Przeciw Sedinie

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
MilaRS
Posty: 261
Rejestracja: 27 maja 2008, o 08:53
Lokalizacja: Klęskowo / Hökendorf
Kontakt:

Postautor: MilaRS » 27 sty 2009, o 17:53

hehenio pisze:[...]w Arednsee koło Prenzlau[...]
Arendsee - literówka

:wink:
http://www.prawobrzeze.eu
http://kastamajowe.xt.pl
Pabes
Posty: 40
Rejestracja: 29 cze 2004, o 21:17

Postautor: Pabes » 27 sty 2009, o 17:59

A ja jestem za Sediną. I zawsze będę za. Bo to dziedzictwo tego miasta.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 sty 2009, o 19:12

Siristru pisze:No pewnie, Wam nie zależy na ich opinii dla spkojności sumienia - pewnie.
Napisałem wyraźnie, żebyście dali znać, co oznacza, że ciekawy jestem bardzo.
Siristru pisze:Dla Ciebie ma wartość jeno to co zobaczyc możesz a ma nie więcej niż jakieś 150 lat.
Ależ skąd. Przeczytaj jeszcze raz w jakim kontekście pojawiło się Twoje nawiązanie do słowiańskich początków miasta.
Siristru pisze:Jakoś nikt nie kwapi się by ja odbudować czy oczyścić... ładnie osprejowana - pełen szacunek.
No patrz, znalazłem dla Was pole, na którym możecie się wykazać. Do dzieła. Podeślijcie zdjęcia z akcji.
Siristru pisze:Czy mamy cmentarz Lisowszczyków w Niemczech? Może uda Ci się je odnaleźć Szerloku...
Każdy Szerlok wie, że w polskim Szczecinie trudno znaleźć niemiecki grób z XIX czy XX w., którego nie przerobiono na piaskownicę lub parkowy murek. A Ty pragniesz grobów XVII-wiecznych. Ambitne, choć przecież nie jest to niemożliwe. Jeśli kiedyś podejmiesz się poszukiwań nagrobków Lisowczyków (mniemam, że ich miałeś na myśli, bo o -szczykach nie słyszałem), szukaj na terenie Rzeszy, ale raczej na ziemiach austriackich czy czeskich.
Siristru pisze:Nasze obrzędy odbywają się poza przestrzenią publiczną.
Jesteś pewien, że wiesz co oznacza "przestrzeń publiczna"? Lasy, łąki czy jeziora tak samo należą do przestrzeni publicznej, jak parki, ulice czy place.
Siristru pisze:Jak wy byście się poczuli próbując wypowiedzieć się w ważnej dla Was sprawie a dostalibyście bana, nazwani idiotami, przyrównani do psów, określeni "egzotyką", nacjonalistami i rasistami?
Ban został przyznany za złamanie regulaminu (założenie kolejnego konta), a nie za odmienne zdanie. Przykładowo Ty czy starymaya bana nie otrzymaliście.

Do psów nikt przyrównany nie został, to tylko kolejny przejaw tego, że nie potraficie czytać ze zrozumieniem. Sytuacja, którą opisałem, w której pojawia się użytkownik o imieniu własnego psa, wydarzyła się naprawdę. Aż dziw, że wzięliście to do siebie.

A to, że ktoś uważa Was za egzotykę czy nacjonalistów – cóż, u Was można przeczytać, że użytkownicy sedina.pl to volksdeutsche. Wy piszecie, co Wam się podoba, my też możemy.
Siristru pisze:Ktoś zauważył, że brakuje (jest ich mało) artykułów o historii przed rokiem 1721. Stąd tendencyjność portalu
Publikujemy takie artykuły, jakie dostajemy od użytkowników. Do tego dochodzą przedruki z internetowych wydań niektórych tytułów prasowych. Jeszcze nie zdarzyło się, by tekst został odrzucony, gdyż dotyczy np. średniowiecza. Zapraszam Cię do napisania kilku artykułów – podeślij na redakcja(at)sedina.pl.
Siristru pisze:łącząc nazwę Sedina, można się obawiać, że portal zajmuje się jedynie niemiecką częścią historii miasta.
Czy Ty naprawdę tak uważasz? Można się obawiać, ale wystarczy sprawdzić.
Siristru pisze:Czyż takie głosy nie pojawiały się po wydaniu pierwszej gazety Sediny? W drugiej coś tam się ukazało wcześniejszego...
Gazeta ukazuje się częściej niż raz w tygodniu, my takowej nie wydajemy. Mamy natomiast rocznik. W każdym razie nie przypominam sobie, by ktoś zarzucił mi tendencyjne dobieranie artykułów. Poza tym to, że w danym numerze nie ma żadnego tekstu dotyczącego lat wcześniejszych niż XVIII w., nie oznacza, że numer poświęcony jest wyłącznie niemieckiej historii. Kojarzysz chyba, kto tutaj pojawił się w 1945 r.?
Piorun pisze:Dla katolików istnieje taka definicja patrona:
wikipedia pisze:Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, zawodów sportowych, ludzi itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi noszących ich imię (wezwanie).
Dla Polaków istnieje rozbudowana definicja patrona:
Słownik języka polskiego pisze:1. «zasłużona i zwykle nieżyjąca już osoba, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu»
2. «osoba święta lub bóstwo opiekuńcze, któremu oddano w opiekę jakiś kraj, obiekt, osobę lub grupę»
3. «święty, którego imię nadawane jest przy chrzcie»
4. «osoba lub instytucja opiekująca się kimś lub czymś»
5. «prawnik sprawujący bezpośrednią opiekę nad pracą aplikanta»
6. «w starożytnym Rzymie: patrycjusz sprawujący opiekę nad wyzwolonymi niewolnikami lub klientami»
Zapewniam Cię, że katolickie dziecko chodzące do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza wie, że jest on patronem tej szkoły. Nie oznacza to jednak, że chodzi do szkoły katolickiej, a Adaś jest święty.

I na deser: powołujecie się stale na bełkotliwy artykuł prof. Białeckiego (z którym zresztą polemizowałem – treść możecie odnaleźć na portalu) i jego wymyśloną historyjkę o berlińskich studentach. Co zabawne, do grona "niekłamanych autorytetów" dołączacie bezmyślnie prof. Piskorskiego, którego sprzeciw wobec odbudowy nijak ma się do poglądów tego pierwszego. Delikatnie mówiąc prof. Piskorski w rozmowie ze mną określił pisaninę prof. Białeckiego jako "bzdury". I nikt z Was naturalnie nie powołuje się na fragment z artykułu tego "niekłamanego autorytetu" Sedina nie pasuje do polskiego Szczecina:
prof. Piskorski pisze:Stettina zgodnie z trendami epoki przyjęła niebawem zlatynizowaną nazwę Sedina, brzmiącą lepiej, a na pewno bardziej podniośle. Znajduje ona zresztą dobre uzasadnienie w jednej z najstarszych łacińskich nazw Szczecina. Nie widać podstaw dla pojawiających się dzisiaj opinii, w których dorabia się nazwie Sedina antysłowiańską ideologię.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 27 sty 2009, o 19:57

Dorzucę swoje trzy grosze.
1) Wstydzę się, że inni ludzie mojej narodowości, żyjący w poniemieckiej, a teraz polskiej miejscowości (i po trosze posłowiańskiej, i poszwedzkiej, choć w dalszej przeszłości) do sprawy odbudowy jednej niewinnej fontanny Sediny mieszają Wehrmacht, SS, Hitlera, agresywną ideologię oraz germanizację czy jakiś kult, a przeciwstawiają ten akt wszelkim cnotom obywatelskim. Przecież to są zupełnie inne płaszczyzny. A dobierając tak absurdalne argumenty ściągnąć można na siebie podejrzenia o nacjonalizm.
2) Ktoś, kto popiera odbudowę postaci Sediny niekoniecznie jest skrajnym germanofilem widzącym jedynie prymat niemieckości i jednocześnie ekstremalnym słowianofobem. Ja przynajmniej staram się być neutralna i ani nie kochać, ani nie nienawidzić którejkolwiek z tych stron zanadto, a dostrzegać plusy i minusy słowiańskości, niemieckości oraz polskości tego dziwnego miejsca, w którym przyszło mi żyć. A tych nie brakuje.
3) Dlaczego dla tak wielu ludzi jest zamkniętych na otwartość w dyskusji?
Chyba najtrafniej i najtaktowniej ujął to użytkownik JerzyVoltmann w swoich dwóch postach kilka stron wcześniej.
Jest mi trochę wstyd, że na polskich forach internetowych tak często ludzie sięgają nie po oręż argumentów, a po wirtualny krzyk (nawet jeśli ich post jest pierwszym w danym wątku, np. w tym bieżącym) czy po inwektywy. Wiem, wiem, tak łatwo dać się temu ponieść, skoro stało się już tradycją polską (nasi pobratymcy słyną już z tego na całym świecie) wchodzenie na fora i szczekanie, rozwlekanie wątku, a potem "onanizowanie się" tymże wątkiem pełnym absurdów, inwektyw i wcale niepozytywnych wibracji. Cóż... A propos, to jest chyba jeden z aspektów polskości, który mi bardzo nie odpowiada.
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 27 sty 2009, o 19:57

Strzelacie ze strasznie grubej amunicji.
A mi się ten pomnik podoba bo tam są gołe baby. Nie Germanki, nacjonalistki, Polki czy Chinki a kobitki! :P
Czy ktoś mi tego zabroni? A może ktoś ma zamiar stwierdzić, że jestem złym Polakiem?
_____________________
Piorun
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2009, o 21:23

Postautor: Piorun » 27 sty 2009, o 20:22

Torney pisze:Słownik języka polskiego napisał(a):
1. «zasłużona i zwykle nieżyjąca już osoba, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu»
2. «osoba święta lub bóstwo opiekuńcze, któremu oddano w opiekę jakiś kraj, obiekt, osobę lub grupę»
3. «święty, którego imię nadawane jest przy chrzcie»
4. «osoba lub instytucja opiekująca się kimś lub czymś»
5. «prawnik sprawujący bezpośrednią opiekę nad pracą aplikanta»
6. «w starożytnym Rzymie: patrycjusz sprawujący opiekę nad wyzwolonymi niewolnikami lub klientami»


Powiedz kolego Torney do którego z powyższych punktów można zakwalifikować patronkę tego forum Sedinę?
Bo jakoś nie spełnia ona żadnego, no może z wyjątkiem pkt 2. - bóstwo opiekuńcze. Jednak jeśli jest tym bóstwem, to oznacza, że to forum jest pogańskie.
Torney pisze:Zapewniam Cię, że katolickie dziecko chodzące do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza wie, że jest on patronem tej szkoły. Nie oznacza to jednak, że chodzi do szkoły katolickiej, a Adaś jest święty
Adam Mickiewicz był przede wszystkim poetą. Był postacią autentyczną, więc może być patronem Szkoły. Czy mogłaby nim być jakaś wyimaginowana Sedina? Jeśli tak to równie dobrze mógłby patronem szkoły zostać np. mistrz Yoda (fikcyjna postać z Gwiezdnych Wojen).

Jeśli istniałaby szkoła pod patronatem Zeusa to myślisz, że byłaby możliwość zaliczenia jej do szkół katolickich? Wątpię.

Nigdzie nie napisałem, że uczestnicy waszego forum są poganami, jednak jeśli to forum posiada patrona Sedinę (bóstwo opiekuńcze), to należy je nazwać forum pogańskim. Jeśli Sedina nie jest nawet tym bóstwem to wasze forum nie ma żadnego patrona, a wtedy tekst Torneya o patronacie Sediny jest nieprawdziwy.

P.S. Też mi się podoba dupcia tej nimfy, jednak to za mało abym zaakceptował stawianie tego pomnika.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 sty 2009, o 20:27

Piorun pisze:Adam Mickiewicz był przede wszystkim poetą. Był postacią autentyczną, więc może być patronem Szkoły. Czy mogłaby nim być jakaś wyimaginowana Sedina? Jeśli tak to równie dobrze mógłby patronem szkoły zostać np. mistrz Yoda (fikcyjna postać z Gwiezdnych Wojen).
A misio nie może być?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 27 sty 2009, o 20:27

Kevin pisze:Strzelacie ze strasznie grubej amunicji.
A mi się ten pomnik podoba bo tam są gołe baby. Nie Germanki, nacjonalistki, Polki czy Chinki a kobitki! :P
Czy ktoś mi tego zabroni? A może ktoś ma zamiar stwierdzić, że jestem złym Polakiem?
W roku 1932, w innym miejscu, skasowano gołą babę wraz z fontanną. Moralność wrosła do tego stopnia, że już po 12 latach miasto rozbłysło feerią barw :cry:
Jesteś OK Szczecinianinem i Polakiem też
:)
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

Postautor: lesiu » 27 sty 2009, o 20:30

Z dedykacją dla RychO i Kevina :D

klik
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 27 sty 2009, o 20:32

Taka malutka dygresyjka tudzież ciekawostka: nie wiem, czy wiele osób o tym pamięta, ale narodowości pisze się wielką literą, a mieszkańców miast - małą.
Nie rozumiem w ogóle tej rozwleczonej kłótni Pieruna o istotę słowa "patronka" :?
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 27 sty 2009, o 20:42

gozal pisze:Taka malutka dygresyjka tudzież ciekawostka: nie wiem, czy wiele osób o tym pamięta, ale narodowości pisze się wielką literą, a mieszkańców miast - małą....
:?

Zapamiętam na przyszłość - pozdrowienia
:)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 27 sty 2009, o 20:53

gozal pisze:Nie rozumiem w ogóle tej rozwleczonej kłótni Pieruna o istotę słowa "patronka" :?
Bo nie jesteś Polką i Patriotką.
I masz Kaisera w "skądzie"!
Ostatnio zmieniony 27 sty 2009, o 21:09 przez Bachinstitut, łącznie zmieniany 1 raz.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 27 sty 2009, o 20:57

Piorun pisze:(..)
Nigdzie nie napisałem, że uczestnicy waszego forum są poganami, jednak jeśli to forum posiada patrona Sedinę (bóstwo opiekuńcze), to należy je nazwać forum pogańskim. Jeśli Sedina nie jest nawet tym bóstwem to wasze forum nie ma żadnego patrona, a wtedy tekst Torneya o patronacie Sediny jest nieprawdziwy.
Czy kolega sobie jaja robi czy też mówi poważnie, bo nie wiem czy mam się śmiać czy płakać na swym od 2005r. pogańskim losem.

P.S Dzięki lesiu za dedykację... :P
_____________________
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Postautor: babajack » 27 sty 2009, o 21:31

Bachinstitut pisze:
gozal pisze:Nie rozumiem w ogóle tej rozwleczonej kłótni Pieruna o istotę słowa "patronka" :?
Po nie jesteś Polką i Patrjotką.
I masz Kaisera w "skądzie"!
Po co ta cała wrzawa ??? Sedina będzie odrestaurowana i kwita, na forum jazgot, daliśmy się podpuść człowiekowi zalogowanemu w styczniu pod paroma nickami, jestem za odbudową pomnika, Sedina to europejka , moi przodkowie zostali we Lwowie i wdzięczny jestem ludziom którzy zgodzili się na odbudowę Cmentarza Orląt. Moje dwie córki i wnusia też się wychowały w Szczecinie, ja mieszkałem na ul. Brodzińskiego ,wcześniej Kattowitzer Strasse, w mieszkaniu po niemieckim elektrotechniku , w piątek idę pożegnać mojego serdecznego przyjaciela, mój rocznik, też szczeciniak ze śląska, tu urodzony Piotrek Chodecki ........... też był za odbudową Sediny , architekt zresztą po PS ....
Awatar użytkownika
sedina
Manzelka
Posty: 172
Rejestracja: 26 kwie 2004, o 10:36
Kontakt:

Postautor: sedina » 27 sty 2009, o 22:12

Piorun pisze:Też mi się podoba dupcia tej nimfy
Dzięki, kochaniutki jesteś.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron