Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
patryk89
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2009, o 15:55

Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: patryk89 » 27 gru 2009, o 16:11

Witam. To mój pierwszy post i mam nadzieję, że dobrze umieściłem swój temat. Pewien czas temu przejeżdżając pod wspomnianym wiaduktem zauważyłem wielki otwór u góry. Postanowiłem zatrzymać się i obejrzeć to dziwo. Oprócz dziwnego otworu (zakratowanego) zdziwił mnie również rozmiar owego wiaduktu. Czy wie ktoś do czego miała służyć ta dziura?

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... 8&t=h&z=18
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Lazi » 27 gru 2009, o 16:43

ZTCP już gdzieś pisaliśmy o tym na forum, ale szukajka coś nie działa. Dodatkowo polecam ostatnią książeczkę Krasia http://sedina.pl/modules.php?op=modload ... e&sid=2517 jest tam opisany ten wiadukt i dziurka.
patryk89
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2009, o 15:55

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: patryk89 » 27 gru 2009, o 20:40

Rzeczywiście, znalazłem fragment :). viewtopic.php?t=4964&highlight=wiadukt
Baresel
Posty: 35
Rejestracja: 21 sty 2009, o 11:12

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Baresel » 28 gru 2009, o 14:54

Temat pojawia się w "Tajemnicach Szczecina" Krasia, ale właściwie jest tam więcej pytań niż odpowiedzi.

Tak się zastanawiam, czy przypadkiem przyczyna nie jest prozaiczna - rodzaj świetlika poprawiającego bezpieczeństwo ruchu pod wiaduktem.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Iwonka » 28 gru 2009, o 15:27

Baresel pisze:Temat pojawia się w "Tajemnicach Szczecina" Krasia, ale właściwie jest tam więcej pytań niż odpowiedzi.

Tak się zastanawiam, czy przypadkiem przyczyna nie jest prozaiczna - rodzaj świetlika poprawiającego bezpieczeństwo ruchu pod wiaduktem.
Krasiowe Tajemnice Szczecina są formą przewodnika po ciekawych miejscach w naszym mieście. :)
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Baresel
Posty: 35
Rejestracja: 21 sty 2009, o 11:12

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Baresel » 28 gru 2009, o 15:38

Iwonka pisze:Krasiowe Tajemnice Szczecina są formą przewodnika po ciekawych miejscach w naszym mieście. :)
Wiadomo, ale autor sam prowokuje do szukania odpowiedzi. Gdyby to był przewodnik w sensie stricte, to nie robiłby tego.
A co do samego mostu to widać, że miał być znacznie dłuższy, czyli powinniśmy może patrzeć na niego jak na niedokończony tunel. Wtedy świetlik wydaje się sensowny.

Pojawiła się (chyba w książce?) hipoteza, że może to być związane ze stanowiskiem obrony plot. Tyle że stawianie baterii działek przeciwlotniczych bezpośrednio na budowli której mają bronić nie ma sensu. W razie trafienia, i jedno i drugie ulega zniszczeniu. Analogicznie, wszystkie pociski skierowane w baterię, nawet jeśli chybią, trafiają w most.

Nie wspominając o tym, że bateria stojąca na moście jest widoczna jak na tacy.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Iwonka » 28 gru 2009, o 15:58

Baresel pisze:
Iwonka pisze:Krasiowe Tajemnice Szczecina są formą przewodnika po ciekawych miejscach w naszym mieście. :)
Wiadomo, ale autor sam prowokuje do szukania odpowiedzi.
I o to chodzi !! ;)
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Re: Otwór w wiadukcie na ulicy Szczawiowej

Postautor: Krasiu » 29 gru 2009, o 11:02

W Tajemnicach Szczecina przedstawiam hipotezę o artylerii przeciwlotniczej. Tyle, że ją podważam i wskazuję właśnie na świetlik. Wiadukt faktycznie miał być większy, a to za sprawą... (reszta w książce:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości