(artykuł) Ulica, przy której mieszkałam (2)

Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

(artykuł) Ulica, przy której mieszkałam (2)

Postautor: Kevin » 27 kwie 2008, o 22:28

Jak zapewne wszyscy pamiętają niedawno ulica Mickiewicza na odcinku od stacji benzynowej do Karłowicza była remontowana. Wymieniano tory tramwajowe, nawierzchnię, poddano remontowi Most Akademicki. Niedaleko mieszkając często wybierałem się na inspekcję, szczególnie właśnie mostu. Mimo, że mieszkam na Pogodnie od urodzenia i okolice przemierzałem niezliczoną ilość razy, dopiero właśnie w czasie owego remontu zdałem sobie sprawę, że teren wokół mostu jest ukształtowany sztucznie. Podstawą była zapewne wysokość przyczółków mostu nad linią kolejową, do których "dosypano" nasypy tworząc podjazd od ulicy Noakowskiego i z drugiej strony podjazd Sienkiewicza, Twardowskiego, aż po Waryńskiego. W przeszłości teren miał wysokość płaszczyzny na jakiej obecnie leżą tory kolejowe, Park Noakowskiego, zruinowany plac sportowy vis a vis Uniwersytetu. Od torów teren łagodnie wznosił się w kierunku zachodnim. Teren ukształtowano prawdopodobnie w czasie budowy kolei obwodowej w latach 1890..92r. Spoglądając na okolicę innym okiem warto sobie uświadomić jakie ilości ziemi musiano dowieźć, usypać i utwardzić! Przypuszczam, że ziemia mogła pochodzić z odcinka budowy kolei z dzielnic nadodrzańskich. Przekopano tam przecież wąwozy, wzgórze Kupały, coś musiano zrobić z taką ilością ziemi. Myślę że po prostu wywieziono ją po nowych torach na budowę Mostu Akademickiego...
Załączniki
mick2.jpg
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2008, o 18:46 przez Kevin, łącznie zmieniany 1 raz.
_____________________
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 kwie 2008, o 22:41

Jeśli chodzi o sam nasyp, to powstał on dopiero w drugiej połowie lat 1920-tych.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Postautor: krzekowo » 27 kwie 2008, o 23:47

Temat nasypu jest ntrygujący, ale czy to oznacza że w 1898 roku kiedy uruchamiano linię do Polic nie było zadnego mostu ( wiaduktu ) ? i czy do lat 20 stych kiedy zbudowano dzisiejszy wiadukt teren był tak obniżony, że idąc ( jadąc ) na Braunsfelde Drogą krzekowska po prostu przechodzono przez tory ?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 28 kwie 2008, o 01:13

krzekowo pisze:Temat nasypu jest ntrygujący, ale czy to oznacza że w 1898 roku kiedy uruchamiano linię do Polic nie było zadnego mostu ( wiaduktu ) ? i czy do lat 20 stych kiedy zbudowano dzisiejszy wiadukt teren był tak obniżony, że idąc ( jadąc ) na Braunsfelde Drogą krzekowska po prostu przechodzono przez tory ?
Tak.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 28 kwie 2008, o 18:50

No cóż szkoda, że moja teoria się nie sprawdziła..., ale strzelam dalej! Nasypy wykonano w związku z budową linii tramwajowej?
Bez odpowiedzi pozostaje pytanie skąd wzięto tak olbrzymie ilości ziemi.
_____________________
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 28 kwie 2008, o 19:11

Kevin pisze:No cóż szkoda, że moja teoria się nie sprawdziła..., ale strzelam dalej! Nasypy wykonano w związku z budową linii tramwajowej?
Tak właśnie było.
Kevin pisze:Bez odpowiedzi pozostaje pytanie skąd wzięto tak olbrzymie ilości ziemi.
Tego nie wiem, ale biorąc pod uwagę ile ówcześnie prowadzono budów w Szczecinie, również na Pogodnie, sądzę, że z pozyskaniem ziemi nie było problemu.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 28 kwie 2008, o 19:19

krzekowo pisze:Temat nasypu jest ntrygujący, ?
:arrow: http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... =689&pos=4
:arrow: http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... =689&pos=3

krzekowo pisze:...ale czy to oznacza że w 1898 roku kiedy uruchamiano linię do Polic nie było zadnego mostu ( wiaduktu ) i czy do lat 20 stych kiedy zbudowano dzisiejszy wiadukt teren był tak obniżony, że idąc ( jadąc ) na Braunsfelde Drogą krzekowska po prostu przechodzono przez tory ?
:arrow: http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... 1521&pos=0
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 kwie 2008, o 22:03

Oooo siwy !
A ty pamietasz o mnie ? i o pewnej fotce ? :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 28 kwie 2008, o 22:10

Busol pisze:Oooo siwy !
A ty pamietasz o mnie ? i o pewnej fotce ? :)
A pamiętam i o Tobie i o fotce. Szczegóły jutro na PW.
pozdrawiam
siwy
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości