Odbudowa pomnika sportowców na Warszewie

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
art_deco
Posty: 25
Rejestracja: 25 mar 2006, o 17:07

Postautor: art_deco » 26 kwie 2008, o 16:49

Myślę, że kolegów poniosło trochę. Ja akurat nie raz już wyraziłem swój żal z powodu aktów wandalizmu poczynionych na niemieckich śladach historycznych. Natomiast nie uważam, że wszystko co ma metrykę przedwojenną jest wartościowe. Może dla Niemców tak. Ale dla mnie, Polaka - nie zawsze. Argumenty o biednych chłopcach posłanych na wojnę niezbyt działają na moją wyobraźnię. Stąd też tego rodzaju szlachetne gesty wzbudzają we mnie wątpliwości tak samo, jak pomysły lokalnych entuzjastów historii z Olsztynka, by odbudować zniszczone mauzoleum von Hinderburga.

Koledzy, wyraziłem swoją opinię. Jak sami stwierdziliście trudno mówić o jedynie słusznej i poprawnej koncepcji dziejów. Ja z pasją odkrywam przeszłość Pomorza, także tą niemiecką, ale staram się odcedzać pewne wątki, które ja akurat w aspekcie dziejów Polski uważam za wątpliwe. Przykład - Leśno Górne, głaz poświęcony Hermanowi Lonsowi. Gdy wgłębiłem się trochę w temat okazało się, że pan ów dość mocno inspirował nazistów, którzy odprawili mu nawet drugi, uroczysty pochówek. I fakt, głaz ów ma jakąś tam wartość historyczną. Jak dla mnie - interesującą, ale i też kojarzącą się z mało sympatycznymi dziejami. O ile więc stanowi ciekawostkę, o tyle nie posiada jak dal mnie szczególnej wartości materialnej czy kulturowej. Dla Niemców - być może tak.

Pozdr.
www.pomorski.blogspot.com / www.fabryka.police.info.pl / www.police750.blogspot.com
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 kwie 2008, o 17:15

art_deco pisze:O ile więc stanowi ciekawostkę, o tyle nie posiada jak dal mnie szczególnej wartości materialnej czy kulturowej. Dla Niemców - być może tak.
Istnieje jeszcze cos takeigo jak warotosc historyczna.
Nikt nie kwestionuje negatywnego wkłądu w historie "dzieł" Nerona, Hitlera czy Carycy Katarzyny jednak nikt o zdrowych zmysłach nie doszukuje sie w badaniach historycznych tych postaci jakiegos drugiego dnia czy propagowania nienawisci...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
art_deco
Posty: 25
Rejestracja: 25 mar 2006, o 17:07

Postautor: art_deco » 27 kwie 2008, o 22:52

Taka ciekawostka: Winniki, gmina Węgorzyno. Pomnik pięknie odrestaurowany w 2002 r. czynem społecznym miejscowej ludności. Na pomniku cytat z Ewangelii a na tablicy obok informacja, że to atrakcja turystyczna gminy. Ale... muszę to potwierdzić, lecz rzekomo głaz został ufundowany przez kombatancką organizację Kyffhauserbund. Jeśli to prawda, to historia chichocze. Nie dość, że Wehrmacht, to na dodatek formacja, która mocno dała się znać Polakom zamieszkującym polsko-niemieckie pogranicze. Nie rozrywam szat, ale czuję właśnie ów... niesmak.

Swoja drogą taka przewrotna myśl - ciekawym, jak zareagowaliby ci polegli na wieść, że za 20-30 lat nie będzie już tu Prus ani Rzeszy i że to Polacy będą odrestaurowywać im pomniki. Wątpię, by byli pocieszeni :wink:
Załączniki
Winniki
Winniki
www.pomorski.blogspot.com / www.fabryka.police.info.pl / www.police750.blogspot.com
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 27 kwie 2008, o 23:01

Mnie tam cos takiego nie przeszkadza. Wlasnie myślę jest to świadectwem pewnej przemiany. Wreszcie czujemy sie tu jak u siebie a nie obawiamy że "wrócą niemcy", i możemy sobie bez obaw cos takiego wyczyscic jako atrakcję turystyczną i tak to traktowac, nie jako pomnik dla czci a atrakcje..
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 28 kwie 2008, o 16:43

Aygon pisze:Mnie tam cos takiego nie przeszkadza. Wlasnie myślę jest to świadectwem pewnej przemiany. Wreszcie czujemy sie tu jak u siebie a nie obawiamy że "wrócą niemcy", i możemy sobie bez obaw cos takiego wyczyscic jako atrakcję turystyczną i tak to traktowac, nie jako pomnik dla czci a atrakcje..
Wychodzę z tego samego założenia....

A przy okazji wszystkich chętnych zapraszam na wystawę o Warszewie przy Radzie Osiedla :)

Bliższe informacje na portalu :
http://www.warszewo.pl/
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 28 kwie 2008, o 19:30

Aygon pisze:Mnie tam cos takiego nie przeszkadza. Wlasnie myślę jest to świadectwem pewnej przemiany. Wreszcie czujemy sie tu jak u siebie a nie obawiamy że "wrócą niemcy", i możemy sobie bez obaw cos takiego wyczyscic jako atrakcję turystyczną i tak to traktowac, nie jako pomnik dla czci a atrakcje..
art_deco : Aygon
1:2 (1:1)

Z całym szacunkiem dla obu stron, podejście Aygona do sprawy, bardziej mnie przekonuje.
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 28 kwie 2008, o 23:10

Właśnie jestem po kolejnym kilkugodzinnym weekendowym spacerze po obrzeżach prawobrzeżnego Szczecina. To, co obserwuję na dawnych cmentarzach nie tylko w tej części naszego miasta, woła o pomstę do nieba. Tak domagamy się szacunku dla naszych przodków we Lwowie, a tu od ponad 60 lat depczemy pamięć po zwykłych ludziach, nie mających nic wspólnego nawet z pierwszą wojną światową. Zdewastowane, obsmarowane swastykami nagrobki budzą politowanie dla "kultury" naszych baaaaardzo wybiórczych w tej kwestii ziomków... Ale na szczęście są przebłyski (np. lapidarium przy ul. Ostowej czy ta historia ze wspomnianym głazem). Niemniej jednak zawsze budzą się jakieś kontrowersje, trupy w szafie, czy jak to się tam mówi... Czego dowód stanowi niniejsza dyskusja.
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 7 wrz 2008, o 21:10

Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 8 wrz 2008, o 08:57

Torney pisze:Tadam!
Panowie Radek Porwich i Wojtek Zbaraszewski zrobili kawał dobrej roboty!

Pomnik wygląda rewelacyjnie, leśnicy zrobili w lesie odpowiednie dojście do niego i tablice informacyjne. Pomnik jest tylko fragmentem planowanej ścieżki edukacyjnej po Warszewie. Gratulacje!
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 8 wrz 2008, o 22:58

"Poległych w I wonie..." :lol:
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
art_deco
Posty: 25
Rejestracja: 25 mar 2006, o 17:07

Postautor: art_deco » 11 wrz 2008, o 09:28

gozal pisze:Właśnie jestem po kolejnym kilkugodzinnym weekendowym spacerze po obrzeżach prawobrzeżnego Szczecina. To, co obserwuję na dawnych cmentarzach nie tylko w tej części naszego miasta, woła o pomstę do nieba. (...) Niemniej jednak zawsze budzą się jakieś kontrowersje, trupy w szafie, czy jak to się tam mówi... Czego dowód stanowi niniejsza dyskusja.
A ja co rusz wybywam na zachodniopomorską prowincję i widzę coraz więcej pozytywnych przejawów humanizmu i wielkoduszności. Polecam zwiedzenie cmentarzy w okolicach Ińska i Dobrzan - lapidaria niemieckie wymuskane, wyczyszczone, wyłożone kamyczkami.

Ale nadal twierdzę, skoro kolega ową dyskusję nazwał wynajdowaniem trupów w szafie - że nie wszystko, co przedwojenne, musi mieć wartość dla Polaków. O ile rewitalizacja zdewastowanych cmentarzy poniemieckich jest godna poparcia, o tyle konserwacja pomników poświęconych bohaterskim żołnierzom Wehrmachtu, tudzież innych formacji zbrojnych Rzeszy jest jak dla mnie wątpliwa. A teksty, ze byli to zwykli ludzie, siłą wcieleni do wojska, miłujący pokój itp można włożyć między bajki. Dobrym przykładem upamiętnienia wojskowych jest cmentarz w Glinnej - bez symboli, bez haseł, bez ideologii. To jest dobry kierunek trzeźwego podejścia do historii. Pozdr. :-)
www.pomorski.blogspot.com / www.fabryka.police.info.pl / www.police750.blogspot.com
Awatar użytkownika
2pac
Posty: 29
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 14:26

Postautor: 2pac » 11 wrz 2008, o 10:29

propagande widze ciężko wykorzenić
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 11 wrz 2008, o 10:30

art_deco pisze:O ile rewitalizacja zdewastowanych cmentarzy poniemieckich jest godna poparcia, o tyle konserwacja pomników poświęconych bohaterskim żołnierzom Wehrmachtu, tudzież innych formacji zbrojnych Rzeszy jest jak dla mnie wątpliwa.
Istniejące pomniki upamiętniają raczej poległych w wojnie francusko-pruskiej i I wojnie światowej i z Wehrmachtem nie mają nic wspólnego.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 13 wrz 2008, o 10:22

Powinno się to zakonczyć.
Mówię o dyskusji politycznej.
Fakt, faktem ze zamieszczanie postów o tytule takim jak 'Odbudowa pomnika sportowców na Warszewie' jest równie bez sensu jak takie rozmowy.
Bo jak można zareagować na artykuł o sportowcach gdy chodzi o żołnierzy...
Bylibyśmy w pełni uczciwi gdyby art. brzmiał Odbudowa pomnika niemieckich sportowców z Warszewa, będących w armii niemieckiej, którzy zginęli w Pierwszej Wojnie Światowej walcząc miedzy innymi z Polakami.

Wtedy w zależności od 'poglądów' (i nie mówię o nacjonalizmie panie Schulz) można by sobie, w duchu rozważyć co się o tym sadzi.

Wiem,wiem, teraz poleci na mnie gradobicie ze strony Bacha, Schulca i innych znanych z nastawienia 'za wszelka cenę proniemieckiego', ale nie zależy mi już.

Zawsze broniłem tego, ze Szczecin był niemiecki przed wojna. Starałem się tłumaczyć to moim znajomym z klapkami na oczach, młodym ludziom, którym pokazywałem sedine.pl i tłumaczyłem ze, to nie jest propagowanie niemieckości czy militaryzmu. Pokazywałem, ze to jest strona o historii. Teraz już z tym kończę bo jak, chociaż by mój 16 letni brat przeczyta np. Dlaczego my musimy tolerować na forum kolejnego "nacjonaliste" , czy ten nieszczęsny bazgrol o 'sportowcach' to mnie 'zagnie' a ja z miejsca skapituluje.

PS: Da się gdzieś ściągnąć nakładkę na firefoxa by tylko galeria na sedina.pl się wyświetlała? Może uniknę w ten sposób problemu w domu .....
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 wrz 2008, o 12:22

Bundyman pisze: Wiem,wiem, teraz poleci na mnie gradobicie ze strony Bacha, Schulca i innych znanych z nastawienia 'za wszelka cenę proniemieckiego', ale nie zależy mi już......
Naprawdę jesteś aż tak zarozumiały i pewny tego, że mam nic innego do roboty i będzie mi się chciało?
Rozśmieszyłeś mnie. :lol:
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości