Tunele w Zdrojach

Dla tych, co patrzą w dół.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Tunele w Zdrojach

Postautor: mariner » 20 lip 2008, o 09:23

Witam. Mam 40 lat, urodziłem się i wychowałem w Szczecinie. Mieszkałem w tym najpiękniejszym mieście w Polsce do 20 roku życia. Przez 10 lat na Niebuszewie (ul. Heleny), a potem w blokach w Zdrojach (wieżowce). Do dziś odczuwam niesamowite emocje, gdy jestem w Szczecinie. Złaziliśmy w tamtych czasach (lata 80-te) całą Puszczę Bukową, Podjuchy, Zdroje, okolice autostrady, poligony, bunkry, cementownię, mosty, wiadukty. Wszystko to gdzie można było i gdzie nie można było wejść. Nie raz i nie dwa przeganiali nas różni wartownicy, pilnowacze, czy po prostu dorośli.
Jedno miejsce pozostało dla mnie jednak zagadką do dziś. Jakoś nie mieliśmy wtedy odwagi tam wchodzić.
Otóż, miejsca te to tunele w Zdrojach. Pamiętam to miejsce tak. Stojąc na stacji PKP w Zdrojach, twarzą w kierunku Podjuch, po lewej stronie przy nasypie była ścieżka wzdłuż torów. Tą ścieżką – najpierw w dół przez jakieś strumyczki, bagienka – a potem po skarpie wzgórza (wyrobiska) można było wejść na szczyt wzgórza (tam gdzie były okopy stanowisk artylerii). Idąc jednak przez te bagienka, skręcając jakby wąwozem (wyrobiskiem) w kierunku cmentarza w Zdrojach) w lewo, były dwa żelbetowe wejścia podziemne. Oba były na tyle obszerne, że (jak pamiętam to sprzed lat) pozwalały na wjazd samochodem osobowyem. Tak mi się wtedy przynajmniej zdawało. Wielkość wejść mogła mi się przez lata zatrzeć w pamięci. Tunele były dość długie, suche, my spenetrowaliśmy jedynie fragment, nie wiemy co w nich było, dokąd prowadziły. Pamiętam, że podobny tunel, ale z bardziej zasypanym wejściem był też poniżej tej skarpy, którą wiodła ścieżka na szczyt tego wzgórza, jakby w prawo od podnóża tego wyrobiska, po którym wiodła ścieżka na szczyt wzgórza. Był także tunel pod nasypem kolejowym na odcinku linii kolejowej od stacji PKP Zdroje do niestrzeżonego przejścia przez tory przy dawnej szkole podstawowej nr 25 (to była chyba szkoła specjalna).
Mam pytanie – być może temat był poruszony na forum – czy ktoś z Was podejmował próby penetracji tych tuneli? Czy ktoś coś wie na ich temat: pochodzenie, przeznaczenie? Czy istnieją do dziś? Jeśli kogoś to zainteresowało, mogę przesłać szkic, tak jak to pamiętam sprzed 20 lat.
artek
Posty: 30
Rejestracja: 23 wrz 2006, o 21:39
Lokalizacja: SZCZECIN...

Postautor: artek » 20 lip 2008, o 10:19

Witaj. Mnie to bardzo interesuje.Jeżeli byłoby to możliwe to szkic byłby mile widziany.Ja w to bawie sie od dwudziestu ponad lat...Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
anubiska
Posty: 116
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:52
Lokalizacja: Hökendorf
Kontakt:

Postautor: anubiska » 20 lip 2008, o 11:25

Zapraszam na portal miłośników prawobrzeża - www.prawobrzeze.eu
docent
Posty: 21
Rejestracja: 26 mar 2008, o 22:12

Postautor: docent » 21 lip 2008, o 00:29

Witaj w domu, jeśli jesteś może w Szczecinie. Jeśli tak, to chętnie wybrałbym się na wspólną wycieczkę szlakiem Twoich odkryć. Jeśli jesteś gdzieś daleko mapka by sie przydała. O istnieniu tych tuneli, o jakich piszesz słyszałem, ale nigdy nie miałem okazji ich poszukać. Twój opis zgadza się z zasłyszanymi przeze mnie relacjami.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 21 lip 2008, o 10:27

Dziękuję za miłę powitanie na forum. nawet nie zdajecie sobie sprawy jak mi w duszy gra, gdy czytam o moim ukochanym Szczecinie........
Kocham jednakowo stary Szczecin (szczególnie Niebuszewo) jak i Prawobrzeże. Dlatego pisuję posty i tu i tam. Teraz "wkleję" to co napisałem na forum prawobrzeża, w tym temacie, który poruszałem we wcześniejszym poście.
Pamiętam, sprzed 20 lat (zamieszkałem w Zdrojach w 1979, albo 1980 r.), że jak łaziliśmy po Puszczy Bukowej i jej obrzeżach, w kilku mmiejscach znaleźliśmy z kumplami zagłębienia terenu wyglądające na leje powybuchowe. Mieliśmy wtedy po 10-13 lat. Te leje były usytowane na skarpie, prowadzącej od cmentarza w Zdrojach, do góry do Puszczy Bukowej, po prawej stronie. W innym miejscu tego forum opisałem, że poniżej tej skarpy - jak pamiętam z dzieciństwa były wejścia do tuneli. Może to mieć ze sobą związek. Te leje, jak to zapamiętałem miały średnicę około 3-4 metrów, a głębokość .... powiedzmy dorosłego człowiek, może troszkę głębsze. Pamiętam też dokładnie, że w tym rejonie - a więc w wąwozie przed tunelami, w zagłębianiach wyrobisk, jakie tu pewnie kiedyś były, a także na tych skarpach znajdowaliśmy sporo niewypałów. Teraz wiem, że były to pociski moździerzowe, sporo amunicji karabinowej, zdarzały się także pociski artyleryjskie - chyba 75 - 88 mm. Nie wiem czy radzieckie, czy niemieckie. Faktem jest, że jak pochwaliliśmy się starym, to saperzy saperami, ale starzy futro dokładnie nam wytrzepali. Nie wiem, czy ten rejon był bombardowany lotniczo, ale coś w ziemi musiało być (bunkry, tunele - opisuję to w innym wątku). Poza tyn na tych wzgórzach była cała masa transzei, okopów. Można było znaleźć tam mnóstwo wojskowego żelastwa.


PS - odnośnie wojskowego żelastwa i innego śmiecia - napisałem też post na tym forum, konkretnie chodzi o Niebuszewo
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 21 lip 2008, o 20:18

Niestety nie mogę trafić na ten artykuł (może raczej wątek na forum) o którym wspominałem Tobie na forum prawobrzeze.eu Pamiętam, że bankowo były tam zdjęcia tego schronu. Przeczytaj sobie ten wątek, może coś Cię zainteresuje: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... ight=zdroj*

I sprawdź maila ;-)
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 21 lip 2008, o 20:33

Jasne, dzięki serdeczne. Przebrnę przez te wskazane przez Ciebie posty. Może to o tych "tunelach" pisałem? Przeanalizuję. Dzięki, spojrzę na email.
1swierszczu
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2008, o 00:02

Postautor: 1swierszczu » 23 gru 2008, o 00:43

można prosić o dokładną lokalizację tych tuneli ? mój mail swierszcz200@wp.pl
zdrojak
Posty: 17
Rejestracja: 9 lut 2010, o 14:14

Re: Tunele w Zdrojach

Postautor: zdrojak » 10 lut 2010, o 12:35

!
Ostatnio zmieniony 14 lut 2010, o 13:29 przez zdrojak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Re: Tunele w Zdrojach

Postautor: mariner » 10 lut 2010, o 23:30

To pochwal się. Ciekawi mnie co o nich mówił?
zdrojak
Posty: 17
Rejestracja: 9 lut 2010, o 14:14

Re: Tunele w Zdrojach

Postautor: zdrojak » 11 lut 2010, o 21:54

!
Ostatnio zmieniony 14 lut 2010, o 13:29 przez zdrojak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Re: Tunele w Zdrojach

Postautor: mariner » 13 lut 2010, o 08:06

Dzięki za odpowiedź. Bardzo mnie to interesuje i z niecierpliwością oczekuję na dalszy ciąg relacji. Co do naszego dzieciństwa, zapraszam na priv. :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron