Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
marconet
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 22:26

Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Postautor: marconet » 14 mar 2009, o 16:32

Na mapach niemieckich jest zaznaczony jako cmentarz. Czy ktoś zna historię tego miejsca przed i po wojnie? Prawie całkowity brak danych w oficjalnych dokumentach.
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 15 mar 2009, o 13:13

Może link z informacjami ze strony mojej szkoły pomoże :
http://gimnazjumnr6.szczecin.pl/geo/index.htm
marconet
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 22:26

Postautor: marconet » 15 mar 2009, o 17:33

Dzięki, zawsze jakieś info na dobry początek. Nie mogę ustalić skąd powojenna nazwa cmentarz oświęcimski (zbieżność z powojennymi mieszakńcami Niebuszewa czy przypadek).
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 15 mar 2009, o 18:23

Nowy Cmentarz Grabowski (Neuer Grabower Friedhoff) - założony w końcu XIXw, używany do lat trzydziestych.
Nazwa powojenna trudna do wytłumaczenia - nadano w Szczecinie kilku cmentarzom nazwy nawiązujące do obozów hitlerowskich. Był poza tym Cmentarz Majdański i Cmentarz Żabikowski.
marconet
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 22:26

Postautor: marconet » 15 mar 2009, o 20:55

Znalazłem info, że ok. 1820 r. istniał w tym miejscu wiejski cmentarz. Dopiero później na części terenu (przy ulicy) wybudowano szkołę. Po cmentarzu została dawna brama cmentarna, zabytkowy układ alejek oraz drzew. Nurtuje mnie jednak to, skoro po drugiej stronie ulicy był taki duży cmentarz i były jeszcze tereny przy AR, to dla kogo był przeznaczony mały cmentarz. Czy już przed wojną nie był aż tak istotny, jeśli przeznaczono część terenu na szkołę?
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 15 mar 2009, o 21:24

Dawniej każda gmina, a w miarę możliwości parafia, miała własny cmentarz (widać to np. w Berlinie, gdzie często sąsiaduje ze sobą parę cmentarzy).
Gdy skończyły się miejsca na cmentarzu grabowskim, miasto Grabowo pozyskało teren pod nowy. A potem stało się częścią Szczecina...
marconet
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 22:26

Postautor: marconet » 15 mar 2009, o 21:36

Czy ktoś wie którym miejscu znajdował się kościół? W materiałach planistycznych z tego terenu istnieje informacja, że znajdują się w tym miejscu "relikty osadnictwa pradziejowego". Być może istniało tam miejsce kultu. Nie wykluczone, że późniejszy kościół zajął jego miejsce...
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 16 mar 2009, o 15:29

Wioska Niemierzyn posiadała dwa cmentarze. Jeden na ulicy Tatrzańskiej przy wylocie ks. Borysa, powstały pod koniec XIX wieku, i drugi przy Niemierzyńskiej nr 16 za obecnymi budynkami szkolnymi, który powstał w 1820 roku. Na niektórych planach oznaczany jest jako „Nemitzer Friedhof II” (po drugiej stronie ulicy powstał Nemitzer Friedhof, obecny Ogród Dendrologiczny im. S. Kownasa, od 1946 roku nazywany Cmentarzem Majdańskim).
Cmentarz przy Niemierzyńskiej 16 początkowo zajmował obszar 50x80m (1868), a z czasem sięgał w kierunku północnym aż do torów kolejowych. W 1906 roku wydzielono z niego część terenu i zbudowano szkołę, a teren cmentarza ogrodzono z wejściem od strony ul. Niemierzyńskiej. W 1911 wybudowano drugą szkołę, której narożnik usytuowany został na terenie cmentarnym. Cmentarz ten w 1946 nazwano Cmentarzem Oświęcimskim.
Trzeci cmentarz, przy Niemierzyńskiej 18, powstał w 1868. Ponieważ wieś Niemierzyn należała do Szczecina od XIII wieku chowano na nim również mieszkańców miasta Szczecina, gdy w wyniku braku wolnych miejsc powzięto zamiar zamknięcia Cmentarza Grabowskiego (Grabower Friedhof). Powiększany był stopniowo, a początkowo zajmował niewielki teren od strony ul. Żupańskiego.
Żaden z tych cmentarzy nie był powiązany z ośrodkiem kultu. Jedyny kościół (obecnie pw. św. Kazimierza), to wybudowany w 1888 roku przy ul. Broniewskiego, i związany z powstałym kilka lat wcześniej zakładem opiekuńczym. "Relikty osadnictwa pradziejowego", o których wspominasz, znajdowano kiedyś i teraz na terenie miasta Szczecina w wielu miejscach, także na cmentarzach, nie sadzę jednak, że miało to wpływ na powstanie powyższych cmentarzy.
(źródło: B. Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze).
marconet
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 22:26

Postautor: marconet » 22 mar 2009, o 13:24

Dzięki za wyczerpującą informację. Przejrzałem mapy miejskie jak i Meßtischblätter i wygląda, że tak rzeczywiście było jak podaje źródło. Nie zgadza się jednak chyba numeracja (wg map Nemitzer Friedhof nr 16, Szkoła nr 17, Grabower Friedhof [Oświęcimski] nr 18, zajezdnia nr 18a, skrzyżowanie Niemierzyńska i Lenartowicza nr 21). Trochę niejasna wydaje mi się również informacja na stronie ZUK o 3 cmentarzach niemierzyńskich http://cmentarze.szczecin.pl/cmentarze/ ... _11989.asp
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 22 mar 2009, o 21:41

Ciekawią mnie te wizerunki które zdobią moją szkołę ...
Czy ktoś coś o nich wie ?
To ciekawe że w szkole są takie zabytkowe szczegóły.
Załączniki
Aniołki
Aniołki
Niemierzynka - stara fontanna, teraz zdobi korytarz mojej szkoły, uczniowie czasem karmią ją kanapkami
Niemierzynka - stara fontanna, teraz zdobi korytarz mojej szkoły, uczniowie czasem karmią ją kanapkami
Tutaj widok na całą fontannę, są jeszcze dwie fontanny o różnych wizerunkach
Tutaj widok na całą fontannę, są jeszcze dwie fontanny o różnych wizerunkach
vic_b
Posty: 1
Rejestracja: 7 sty 2010, o 15:40

Re: Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Postautor: vic_b » 7 sty 2010, o 16:56

Chodzilem do tej szkoly nr 19 podstawowej przy ulicy rewolucji pazdziernikowej, w czasie wojny byl tam szpital.
naSTRYCHU W TASMTYCH CZASACH BYLO PELNO NOSZY, KUWET I INNYCH INSTRUMENTOW MEDYCZNYCH.
OBOK FOSY BYL CMENTARZ, Z KTOREGO WYKOPYWALISMY PAMIATKI WOJENNE.
WG PANI OD HISTORII ZMERLE ODSOBY W TYM SZPITALU CHOWANO W PRZYLEGLYM CMENTARZU.
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Re: Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Postautor: JimBoss1994 » 8 sty 2010, o 21:15

Na lekcjach, obserwując salę lekcyjną zauważyłem pewien schemat. Mianowicie jak się w paru miejscach "puknie" jest pusto. W niektórych salach nadal widać pewne fragmenty windy, w piwnicy znajduje się pomieszczenie z prysznicem i zejściem do jakiejś łaźni. Strych jest rozległy i wygląda jak wielka komnata. Mało który uczeń ma dostęp do tych miejsc, bo nie są one wykorzystywane do zajęć lekcyjnych.
[url]http://raptjuman.blox.pl/html [/url]
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Re: Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Postautor: ewaewa » 9 sty 2010, o 20:01

A może jakaś fotograficzna relacja? :)
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Re: Teren przy Liceum na ul. Niemierzyńskiej

Postautor: JimBoss1994 » 10 sty 2010, o 12:46

Miałem kiedyś na komputerze jakieś fotki. Jak będę miał w szkole dostęp do strychu lub piwnic to zrobię fotorelację :). W szkole, która jest zabytkiem dość łatwo jest znaleźć coś ciekawego.
[url]http://raptjuman.blox.pl/html [/url]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości