Wieża Bismarcka

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 26 lut 2006, o 11:59

Graf_Zero pisze:
30 marca 1999 roku zwiedziłem wieżę Bismarcka bardziej niż miałem ochotę. Osoba, o której mówisz byłem na 90 % ja. :wink: Na drugim pietrze znajduje się korytarz biegnący wokół budowli. W jego podłodze są niewidoczne z powodu ciemności otwory chyba wentylacyjne, albo windowe prowadzące głeboko pod poziom podłogi. Pech chciał, że nie zauważyłem pierwszego z nich i spadłem kilkanaście metrów w dół (policja wyliczyła na 18-20). Mnie wyciągano przez kilka godzin przy pomocy strażaków z Klonowica. To co was bardziej zainteresuje to widoki. Z tego co sam dojrzałem w świetle latarek i słyszałem z wypowiedzi ratowników. Od drugiego piętra jest wolna przestrzeń z wieloma hakami rozporowymi rozstawionymi na całej szerokości pomieszczenia. Na wysokości gruntu znajduje sie betonowa podłoga z otworem średnicy 60 cm i dalej pod powierzchnie ziemi jeszcze z 5-6 metrów do betonowej, zasypanej gruzem podłogi (to ostatnie sam czułem pod plecami). Efekt dla mnie i ostrzeżenie dal zwiedzających - złamany kręgosłup, miesiąc w szpitalu i 4 miesiące w kołnierzu ortopedycznym. Ostatni wypadek miał miejsce w kwietniu 1999 roku, 2 tygodnie po mnie w tym samym miejscu zginął młody chłopak. A dwa tygodnie później w wyniku reakcji na te dwa wypadki na wejścia założono stalowe płyty. Do dzisiaj nie dotarłem w pobliże wieży, a ilekroć ją widzę z oddali przechodza mnie ciarki po plecach. Tych jednak, których moja historia nie zniechęci do zjeżdzania do jej wnetrza (szczególnie do korytarza w który spadłem :) ) prosiłby o poinformowanie czy nie znaleźli rozbitych okularów, zegarka i amerykańskiej korpusówki (czapki moro) Nie chodzi o ich odzyskanie :) tylko o informację czy jeszcze tam są

Pozdrawiam bunkro- i tunelołazów
grafzero_lw@op.pl

to do Twojej wiadomości - byłem tam dokładnie wczoraj i już tam nic nie ma w miejscu gdzie spadłeś...a swoją drogą...to z dość sporej wysokości zleciałeś...ale tak to jest jak się łazi za kopułą...

Do informacji innych...nie jestem typowym "niszczącym wieże hakami" ja je tylko wykorzystuje do zjazdów (dzięki Marcin90 :P ) chociaż chyba przerzuce się również na wspinaczke dzięki koledze który też się wspina :) fajnie sie wchodzi do wnętrza przez to okienko :) a klimat w wieży.............gdy zejdzie się na dół do głownego wejścia i stanie się pod kopułą to dopiero czuje się ten klimat...ja się czułem jak jakiś Indiana Jones....ma się wrażenie jakby się było tam pierwszym człowiekiem po dłuższym czasie nieobecności nikogo w środku od wielu lat...

A teraz co do histori wieży to tutaj musze kilka rzeczy poprawić...wejście na maszt...dokładnie nie pamiętam do którego roku klamry do wejścia tam są poobcinane przez mojego kochanego tatusia który własnie obcinał je na prośbe pewnego faceta który mieszkał wewnatrz wieży i pilnował instalacji od masztu a mu tam wchodzili więc klamry zostały ucięte prawie wszystkie - zostawiono je tylko na wysokości końca krat tak aby można było wejść po kracie i złapać się klamr. Co do figur na filarach to wcale nie ściągneli ich Polacy tylko Ruscy którzy ściągneli je za pomocą lin przyczepionych do czołgów. Wiadomo co niemieckie trzeba zniszczyć...niestety...a co do tego że ktoś się miał tą wieża zająć..jakoś tego nie widze... wieża cały czas popada w ruine...otwory w podłodze -jezeli chodzi o ten otwór na końcu schodów to było wejście do bunkru którym można było wejśc na wieże ale który również został zasypany przez obsługę masztu czyli mojego ojca z kolegami...

Rosjanie chyba, bo przecież nie użyłeś słowa "Polaczki".
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 lut 2006, o 15:27

Ralf747 pisze:tylko Ruscy którzy ściągneli je za pomocą lin przyczepionych do czołgów.
A jak oni to zrobili od strony polic ? Przeciez tam gorka spora...
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 27 lut 2006, o 18:16

No to sprawa wygląda tak - pod główne wejście wieży można było podjechać nawet samochodem więc dla czołgu to już wogóle nie problem. Pozatym kiedyś drzewa były mniejsze więc i to problemu nie stanowiło. A gdy wjechało się już pod wieże to dalej...problemu nie widze :)
mardinus
Posty: 3
Rejestracja: 8 sie 2006, o 20:41

Postautor: mardinus » 8 sie 2006, o 20:45

Witam.
jestem tu nowy.
mam kilka fotek (najnowszych) wieży - oraz kilka fotek orlów.
Była idea aby je podnieść.
Wszystko jest na stronce:
http://www.fabres.freha.pl/

Trzeba kliknąć na " podniesienie upadłych orłów"

Stronka w budowie - ale zdjącia są.

Pozdrawiam.

ps. jeśli ktoś ma informacje o armatach (po co mi one - niech zobaczy na stronce) to prosze o kontakt.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 sie 2006, o 17:29

mardinus pisze:Wszystko jest na stronce:
http://www.----------.pl/

Trzeba kliknąć na " podniesienie upadłych orłów"

Stronka w budowie - ale zdjącia są.
W sprawie reklamowania stron www nalezykontaktowac sie z administracją.
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 15 sie 2006, o 17:40

Ojejku Busol, jak nie strona www to chociaz moze maly lineczek do samych zdjatek, tak chcialam zobaczyc te Orly.... :cry:
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 sie 2006, o 18:48

elaf pisze:Ojejku Busol, jak nie strona www to chociaz moze maly lineczek do samych zdjatek, tak chcialam zobaczyc te Orly.... :cry:
Gdyby byly tobyum zostawił....

Armaty ciekawsze.

były
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 15 sie 2006, o 19:52

Jeden z orłów. :)
Załączniki
Orzeł(!).jpg
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 15 sie 2006, o 20:58

Busol pisze:
mardinus pisze:Wszystko jest na stronce:
http://www.----------.pl/

Trzeba kliknąć na " podniesienie upadłych orłów"

Stronka w budowie - ale zdjącia są.
W sprawie reklamowania stron www nalezykontaktowac sie z administracją.
Panie Administratorze, pytam uprzejmie czy banerek w moim podpisie może pozostać?
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 sie 2006, o 21:09

bronx pisze:Panie Administratorze, pytam uprzejmie czy banerek w moim podpisie może pozostać?
Tak

W stopki nie wnikam o ile nie naruszaja szeroko pojetego regulaminu...
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 15 sie 2006, o 21:10

Dziękuję.
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 sie 2006, o 21:16

Konczac - aby nie rozmywac tematu - jesli mardinus sie pojawi niech sie skontaktuje ze mna bo armaty ciekawe...

A dzis z okazji swieta niech bedzie - wracam adres - ale armat nie odpuszcze :-)

Po prostu nie lubie jak ktos wpada na forum pisze 1 - 3 posty celem zareklamowania strony. Juz mielismy kilku takich coto pisali tylko wlasnie po to. Jak strona wiaze sie ze szczecinem to do linkowni.

Oczywiscie oceniam subiektywnie
Pan_Przemys³aw
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2007, o 22:50

Miasto odzyska Wieżę Bismarcka?

Postautor: Pan_Przemys³aw » 5 kwie 2008, o 13:15

Witam wszystkich jako nowicjusz w gronie forumowiczów.
Myślę, że poniższy artykuł to dowód, że "włodarze" przypominają sobie traktowane do tej pory z nonszalancją dziedzictwo Szczecina.

http://www.echo.szczecin.pl/wydarzenia- ... arcka.html

Swoją drogą jestem bardzo ciekawy kto jest tym tajemniczym właścicielem?

Pozdrawiam
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 5 kwie 2008, o 14:43

Obawiam się, że losy wieży będą podobne jak nieszczęsnego "Grzybka" - marazm decyzyjny miejskich władz w tym względzie jest koszmarny!
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 5 kwie 2008, o 16:16

Ja bym powiedział, że raczej to też zależy od pani antykonserwator zabytków, która nic nie robi aby ta wieża wyglądała tak jak dawniej. Właścicielem wieży jest firma KPW Bismarck, która kupiła ją za 350 tys. PLN wraz z terenem przyległym do wieży - przez pewien czas trwał o to spór z miastem ponieważ miasto chciało sprzedać samą wieże bez terenu podczas gdy obecny właściciel mówił, że bez tego terenu wieży nie kupi.
Zgodnie z umową miał w wieży urządzić lokal gastronomiczny albo wieże przeznaczyć na cele rekreacyjno-turystyczne - jak jest każdy widzi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 175 gości

cron