Bykom Stop!

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Bykom Stop!

Postautor: Torney » 1 wrz 2005, o 14:10

Obrazek

BYKOM-STOP!
Chcemy poprawnej pisowni i ortografii w Internecie!

Koniec z potworami typu 'mugł', 'ktury', 'karzdy', 'rzaden'! Koniec z milionami !! i ?? stawianych po każdym zdaniu!

Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D !

Koniec z błędami, które straszą na stronach, forach, blogach! Od dziś pilnujemy tego, jak piszemy my i użytkownicy naszych stron! Wyrabiajmy w sobie dobre nawyki! Piszmy poprawnie, po polsku!

Masz swoją stronę internetową? Często wypowiadasz się na jakimś forum? Dawaj dobry przykład, pisząc poprawnie. Poprawiaj i upominaj użytkowników, którzy robią miliony błędów ortograficznych w każdym poście / komentarzu, aby jednak poświęcili trochę czasu i uwagi na poprawną pisownię.

Tępmy e-analfabetyzm, nie dopuśćmy do tego, aby za kilka lat Internet zapomniał zupełnie, co znaczy ortografia!

Więcej szczegółów.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 1 wrz 2005, o 14:43

Popieram po trzykroć !
Dorian

Postautor: Dorian » 1 wrz 2005, o 14:52

S&#261dze, &#380e a&#380 tak &#378le nie jest z ortografi&#261 na sedinie. Nie jestem tego najlepszym przyk&#322adem, lecz s&#261 znacznie gorsze przypadki. Right?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 wrz 2005, o 15:18

Cala administracja popiera akcje. Choc jak napisano na portalu naszym nie jest źle...
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

x

Postautor: Torney » 13 sie 2008, o 11:32

Tasza pisze:nie jestem wytwornym znawcą wielu for (to nie jest błędna odmiana)
Gdyby "for" było poprawne, to dopełniacz liczby mnogiej słowa "liceum" brzmiałby pewnie "lic".
Załączniki
Slownik_wyrazow_obcych.jpg
Slownik_ortograficzny.jpg
Slownik_ortograficzny.jpg (7.55 KiB) Przejrzano 15225 razy
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 13 sie 2008, o 13:10

Torney pisze:
Gdyby "for" było poprawne, to dopełniacz liczby mnogiej słowa "liceum" brzmiałby pewnie "lic".
Doceniam fatygę związaną ze skanowaniem definicji z wydawnictwa normatywnego. :)
Chciałabym jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz; o ile łacina już się nie zmieni, o tyle język polski jest językiem żywym; zatem ewoluuje. Dążenie do ekonomii językowej jest naturalnym zjawiskiem i wystarczy spojrzeć na mnogość przykładów stosowania tej - błędnej Twoim zdaniem - formy, by zauważyć, że już dawno zyskała ona immunitet kryterium społecznego.

Zwyczaj skracania wyrazów i nazw zaczął się upowszechniać wraz z wynalezieniem komputera i internetu. Tym bardziej tutaj, na forum - może nie wszystko warto kontestować?
Ostatnio zmieniony 13 sie 2008, o 14:15 przez Tasza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 sie 2008, o 13:25

Słuchajcie no, marmurowe profesory Miotki: poprawnie jest "forumuf".
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 13 sie 2008, o 14:10

Tasza pisze:Tak właśnie było ze mną. Ponieważ nie jestem wytwornym znawcą wielu for (to nie jest błędna odmiana) rok minął zanim zdecydowałam się na rejestrację.
:)
Jeszcze całkiem niedawno ten wraz "forum" był nieodmienny w języku polskim.. czyżby oficjalnie coś się zmieniło??
Szczerze powiem, że nie bardzo podobają mi się takie odmiany jak "for", "forumów" czy "fora". To ostatnie kojarzy mi się przede wszystkim z powiedzeniem "fora ze dwora". W jezyku polskim jest takie piękne określenie: "lista dyskusyjna" a to odmieniać można do woli. :roll: Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 13 sie 2008, o 14:14

Bachinstitut pisze:Słuchajcie no, marmurowe profesory Miotki: poprawnie jest "forumuf".
- jak dla mnie the best :lol:
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 13 sie 2008, o 14:22

Valus pisze: W jezyku polskim jest takie piękne określenie: "lista dyskusyjna" a to odmieniać można do woli. :roll:
To piękne określenie przegrywa z brzydkim forum, bo jest po prostu długie, nieporęczne, a wyraz "lista" też trochę ni w pięć ni w dziewięć.
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 13 sie 2008, o 14:26

Tasza pisze: Zwyczaj skracania wyrazów i nazw zaczął się upowszechniać wraz z wynalezieniem komputera i internetu. Tym bardziej tutaj, na forum - może nie wszystko warto kontestować?
Z tym skracaniem to w ogóle ciekawa sprawa, bo na ten przykład zdaje się że częściej używana jest odmiana "forumowicze" tymczasem poprawna jest "forowicze", jeżeli moje założenie było by prawdziwe (nie wiem, nie robiłem badań ale google daje 3 500 000 wyszukań dla forumowicze i tylko 3 100 dla forowicze) to mielibyśmy do czynienia z paradoksem w Twojej teorii :D

PS. na zlot militarny do Bornego Sulinowa w ten Wochenende się któś wybiera?
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 13 sie 2008, o 14:33

Tasza pisze:
Torney pisze:
Gdyby "for" było poprawne, to dopełniacz liczby mnogiej słowa "liceum" brzmiałby pewnie "lic".
Doceniam fatygę związaną ze skanowaniem definicji z wydawnictwa normatywnego. :)
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz; o ile łacina już się nie zmieni, o tyle język polski jest językiem żywym; zatem ewoluuje. Dążenie do ekonomii językowej jest naturalnym zjawiskiem i wystarczy spojrzeć na mnogość przykładów stosowania tej - błędnej Twoim zdaniem - formy, by zauważyć, że już dawno zyskała ona immunitet kryterium społecznego.

Zwyczaj skracania wyrazów i nazw zaczął się upowszechniać wraz z wynalezieniem komputera i internetu. Tym bardziej tutaj, na forum - może nie wszystko warto kontestować?
A może tym bardziej powinniśmy powalczyć o czystość i poprawność języka polskiego. Bo czyż ewolucją w dzisiejszych czasach nie jest również uzywanie trzech słów, jeszcze (!) uznawanych za wulgarne w różnych odmianach i zastępowanie nimi większości wyrazów które występują w słownikach? Nie chciałabym, aby za jakiś czas w ramach tej ewolucji, taki sposób wyrażania się został powszechnie zaakceptowany. A najbardziej moim zdaniem przykry jest fakt że, taki sposób wysławiania się niestety coraz częściej jest typowy dla osób z wyższym wykształceniem.
Więc kto, jak nie my ma dbać o poprawność języka?
Nie wyobrażam sobie zadania pytania w stylu "Do jakich lic chodziłaś?"
Ale może ja jestem starej daty...
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 13 sie 2008, o 14:35

Lista dyskusyjna --> Listowcy? listnicy? liściaże?... liście dyskusyjni???

już wiem.... dyskutanty :lol:
deczko odbiegliśmy od tematu
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 13 sie 2008, o 14:40

RychO pisze:Lista dyskusyjna --> Listowcy? listnicy? liściaże?... liście dyskusyjni???

już wiem.... dyskutanty :lol:
A może krótko : "uczestnicy listy dyskusyjnej"
czyli "ucz"? :wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 13 sie 2008, o 16:39

bronx pisze:
Tasza pisze: Zwyczaj skracania wyrazów i nazw zaczął się upowszechniać wraz z wynalezieniem komputera i internetu. Tym bardziej tutaj, na forum - może nie wszystko warto kontestować?
Z tym skracaniem to w ogóle ciekawa sprawa, bo na ten przykład zdaje się że częściej używana jest odmiana "forumowicze" tymczasem poprawna jest "forowicze", jeżeli moje założenie było by prawdziwe (nie wiem, nie robiłem badań ale google daje 3 500 000 wyszukań dla forumowicze i tylko 3 100 dla forowicze) to mielibyśmy do czynienia z paradoksem w Twojej teorii :D
To możne jeszcze krócej: forarze, foracy, forowcy, forki :lol:
P.S. Jestem z pod znaku Byka...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości