Ulica Średniawskiego

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Arleta Garbień
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2015, o 10:41

Ulica Średniawskiego

Postautor: Arleta Garbień » 19 lut 2015, o 10:48

Witam wszystkich,
jestem nauczycielką z Myślenic i poszukuję informacji na temat patrona mojej szkoły - Andrzeja Średniawskiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_%C5%9Aredniawski. Ze zdumieniem odkryłam, że w Szczecinie znajduje się ulica Średniawskiego. Otrzymałam już informację mailową z Biura Geodety Miasta, że nazwa ta została nadana tuż po wojnie podczas zmiany niemieckich nazw ulic, i że faktycznie pochodzi od Andrzeja Średniawskiego - patrona szkoły. Nie wiadomo jednak, skąd wziął się pomysł na nazwanie ulicy właśnie jego imieniem. O ile wiem, nie miał on żadnych bezpośrednich związków ze Szczecinem. Czyżby w składzie ówczesnych władz Szczecina znalazł się ktoś, kto znał Średniawskiego i jego dokonania, więc postanowił uhonorować go nazwą ulicy? Żeby to stwierdzić, potrzebowałabym np. składu pierwszych władz powojennych miasta. Jeżeli ktoś z użytkowników byłby w stanie mi pomóc, byłabym niezmiernie wdzięczna.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Ulica Średniawskiego

Postautor: Schulz » 19 lut 2015, o 23:21

Polecam Pani uwadze pierwszą część artykułu Sz. Bursewicza "Nazwy szczecińskich ulic 1945-2004. Cz.1: Do roku 1956" W: Kronika Szczecina 2003. Nr 22, s. 119-152. Szczecin 2004.
Po raz pierwszy nazwa ulicy "Średniawskiego" bez imienia pojawiła się w spisie nazw ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego wydanym w październiku 1945 przez Księgarnię Nakładową Józefa Kijowskiego w Szczecinie (Spis nazw, ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego Szczecina. Wydawca: Księgarnia Nakładowa J. Kijowskiego w Szczecinie /b.d.r./) - http://sedina.pl/wordpress/?wpfb_dl=27.
Na temat pierwszych planów Szczecina i umieszczonych na nich nazwach swojego czasu była dyskusja na forum sedina.pl w wątku "Plan Szczecina 1954 (gis.um.szczecin.pl)". Polecam fragment tej dyskusji (a nawet całą) tutaj: viewtopic.php?f=24&t=12640&hilit=Ksi%C4 ... 30#p130720
Osobiście uważam, że na nadanie nazwy tej ulicy, i nie tylko, duży wpływ mieli członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy w tym czasie mieli jeszcze sporo do powiedzenia we władzach miasta Szczecina (w wymienionym wyżej spisie Kijowskiego widnieją pod nazwą Stronnictwo Ludowe).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron