Perełki do odkrycia

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Perełki do odkrycia

Postautor: dragon113 » 10 sty 2010, o 15:32

Dawno już nie byłem na tym forum. Ale moja wizyta jest związana z małym odkryciem w internecie. Być może już ktoś to oglądał ale w albumie tego nie widziałem. Zdjęcia pochodzą z tej strony: http://www.fotohistoria.pl/main.php?g2_itemId=54118 i oczywiście z tego serwisu. Niestety zdjęcia Szczecina są porozrzucane po różnych albumach. Ale są to unikalne zdjęcia zrobione przed rokiem 1954. Widać to po dalekich dzielnicach, które są puste i pozarastane. Z drugiej strony chciałem zwrócic uwagę na to jakie jeszcze zasoby i perełki ma PAP w swoim archiwum, ktore czekają na swojego odkrywcę. Po serii zdjęć widać i ich autor wedrował po północnym szczecinie. Zajrzał nawet na takie "zadupie" jak odzieżowa!!! Podejrzewam iż tych zdjęć jest w jakimś archiwum więcej. niestety sprawy zawodowe nie pozwalają mi w tej chwili pogrzebać w tym kierunku. dlatego też wrzucam tu trochę fotek, może ktoś ustali KTO , KIEDY I GDZIE JE ROBIŁ??? nie wspomnę iż wiele z tych zdjęć to zagadki nie tylko dla znawaców POwojennego miasta ale w dużej mierze (a może przede wszystkim) dla znawców przedwojennego Szczecina. Np. zrujnowany dom w śródmieściu to moim zdaniem okolice Salomei lub Odzieżowej.
PS. Gdzie była restauracja Victoria w przedwojennym (powojennym) Szczecinie?
Załączniki
dawny pl Lenina 1947.jpg
Jakie to dokładnie nr. domów?
Jakie to dokładnie nr. domów?
Spacer po wydmach nad jeziorem Dąbie.jpg
To chyba już nie istnieje
To chyba już nie istnieje
Co to za ulica?
Co to za ulica?
Dokładnie które to nr domów
Dokładnie które to nr domów
Gdzie był (jest ) ten dom? Moim zdaniem okolice Odzieżowej
Gdzie był (jest ) ten dom? Moim zdaniem okolice Odzieżowej
Ciekawe gdzie była ta restauracja?
Ciekawe gdzie była ta restauracja?
Szczecin, 1947-05. Gartenstrasse (obecnie ul. Odzieżowa) w śródmieściu. Niemieckie i rosyjskie (umieszczone po zajęciu miasta) tablice z nazwami ulic oraz herbaciarnia Władysława Dijarowskiego.jpg
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: dragon113 » 10 sty 2010, o 15:40

No i jak zwykle zrobiłem błędy w umieszczaniu zdjęć. Po kolei od góry. 1. plac Lenina 1947. 2. Domy w okolicach pl. Grnwaldzkiego. 3. Spacer nad jeziorem Dąbie. 4. Willa nad jeziorem Dąbie. 5. ulica nad jeziorem Dąbie. 6. okolica placu Grunwaldzkiego. 7. NN Śródmieście (czyżby Odzieżowa bo tylko ona w śródmieściu miała taką zabudowę przed wojną). 8. Restauracja Viktoria. 9.(ostatnie) Gartenstrasse (obecnie ul. Odzieżowa) w śródmieściu. Niemieckie i rosyjskie (umieszczone po zajęciu miasta) tablice z nazwami ulic oraz herbaciarnia Władysława Dijarowskiego.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: dragon113 » 10 sty 2010, o 16:00

I jeszcze coś fajnego. Szczecińskie ekspedientki 1945! rok!
Załączniki
Pani Stenia i pani Ania, sprzedawczynie w sklepie z artykułami różnymi przy ulicy Krasińskiego.<br />Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Pelagia Walkowiak.
Pani Stenia i pani Ania, sprzedawczynie w sklepie z artykułami różnymi przy ulicy Krasińskiego.
Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Pelagia Walkowiak.
OK_005764.jpg (3.79 KiB) Przejrzano 20117 razy
29.05.1945, Szczecin, Polska<br />Sprzedawczynie przed sklepem, na tablicy z lewej wypisane towary: &quot;Ryby wędzone, ryby świeże i solone, śledzie, drożdże, szpinak, rabarbar, cukier - kg. 150 zł, ogórki kwaszone, kapusta&quot;.<br />Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Pelagia Walkowiak.
29.05.1945, Szczecin, Polska
Sprzedawczynie przed sklepem, na tablicy z lewej wypisane towary: "Ryby wędzone, ryby świeże i solone, śledzie, drożdże, szpinak, rabarbar, cukier - kg. 150 zł, ogórki kwaszone, kapusta".
Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Pelagia Walkowiak.
OK_005765.jpg (3.19 KiB) Przejrzano 20117 razy
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: dragon113 » 10 sty 2010, o 16:35

I jeszcze fajne zdjęcia.
Załączniki
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
A to łasztownia
A to łasztownia
Centrum miasta
Centrum miasta
Centrum miasta
Centrum miasta
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Przebudowa PDT
Centrum
Centrum
Centrum
Centrum
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: Busol » 10 sty 2010, o 16:36

dragon113 pisze:Być może już ktoś to oglądał ale w albumie tego nie widziałem. Zdjęcia pochodzą z tej strony: http://www.fotohistoria.pl/main.php?g2_itemId=54118 i oczywiście z tego serwisu.
Tak znamy ten serwis. Ze wzgledu na niejasną sprawę praw do uzywania nie publikowalismy ich na sedina.pl.
A dalbys rade zbadac temat i sprawdzic czy podchodzimy pod zgodę o której mowa tu:
Byc moze mamy mozliwosc legalnie wrzucic je do naszej galerii i uporządkować to porozrzucanie
Zasady korzystania i upowszechniania zdjęć

Zdjęcia prezentowane w serwisie i ich opisy mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie dozwolonego użytku osobistego i innych licencji ustawowych określonych w przepisach z zakresu prawa autorskiego, w szczególności art. 27 i 28 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r., a także w zakresie ewentualnych nowych licencji ustawowych wprowadzonych po 1 września 2006 roku (pod podjęciem „instytucji oświatowych” i „szkoły” oraz pojęciami pokrewnymi rozumieje się również działalność własną uczniów, studentów i słuchaczy prowadzoną w ramach danej instytucji).

W celu nabycia licencji na wykorzystywanie i rozpowszechnianie zdjęć w celach innych niż wymienione powyżej należy skontaktować się z daną instytucją posiadającą prawa autorskie.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: dragon113 » 10 sty 2010, o 16:48

Rzecz polega na tym iż tak naprawdę właścicielem sporej części tych zdjęć jest PAP. A ten serwis korzysta z jego zasobów (nie wiem na jakiej zasadzie). Wydaje mi się iż powinno się wysłać oficjalne pismo do PAP o możliwość umiesczenia ich fotografii w serwisie Sedina. Jeszcze niedawno (3-4 lata temu) PAP bezpłatnie zezwalał na korzystanie ze zdjęć archiwalnych jeśli instytucje są "Non profit", a wydaje mi się iż taką jest Sedina. Posataram sie do wtorku dowiedzieć kto jest odpowiedzialny w PAP za te sprawy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: PEREŁKI DO ODKRYCIA

Postautor: Busol » 10 sty 2010, o 17:20

dragon113 pisze: Posataram sie do wtorku dowiedzieć kto jest odpowiedzialny w PAP za te sprawy.
SUper ! Najfajniej jakbys ustalil kontakt gdzie mozna napisac poleconym badz mailem a ja juz to zrobię ew wybadaj czy jest sens
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: dragon113 » 14 sty 2010, o 14:02

Znowu zapomniałem że żyjemy w Polskiej d..ie. No cóż zasięgnąłem język w PAP. Dostałem w zamian cennik. 100 zł. za zdjęcie na max 5 lat użytkowania. I nic więcej się nie da bo z tego żyją. Aha, można uzyskać do 80% rabatu. Opisałem Panu iż Sedina jest organizacją non profit i że Niemickie instytucje nie pobierają opłat za umieszczenie zdjęć tylko w galerii. Która pełni rolę tylko dokumentacyjną. Ale jest mała furtka, która wyszła z toku rozmowy. Jeśli nawiąże się współpracę w temacie np. identyfikacji zdjęć czy inną (nie wiem , np. reklamową lub badań historycznch?) to można sprawę hm... być może załatwić pozytywnie. Rozmawiałem z Panem Michałem Milewskim - kierownikiem działu fotograficznego. Prosił o oficjalne pismo z propozycją współpracy. Polska Agencja Prasowa SA, ul. Bracka 6/8 00-502 Warszawa. To tyle...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Busol » 14 sty 2010, o 14:39

dragon113 pisze: Polska Agencja Prasowa SA, ul. Bracka 6/8 00-502 Warszawa. To tyle...
A mail siakis ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Baresel
Posty: 35
Rejestracja: 21 sty 2009, o 11:12

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Baresel » 15 sty 2010, o 18:03

dragon113 pisze:Znowu zapomniałem że żyjemy w Polskiej d.....
Po upadku Nieboszczki Komuny, prosty lud z górnikami i stoczniowcami na czele straszyło się zachodnim liberalnym kapitalizmem, obiecując coś "z ludzką twarzą".

Tymczasem, czytałem kiedyś - i bardzo mi utkwiło w pamięci - że to co mamy aktualnie w Polsce, to najdzikszy kapitalizm jaki można gdziekolwiek spotkać.
My już powoli przywykliśmy, ale nigdzie indziej nie ma takiej bezwzględnej pogardy dla bezinteresowności, obywatelskiej inicjatywy, chęci działania.
dragon113
Posty: 131
Rejestracja: 8 lis 2004, o 12:01

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: dragon113 » 17 sty 2010, o 14:38

Pan z którym rozmawiałem nazywa się MichałMilewski i jest Kierownikiem Zespołu Obsługi Klientów a e-mail do niego to: m.milewski@pap.pl
Ale podpowiedział mi znajomu z prasy iż może lepiej by było napisać do Pani Anny Brzezińskiej - Skarżyńskiej
Dyrektora - Redakcji Naczelnej PAP Foto - e-mail: a.brzezinska@pap.pl Ten pierwszy facet jest od kontaktów handlowych, więc podobnie jak ja w pracy , ma na myśli tylko zysk. Pani dyrekor jest jego przełożoną i ma nawet kontakty bezpośrednie z Zarządem. Może więc od razu rozmawiać z głową tego całego "bałaganu"?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Busol » 17 sty 2010, o 16:09

Dzięki
spróbujemy...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Schulz » 19 sty 2010, o 00:32

dragon113 pisze: ...Zdjęcia pochodzą z tej strony: http://www.fotohistoria.pl/main.php?g2_itemId=54118 i oczywiście z tego serwisu. Niestety zdjęcia Szczecina są porozrzucane po różnych albumach...
...Np. zrujnowany dom w śródmieściu to moim zdaniem okolice Salomei lub Odzieżowej.
PS. Gdzie była restauracja Victoria w przedwojennym (powojennym) Szczecinie?
Także i ja odkryłem dzięki Vitalisowi ten serwis. Faktycznie panuje tam spory bałagan, ale za to jest "bardzo dużo perełek". Niestety przy okazji odkryliśmy, ze wiele zdjęć nosi mylne podpisy. Widać to wyraźnie przy pierwszych zdjęciach (to te od 1 do 9), przedstawionych przez dragona, pierwsze to na pewno Plac Sztywnych w Szczecinie (teraz niektórzy mówią na niego pl. Szarych Szeregów), ale pozostałe wg mnie pochodzą z Międzyzdrojów. Wg przedwojennego planu można tam znaleźć Gartenstrasse, restaurację Victoria na promenadzie, także budynki i aleje maja wiele wspólnego z tym kurortem. Poza tym dla mnie te podpisy, przynajmniej niektóre, to jak "widok morza z Wałów Chrobrego" dla np. warsiawiaków.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Aygon » 20 sty 2010, o 17:41

No trochę tego jest. Jak będzie można wrzucić co ciekawsze do galerii to można potem wątek wyczyścić.
PS.Popatrzcie na pierwszej fotce co jeszcze stoi nad rzeką.
Załączniki
Szczecin, 1947, wiosna. Fotografie lotnicze Szczecina. Nz. Most Długi.2.jpg
Szczecin, 1947, wiosna. Fotografie lotnicze Szczecina. Nz. fragment śródmieścia.2.jpg
Szczecin, 1948-02-20. Bar Jurata.2.jpg
Szczecin, 1947. Widok zniszczonego miasta z lotu ptaka.2.jpg
Szczecin, 1947. Widok z lotu ptaka na zniszczone nabrzeże.2.jpg
Szczecin, 1948-04. Zniszczone kamienice w dzielnicy Nowe Miasto.2.jpg
Szczecin, 1948-04. Ruiny Starego Miasta. Okolice Rynku Siennego i Nowego Rynku.2.jpg
3559_052.jpg
3559_052.jpg (27.29 KiB) Przejrzano 19848 razy
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Perełki do odkrycia

Postautor: Bogus » 26 sty 2010, o 18:04

dragon113 pisze: ...
Jeśli nawiąże się współpracę w temacie np. identyfikacji zdjęć czy inną (nie wiem , np. reklamową lub badań historycznch?) to można sprawę hm... być może załatwić pozytywnie.
...
No to do roboty.
Identyfikacja zdjęcia nr 1483_13 w galerii PAP-u, opisanego następująco:
"Szczecin, 1946-08. Największy spichlerz w Europie, pięciokondygnacyjny magazyn żelbetonowy, zwany Ewa, o pojemności 45 tys. ton. Ma 170 komór składowych."

Otóż rzeczona fotografia przedstawia elewator zbożowy przy nabrzeżu Indyjskim w porcie w Gdyni.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości