Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Ioannes » 11 sty 2010, o 14:56

Przy okazji wątku o "Kosmicznych opowieściach" Marka Bilińskiego (w dziale "Filmy o Szczecinie") kol. Peritus wspomniał o tym, jak to w Campingu pan nagrywał na kasety różne gry (w tym takie zakazane w bloku PRL-owskim). Otóż był to szczególny przykład schyłkowopeerelowskiego folkloru, i chciałbym tu powspominać szczecińskie nagrywalnie.
Miewałem w życiu różne komputery. Największa i niespełniona odyseja wiązała się z otrzymanym w 1987 Commodore VIC-20. Otóż żadna ze szczecińskich nagrywalni nie oferowała gier na ten komputer. A były to następujące nagrywalnie:
- w Odzieżowcu na I piętrze, prowadzona przez chudego faceta o inteligentnym wyglądzie, w okularach i z wąsami;
- w PDT na II lub III piętrze - prowadzona przez dwóch młodych, kędzierzawych typów, którzy opędzali się jak mogli od dzieciaków szturmujących stoisko, które zazwyczaj chciały sobie pooglądać (często były też prośby: "eeee, da pan w coś zagrać!").
- w Multi na Jodłowej (no, w zasadzie to przyznam, że tę nagrywalnię znam tylko z opowieści...);
- w sklepie RockBox na Łokietka - siedział tam łysawy facet, najczęściej w przyciemnianych okularach; nagrywał głównie na Atari; pamiętam jak mitygował mnie kolega z podstawówki, żebym tego faceta nie zamęczał pytaniami ("widziałem wkurzenie w jego oczach!");
- na ul. Monte Cassino przy placu Zamenhofa w mieszkaniu prywatnym - facet był zapaleńcem Spectruma, i pokładał wielkie nadzieje w następcy ZX - komputerze o nazwie "SAM". Nadzieje okazały się płonne.

Nagrywalnie kusiły ręcznie robionymi katalogami z nieprzebraną liczbą egzotycznych tytułów nigdy nie widzianych gier, jak również nagromadzeniem komputerów "na kupie" - obok siebie stały Spectrumy, C64, Amstrady, Amigi i Atari... I wszystko z kolorowymi monitorami!

Czekam na Wasze wspomnienia w tej dziedzinie!
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Lazi » 11 sty 2010, o 15:06

Trochę w tym temacie było tu: http://sedina.pl/?name=PNphpBB2&file=vi ... i&start=15

Ja dodam jeszcze od siebie nagrywalnię na Słonecznym w Heliosach.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Busol » 11 sty 2010, o 15:33

Dwa punkty ale nie wiem czy to były nagrywalnie czy tylko kupowalnie
W miejscu pozniejszej ksiegarni Verso na krzywoustego
Leszek :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Yossarian » 11 sty 2010, o 16:32

W Heliosach były coniedzielne 'giełdy" komputerowe. Sami z kolegą tam handlowaliśmy, mając 2 sztuki 8 bitowego Atari, stację dysków 5 1/4' i dwa magnetofony. Wykupywało sie stolik i przez dwie godziny czuło sie jak biznesmen. To były czasy milionerów: z każdej giełdy tyle było utargu :lol:
Prawami autorskimi nikt sie wtedy nie przejmował :oops:
Programy przegrywane były też na Rayjskiego (w piwnicy), na Piastów (vis a vis KFC), na Jodłowej i PDT. Tak rodziły się fortuny 8) .
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Ioannes » 11 sty 2010, o 20:06

Yossarian pisze:na Piastów (vis a vis KFC),
Na Piastów? W którym miejscu?
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Yossarian » 12 sty 2010, o 09:31

Ioannes pisze:
Na Piastów? W którym miejscu?
Na odcinku między ul. Małkowskiego a Krzywoustego, pierwsza, albo druga brama za pizzerią Marco. Od frontu na parterze był sklep komputerowy. Prowadził ten sklep pan z charakterystycznymi siwymi prostymi włosami. Zresztą wcześniej stały bywalec giełd, a potem właściciel "wedrującego" punktu z grami komputerowymi. :D
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Peritus
Posty: 59
Rejestracja: 18 lis 2005, o 12:36

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Peritus » 12 sty 2010, o 13:50

Chyba bardziej "oficjalne" nagrania - już gotowe - były w składnicy harcerskiej na Buczka. A co do tego stoiska w Campingu, to pamiętam, że był to obiekt wielkości dzisiejszej kasy w hipermarkecie. Najlepsze było jak po powrocie do domu okazywało się, że jakaś gierka nie działa. Wtedy trzeba było wrócić z reklamacją. Jeśli była zasadna - można było w zamian dostać za darmo dodatkowe gierki. A tak w ogóle gierki puszczano w wieczornych audycjach radiowych w Radiu Szczecin.
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Cpt.Kyniev » 17 sty 2010, o 11:00

Przy ulicy Niepodległości (pod budynkiem "Odry" na małym targowisku), w jednym z baraków był AMISOFT - przegrywalnia z programami i grami na Amigę. Jeszcze niedawno po opuszczeniu bud przez handlarzy widać było z ulicy przez płot czerwony napis AMISOFT właśnie.

Jako ciekawostkę dodam, że miejsce to wystąpiło w tle walki z drugim bossem w legendarnej w środowisku szczecińskich amigowców grze "Franko: the Crazy Revange". W grze występuje przy te okazji taki oto dialog ze wspomnianym około 2,5 metrowym panem mocującym się z łańcuchem, broniacym dostępu do przegrywalni:
F-Franko
B-Boss
B- co się tak gapisz?
F- po to mam oczy.
B- no to nie widzisz, że jest zamknięte?
F- [--cenzura--] mnie to obchodzi, NIE KUPUJĘ U PIRATÓW!
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Cpt.Kyniev » 17 sty 2010, o 11:07

Jeszcze jedno! Polecam wszystkim zainteresowanym tematowi przegrywania gier, bardzo interesujący i obszerny wywiad, który przeprowadził niedawno mój znajomy z człowiekiem-legendą tej branży z lat 80-90 - Waldemarem Czajkowskim!

http://www.riversedge.pl/wywiad_z_walde ... zajkowskim
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: Lazi » 18 sty 2010, o 17:06

Małe bo małe, ale zawsze. Zdjęcia Amisoftu w wywiadzie z programistą gry Franko: http://www.ppa.pl/artykul-Rozmowa.z.Tom ... _1100.html
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: skorpion » 27 sty 2010, o 13:23

W czasach Amigi byłem bywalcem tego stoiska na III piętrze PDT "Posejdon". Częste wizyty owocowały znajomościami wśród innych zapaleńców Amigi, które przerodziły się w udział w tak zawnych "copy party" :twisted: Co za czasy :P
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada...

Postautor: ArkadiuszSz » 7 lut 2010, o 00:21

Dorzucę jeszcze do tego wątku wspomnienia z rozwoju środowiska komputerowego wśród braci studenckiej. Od 1986 roku działało na AR koło komputerowe, skupione wokół jednego egzemplarza sinclair Z1 - nawet powstało coś na kształt giełdy komputerowej. Sami pisaliśmy krótkie programy w BASIC i cieszyliśmy się jak dzieci, że działa!
Dopiero w 1987 pojawił się drugi komputerek - ZX Spectrum- to była radość - kolorowy obraz pierwsze gierki i ich kopiowanie na potęgę.

Zaraz po obronie pracy pomagałem w nauczaniu dzieciaków w pewnej szkole na wsi. Udało się nam zorganizować zbiórkę pieniędzy w sołetctwach i po dołożeniu kasy przez Radę Rodziców starczyło na komputerek ZX Spectrum, monochromatyczny monitor (bursztynowy), magnetofon, joystick i 10 kaset dobrej jakości.
Co to się działo - dzieciaki prześcigały się w sposobach dojścia do tego sprzętu. Zresztą sam układałem małe programiki i w roku 1989 moi uczniowie pisali sprawdziany z komputerem - pytania pojawiały się na ekranie monitora i odliczał się czas - istny szał !!
A jaki wpływ wychowawczy - największą karą był zakaz kontaktu z komputerkiem.

Nawiązując do przegrywalni w Posejdonie - byłem stałym bywalcem bo trzeba było jakoś uzupełniać "bibliotekę" programów (czytaj - gier).
Działała ona na tamte czasy bardzo sprawnie a marketing wokół stoiska pachniał "zachodem" - te plakaty, standy kartonowe, naklejki .... ach łza się w oku kręci.
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Forbid
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2013, o 22:06

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada

Postautor: Forbid » 2 gru 2013, o 22:07

Witam forumowiczów!
Może trochę poniewczasie, ale warto może podać tego linka:
http://zakazanaplaneta.pl/news.php?readmore=1846
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada

Postautor: Busol » 3 gru 2013, o 00:48

Forbid pisze:Witam forumowiczów!
Może trochę poniewczasie, ale warto może podać tego linka:
http://zakazanaplaneta.pl/news.php?readmore=1846
Fajne :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nagrywalnie, czyli gry na C64, Spectrum, Atari, Amstrada

Postautor: PKa » 3 gru 2013, o 11:20

- też spory wybór!
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:09 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

cron