: Tasza » 28 sie 2009, o 00:35

ByliśmyJesteśmyBędziemy pisze:Pomnik przy Szosie Polskiej, skrzyżowanie Nehringa, jest konglomeratem sierpów i młotów, dla mniej zorientowanych przywołam porównanie do swastyk i gap, tak, tak , to coś ma miejsce w Naszym mieście, wbrew KONSTYTUCJI, i wersów o zakazie "propagowaniu ustrojów totalitarnych" każdy pasażer zdążający do Polic i okolicznych miejscowości jest zmuszony patrzeć na ta bestialską symbolikę......ZATEM KIEDY? Kiedy to zdemolujemy? to czerwone-bandyckie mauzoleum?
I znów ta tęsknota za ładem jednoznacznym i wypranym z wątpliwości...
ByliśmyJesteśmyBędziemy
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2009, o 23:53

Postautor: ByliśmyJesteśmyBędziemy » 28 sie 2009, o 00:49

rozumiem że ty wątpisz ciągle... wiem, nauka Stalina wymaga dłuższej kontestacji, niestety my, prymitywy prawicowej falangi depczemy degenaratów pseudo kontestacji, jak już zburzymy to wszystko Ci w ulotce wyjaśnimy ;)

P.S, Stettin to w tym samym kontekscie historycznym co: Radogoszcz, Wkra, Strzałów, Kraków,Demin, Penzlin, Krukow, Wulkenzin, Mallin?...?
mam nadzieję, że chęć poznania wybiega właśnie w te rejony, w obszary Polskości na tych ziemiach, ich utrwalaniu i propagowaniu... to jedynie słuszna droga :)

a tak całkowicie koncyliacyjnie to przecież nie powinno tego pomnika tam być prawda? tak najprościej jak tylko to sobie można wyobrazić...
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 28 sie 2009, o 01:55

ByliśmyJesteśmyBędziemy pisze:rozumiem że ty wątpisz ciągle... wiem, nauka Stalina wymaga dłuższej kontestacji, niestety my, prymitywy prawicowej falangi...
...
Ale bełkot..., ciekawe skąd się tacy biorą?
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 28 sie 2009, o 02:06

Autor chyba ten sam....
http://forum.gs24.pl/Komunistyczny-pomn ... 11837.html
Nie tylko na sedina.pl "sie produkuje"
Awatar użytkownika
emilka
Posty: 425
Rejestracja: 29 gru 2005, o 20:17
Lokalizacja: Zabelsdorf, Carlastr.

Postautor: emilka » 28 sie 2009, o 10:42

pff, rodzimowiercy dali spokój, to zaczęli z narodowego odrodzenia polski...
przynajmniej wątek "ale dzisiaj zastój na forum :/" nie jest dziś aktywny^^
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Tak po "mojemu"

Postautor: Zahuś » 1 wrz 2009, o 23:53

Kilka lat temu mój Teść związany ze środowiskiem Sybiraków próbował przerobić ten pomnik na pomnik sybiraków czyli bezpośrednich ofiar stalinizmu. Miasto jednak się nie zgodziło i przerobiło na to co jest dzisiaj. Można dużo dyskutować i myśleć ale... dla jednych dany pomnik jest obrazą a dla innych czymś ważnym. Trzeba uszanować i jednych i drugich. Kiedyś byłem jako mały chłopak na cmentarzu w Tobruku - tam wszyscy sprawiedliwie leżą i Niemcy i Alianci. Dwa lata temu byłem w Helsinkach . W samum centrum stoi pomnik Cara Mikołaja. On wyżynał Finów jak prawdziwy rzeźnik. A mimo to pomnik postawiony przez rosyjskich okupantów ku poniżeniu Finów stoi i mało tego jest otoczony czcią i jest wspaniale odrestaurowany. Każdy pomnik to pamiątka historyczna czegoś. Proponuję ludziom pamiętającym radziecką okupację pozostawić decyzję przyszłym pokoleniom. Za jakieś 50 lat symbol sierpa i młota to będzie super zabytek. Ostatni taki znak w Szczecinie. Kto wtedy będzie pamiętał jakie tragedie są z tym związane. Zawsze ti oce na wydarzeń z dalszej perspektywy jest sprawiedliwsza. Pozdrowienia Zahuś
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Postautor: babajack » 2 wrz 2009, o 20:59

Zahuś , masz rację, to tak samo , jak historia zdjętej gwiazdy z pomnika na pl Żołnierza , powinna wrócić na podstawę , lekko w nią zagłębiona , z odpowiednim komentarzem , kto , kiedy i dlaczego zdjął ją z cokołu, co się wtedy ważnego wydarzyło . Była taka propozycja kogoś mądrego, szanującego przeszłość. Gwiazda gdzieś jest, znalazł ją dwa , albo trzy lata temu licealista, był na ten temat artykuł w Kurierze Szczecińskim. pozdrawiam Jacek 8)
Rafael_3D
Posty: 48
Rejestracja: 5 cze 2005, o 22:43
Lokalizacja: Doncaster S.Yorkshire

Re: Pomnik przy Szosie Polskiej

Postautor: Rafael_3D » 17 paź 2010, o 20:54

Odgrzebię nieco temat ;)
W roku 1987 należałem do kółka fotograficznego przy Domu Kultury Huty Szczecin. Na którymś spotkaniu prowadzący zaprzągł nas do uprzątnięcia jednego z pomieszczeń (strych), które stanowiło magazyn rupieci. taki swoisty lamus. Znaleźliśmy wówczas sporo taśm filmowych z archiwum Huty. Wszystkie filmy nieme, kręcone jakby przez tą samą osobę, podobny sposób prowadzenia kamery, dobór ujęć i ich długość. Zapodaliśmy kilka z nich na projektor...
Pamiętam film o powstawaniu tego "pomnika", jakieś ujęcia przy spawaniu konstrukcji, a potem uroczyste odsłonięcie. Oficjele partyjni, wierchuszka wojsk okupacyjnych oraz.... TŁUMY zwykłych ludzi. Zapewne nie przyszli tam pod lufami karabinów a jedynie z potrzeby serca, hehe :wink:
Ciekawe co stało się z tym archiwum filmów. Po roku 1990 Dom Kultury przechodził w różne ręce, była tam dyskoteka, potem sklep, potem nawet nie pamiętam co. Pewnie filmy przepadły, chociaż kto wie?
Awatar użytkownika
RY5ZARD
Posty: 28
Rejestracja: 23 wrz 2010, o 19:21

Re: Pomnik przy Szosie Polskiej

Postautor: RY5ZARD » 19 paź 2010, o 14:03

poruszone zostały tu dwie sprawy, jedna to, to że przyszli ludzie dobrowolnie, co z tego wynika? sugerujesz że to poparcie dla inicjatywy i poparcie dla władzy oznaczającej się sierpem i młotem.
W świetle prawa kwestia osunięcia symboli ustrojów totalitarnych jest bezdyskusyjna.
Ponadto jeśli mnie pamięć nie myli to był pomnik z napisem cyrylicą - sława sowieckiemu rużju. Czy to byl pomnik poniemiecki ze słusznym napisem, nie wiem. Liczę na wpisy dotyczące historii tego 'monumentu'.
Ryszard

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron