(artykuł) O kamerach

Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) O kamerach

Postautor: Zahuś » 20 kwie 2008, o 09:16

Na stronie jest instrukcja - w prawym górnym rogu. Ale specjalnie dla Ciebie Arku: po przejęciu kontroli (klikasz na Control) dostajesz swoje 120 s. Zoomem operujemy na dolnej skali - klikając gdzie chcemy - są skala po lewej to zoom optyczny od x 0 do x 36, ta po prawej to zoom cyfrowy - od x 0 do x 12. Razem daje to x 432. Ale jest o wiele lepsza metoda. Klikamy lewym klawiszem myszki na obrazie i mając wciśnięty klawisz myszy rozciągamy sobie czerwony prostokąt - tak jak w wielu programach graficznych. Jak już mamy prostokąt a w środku jest nasza część obrazu to puszczamy klawisz a kamera grzecznie zumuje nam cały zaznaczony prostokąt. Aby "cofnąć" zoom klikamy na skali na dole - po lewej stronie od markera - który zawsze pokazuje nam jaki mamy zoom ustawiony. Jak dzisiaj będzie słoneczna pogoda to wkleję panoramę w to w tej chwili puste pole pod obrazem z kamery. Wtedy klikając na jakiś obiekt z tej panoramy będziecie mogli zobaczyć to co chcecie.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 20 kwie 2008, o 09:21

Acha najważniejsze!!! Proponuję Mozilla Firefiox - nie korzystajcie z Internet Explorer bo tu trzeba nieźle grzebać w ustawieniach by zobaczyć obraz z kamery. Mało tego przy niektórych ustawieniach nawet naszej strony otworzyć nie można. Zainstalowanie Firefox ZAJMUJE 2 MINUTY i macie super przeglądarkę. Jest w sieci jak w google wpiszecie po prostu Firefox.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 20 kwie 2008, o 09:35

No i mała porada: jak chcecie ruszać kamerą na boki to proponuję kliknąć na skrajne prawo skali i powrócić kamerą na zoom x 0 i wtedy ruszyć na szukany obiekt i dopiero wtedy strzelić zooma. Ponadto pamiętajcie że to urządzenie IP i jemu tak jak naszym dzieciakom nie trzeba dwa razy mówić. Jedni mają szybsze łącza inni wolniejsze. Przy wolniejszych dajemy komendę albo na ruch albo na zoom i czekamy aż kamera wykona. Ona wykonuje nasze polecenia natychmiast tylko efekt dociera do nas z opóźnieniem. Jak zaczniecie klikać i zoomować przy braku cierpliwości to możecie zrobić max zoom szarej betonowej ściany i będzie klops. Wtedy trzeba zminimalizować najpierw zoom by wiedzieć gdzie jest kamera. Acha - ten model kręci się w kółko więc nie będzie tego co w pozostałych dwóch a w niedalekiej przyszłości znowu trzech RZ30p.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 22 maja 2008, o 09:06

Nie wiem czy zauważyliście ale premierowa RX-570 wróciła do Sony - to było Demo. Ale w poniedziałek przyleci do nas kolejna RX-570 i ta już będzie u nas na zawsze. Tak jak poprzednia zawiśnie jako kam 3 na północnym rogu Elewatora Zbożowego Ewa. Teraz nie na kam 3 bo cały zestaw z kamerą RZ-30P szykujemy do powieszenia na Wałach Chrobrego. Najprawdopodobniej na szczycie wieży Muzeum Narodowego. Będziemy mieli tam rewelacyjny widok od Dworca PKP, przez port do kompleksu budynków Urzędu Wojewody. Pewnie kont będzie jeszcze większy ale to dowiemy się dopiero po montażu. Lokalizacja jest rewelacyjna jak wiecie. To będzie kam 4. W tym roku jeszcze najprawdopodobniej będziemy mieli jeszcze kam 5. Ja już znam lokalizację i wiem że będziecie pozytywnie zaskoczeni. Mamy wspólny pomysł wraz z Biurem Promocji Miasta Szczecina. Jak będę mógł zdradzić ten sekret to będziecie pierwsi co się o tym dowiedzą. A ... i dam znać jak kam 4 będzie działać. Jak wszystkie 4 będą pracować to Szczecin i Port będą najlepiej widocznymi w internecie i miastem i portem w Europie. Powiedziałbym nawet że na .... no dobra trochę skromności. Chociaż dlaczego nie. Pozdrowienia Zahuś
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 30 maja 2008, o 16:24

Testowałem kam 3 i powiem, że jest rewelacyjna :), ale zauważyłem jedną wadę - w przeciwieństwie do poprzedniczki nowa kamera nie może "zaglądać" powyżej linii horyzontu i tak np. obserwując na dużym zoomie budunek "Widok" (na Bandurskiego) ucina jego górę. Co do planów zamontowania kamery na wieży MN to jest strzał w dziesiątkę! Pamiętam, że taka tymczasowa kamerka wisiała w tym miejscu w trakcie regat i dawała niezły podgląd na nabrzeże i port.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 30 maja 2008, o 22:56

Drogi Piotrze, zgłaszałem parę rzeczy które mi przeszkadzają w tym modelu do Sony. Na pierwszym miejscu była sprawa tego że kamera ma swój horyzont na równo 90 stopniach w pionie. To sprzęt który zwykł patrzeć w dół a nie w górę. Nie zapominajmy że to kamery służące do monitoringu a nie kamery internetowe. Do potrzeb internetu służą kamery broadcastowe ale maja dużo gorsze parametry obrazu. Ja zaś postawiłem na jakość i potężny zoom. No nie można mieś wszystkiego. A skumałeś to że kam 3 ma głos??? I słychać odgłosy stoczni i portu? Dzięki za miłe słowa. Na MN będzie wisiała tymczasowo SNC RZ30P ale docelowo megapikselowa kamerka Sony z roto zoomem. To będzie znowu topowy sprzęt. Prawdopodobnie również ściągniemy drugą RX 570 bo sa fajne.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Re: (artykuł) O kamerach

Postautor: konger » 9 cze 2008, o 21:20

RafałZahorski pisze:Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce, jako pierwsze miasto w Europie i jako pierwsze miasto na świecie ma pracującą RX-570 obserwującą nasze miasto oraz co najważniejsze dostępną dla wszystkich internautów. Co jest w niej the best? Zoom x 432! Optyczny x 36 + cyfrowy x 12.
Nie przesadzajmy :) Zoom cyfrowy to nie zoom...
Ostatnio zmieniony 10 cze 2008, o 00:00 przez konger, łącznie zmieniany 1 raz.
.:konger:.

One life. Live it.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 9 cze 2008, o 21:45

Co się stało z kam1 WOC? :(
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 cze 2008, o 00:01

Piotrze - już działa. Dzisiaj ją zreperowałem. Przygotowujemy sprzęt do kolejnych kamer i zmieniliśmy skrzynkę servera na większą. W trakcie manipulacji dostała po głowie trochę wtyczka lan od skętki idącej od kamery do servera. Raz działała a raz nie. W końcu sygnał się urwał. Dzisiaj wymieniem wtyczkę i już jest OK. Po dniach morza będziecie mieli kam 4. A wymiarów chłodni wciąż nie mam pomimo wielu telefonów i kilku maili. Nie zależy chłopakom na Twojej wizualizacji. Piotr ale ja pamiętam o tym.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 cze 2008, o 00:07

Cześć Konger, zoom cyfrowy to nie zoom ale ... optyczny to x 36 a to bardzo dużo kolego. Cyfrowy to nie zoom ale przy dobrej matrycy zawsze można zobaczyć więcej korzystając właśnie z zoomu cyfrowego - zawsze to coś. Pamiętaj że to kamery jedynie wykorzystane jako internetowe a nie aparaty fotograficzne (te też nie mają wciąż optycznych x nawet 20) czy kamery TV. Producent tj. Sony nawet nie myślał o tym że jacyś szaleńcy z Polski je wykorzystają jako internetowe. Ale .... jeszcze zobaczysz w Szczecinie kamerę z roto zoomem mającym zoom optyczny x kilkaset razy. Taki sprzęt szykuje nam Altram w Wawie i Sony. Może w tym roku - zobaczymy. Taki roto zoom kosztuje jednak krocie - to dosłownie małe auto.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 13 cze 2008, o 00:47

Rafał - dzięki za info o kam1 - faktycznie działa już ok i można focić :). Mam jeszcze pytanie co do kam3 - ona jest bardziej podatna na wiaterek niż kam2? a co do chłodni - trudno jakoś sobie poradziłem :) policzyłem mierząc kontenery, które tam stały hehe, tak kombinacyjnie +/- parę metrów, ale nie jest to przecież projekt budowlany, a jedynie budyneczek pod googlacza :D w przyszłym tygodniu poślę ci efekt prac. Generalnie, sporo jest jeszcze do zrobienia i potrzebować będę pomocy w chociażby ponumerowaniu budynków na terenie portu.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 13 cze 2008, o 20:22

Kam 3 stoi w najgorszym miejscu - zaraz pod nią są potężne wentylatory i różne wibrujące maszyny. Generalnie cały dach drży. Co ciekawe tego nie czuć jak się jest na górze ale na dużym zoomie w kam,erze drży obraz. Zwróć uwagę że kam 2 ma zoom optyczny x 25 a kam 3 x 36 - czyli na dużym zoomie kam 3 jest bardziej podatna na wibracje jak kam 2. Ponadto zaobserwowałem zjawisko iż gdy jest gorąco parujące pary wody i ruch gorącego powietrza w górę powoduje drżenie obrazu nawet w weekend jak Elewator jest cały wyłączony. To tak jak pamiętasz z obrazem katedry i iglicy jak stał "pod Katedrą" komin statku i walił gorące powietrze wraz ze spalinami . Ale nie można mieć wszystkiego a drugiego takiego punktu jak dach Elewatora Ewa w porcie nie ma - więc musimy zaakceptować "drżenia" naszej Pani Ewy. Co do numeracji budynków w Porcie to Ci oczywiście pomogę. Jak mi wyślesz swoją wizualizację Chłodni to pójdę z kompem do Dyrekcji i jeszcze raz - tym razem twarzą w twarz poproszę o te wymiary. Sam się dziwię że choć Chłodnia Szczecińska to firma prywatna (widzisz reklamę Bosmana?) to nie zależy im na promocji. No cóż nie wszyscy wiedzą co to internet a już Google Earth to już coś dziwacznego. Niestety kam 4 dopiero po dniach morza. Sorry - ale to dłuuuuga i bardzo skomplikowana procedura. Ale jaki będzie widok!!! I nic nie będzie drżało. A jak zdobędę sprzęcik z roto zoomem - oj się będzie działo. Jeszcze w tym roku ruszy procedura kam 5. Pozdrowienia - sorry ale będę dopiero za tydzień w kraju - mogę nie wchodzić na Sedinę przez ten czas.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 4 lip 2008, o 17:50

Może za wcześnie ale chyba mogę już zdradzić sekret. W przyszłym tygodniu jest bardzo duża szansa że będziecie mieli - sorry będziemy wszyscy mieli kam 4. Jestem w chwili obecnej już praktycznie pewien że kam 4 stanie na dachu wieży naszego Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Nie muszę Wam chyba mówić że widok będzie cudowny na całe Wały Chrobrego i Port. Jak tam byłem to aż dech zapiera ile widać. Montaż kamery nastąp[i najprawdopodobniej we środę albo w czwartek. Dam Wam oczywiście znać na forum. Wtedy też wymienię osoby które mi pomagały w tym projekcie. To wspólny projekt i Muzeum Narodowego, i Miasta Szczecina i Zarządu Portu. Bez ich dobrej woli i poparcie tego pomysłu nie było by szansy tego zrobić. Na razie będę miał zgodę do końca tego roku. Muszę pokazać w praktyce jak to będzie działać. A wiecie że od roku można na tę wieżę wchodzić schodami? Byliście na tej wieży? Po pierwsze prowadzi do niej przepiękna klatka schodowa, potem wchodzicie na strych. To gigantyczna betonowa piramida w której znajdują się przepiękne metalowe poniemieckie schody które prowadzą Was do wieży. Dla przyjezdnych to super atrakcja a dla nas Szczecinian fajna możliwość popatrzenia na Wały Chrobrego z góry. Polecam. Acha - na razie na Muzeum będzie wisieć SONY SNC RZ-30P - czyli analogiczna jak kam 1 i 2. Kam 3 - ta premierowa SX-570 już jest przez nas zakupiona od Sony na własność. W tej chwili już wszystko jest przygotowane do montażu kam 4. Ja w tej chwili szukam kam 5 - będzie to prawdopodobnie znowu jakiś wypasiony sprzęt testowy. Już nawet znam lokalizację ... A ... i na koniec - wystąpię do naszego Pana Prezydenta Piotra Krzystka na drodze oficjalnej by objął wszystkie nasze oczka swoim honorowym patronatem. Już o tym z nim rozmawiałem i wiem że nie powinno być z tym problemu. W końcu to też przecież jacyś ambasadorowie naszego miasta. Ostatnio sprawdzałem jak działają z Shanghaju. Naprawdę tam ich prędkość była zadowalająca pomimo faktu że w Chinach internet działa wolno bo jest kontrolowany. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 4 lip 2008, o 17:58

Super!!! Na wieży byłem w czasie "The Tall Ships Races" Widok jest oszałamiający
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 4 lip 2008, o 18:07

No i właśnie dla tego damy wszystkim możliwość by sami się o tym przekonali. Po za tym myślę że uda się rozpropagować tą turystyczną atrakcję wśród wszystkich. Dodatkowe wpływy do kasy muzeum się przydadzą. Pozdrowienia Zahuś

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości