Stare Colloseum

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
ernestandrzej
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:02

Stare Colloseum

Postautor: ernestandrzej » 23 kwie 2014, o 19:41

Nie wiem czy państwo wiecie, że w końcu czterdziestych lat pod kinem KOLOSEUM była restauracja wraz z kręgielnią. Ciekawostką było to, że ok. północy zbierali się tam żołnierze dwóch zaprzyjaźnionych armii i pili- w zasadzie na umór-. Po jakimś czasie zaczynała się strzelanina i to całe bratnie wojsko wylegało na rondo. Wtedy nazywany placem sztywnych. Wiem, bo mój ojciec tam grał, a ja podawałem bile w kręgielni. Często tam przesiadywałem, bo ojciec nie miał mnie z kim zostawić. I właściwie dansing kończył się już po pierwszych strzałach. Często dołączali się tam i niedobitki nie4mieckie. których było w ówczesnym szczecinie od groma. A mieszkałem w Szczecinie od 47-go roku. Most akademicki był zburzony. Wszystkie mosty dojazdowe do Szczecina również. Pociągi dojeżdżały do pierwszego zburzonego mostu. Pasażerowie schodzili na brzeg, gdzie czekało wojsko z barkami i przewoziło nas na drugi brzeg gdzie czekał na nas następny pociąg i dojeżdżaliśmy do drugiego też zburzonego mostu i historia się powtarzała. To byłoby tak w skrócie i mniej więcej ile pamiętam z tamtych czasów.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Stare Colloseum

Postautor: PKa » 24 kwie 2014, o 09:15

Cprzynajmniej
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:37 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
ernestandrzej
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:02

Re: Stare Colloseum

Postautor: ernestandrzej » 26 kwie 2014, o 21:00

Nie. Ta restauracja mieściła się w (o ile dobrze pamiętam) podziemiach. Faktycznie były takie mosty, ale chyba zbudowane później, choć już teraz nie jestem taki pewny. Ja pamiętam jeszcze te barki. Wydaje mi się, że w 1945r trwała na tych terenach jeszcze wojna. A co do fotek? To mało kto je ma z tamtych czasów. Ja mieszkałem wtedy na Pogodnie naprzeciwko kina Bałtyk. Do szkoły chodziłem na Reymonta. Co ciekawe do tej szkoły chodziły też dzieci niemieckie. Z tym, że my (Polacy) chodziliśmy jeden tydzień rano, a niemieckie dzieci po południu. Następny tydzień było odwrotnie. Najgroźniej się zrobiło wtedy jak po drugiej stronie boiska odbudowano (z gruzów) drugą szkołę. Do walki, szczególnie zimą, dochodziło na śnieżki między dwoma szkołami. Potem zmieniono czas na przerwy i wszystko wróciło do normy. Dodam jeszcze, że to kino Bałtyk to był drewniany barak, który pewnego razu się spalił i postawiono kino z prawdziwego zdarzenia, jak na tamte czasy. Cóż tu jeszcze dodać? Chyba tylko to, że chyba co drugi dom stał w gruzach. W których toczyliśmy wieczne walki na cegłówki. Pozdrawiam i myślę, że w czymś pomogłem. Proszę jeszcze pytać jak będę wiedział to na pewno odpiszę
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Stare Colloseum

Postautor: PKa » 27 kwie 2014, o 14:50

, zakładając,
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:37 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
ernestandrzej
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:02

Re: Stare Colloseum

Postautor: ernestandrzej » 27 kwie 2014, o 16:55

Kochany (a) PKa. Te czasy o które pytasz są już dla mnie zbyt odległe (72lata) i wiek robi swoje. Akurat te tereny znajdowały się po drugiej stronie dzielnicy Pogodno, a nam jako dzieciom nie wolno było się tam włóczyć. Mój świat i moich rówieśników ograniczał się do Pogodna i trochę dalej, Krzekowa. Dodam jeszcze, że mieszkało tam wielu Ukraińców, którzy na ul. Wawrzyniaka mieli swój dom kultury. W którym potem powstał studencki klub KONTRASTY. W miejscu gdzie teraz stoi GALAXY, było szczere pole. Tam często stawały cyrki i wesołe miasteczka. I jeszcze jedno. Akurat na pogodnie nie było tak niebezpiecznie. Gorzej bywało w centrum, Niebuszewie i dzielnicach w kierunku Głębokiego. Tam buszowały polskie bandy t/zw. szabrowników. Byli to przyjezdni z centralnej Polski i szabrowali w pozostawionych mieszkaniach, przez Niemców co się dało. Szczególnie wywozili : pianina i fortepiany. A domy Niemcy zostawiali (szczególnie na Głębokim) w pełni wyposażone. Wyglądało to tak jaki by wyszli na spacer i zaraz wracali do domu. To tam ci szabrownicy walczyli o łupy. Na Pogodnie nie mogli tak szabrować, bo tam było za dużo wojska i polskiego i rosyjskiego. Chociaż była to dzielnica t/zw. willowa i też było co wynosić. Ale to szybko opanowały nasze już polskie władze i oni się tam rozlokowali. Nie wiem czy ten mój wywód coś wniósł do Waszej wiadomości. Dużo spraw się zatarło. W 60-tym roku wyjechałem do Warszawy i w Szczecinie bywałem tylko na urlopach. Teraz mieszkam na wsi i ze Szczecinem mam kontakt sporadyczny. Mimo to służę dalszymi wspomnieniami, o ile coś mi się przypomni... Pozdrawiam
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Stare Colloseum

Postautor: mirekjot » 27 kwie 2014, o 19:24

Jeśli można, to i ja pozwoliłbym sobie zadać pytanie. Chodzi o pierwszą połowę lat 50-tych i specjalne tramwaje z Krzekowa do Stoczni, które przebywały całą trasę bez zatrzymywania się na przystankach. Służyły prawdopodobnie do dowozu (w godzinach porannych) i odwozu (popołudniami) robotników (junaków SP?) zatrudnionych przy odbudowie Stoczni, a którzy zakwaterowani byli gdzieś na Krzekowie. Znalazłem kiedyś strzęp takiej informacji i próbuję dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, ale jak dotąd - bezskutecznie. Może Koledze coś wiadomo?
ernestandrzej
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:02

Re: Stare Colloseum

Postautor: ernestandrzej » 27 kwie 2014, o 22:34

Przyznam szczerze, że nic o tym nie wiem. Pamiętam, że tramwaje dosyć długo nie dojeżdżały do Krzekowa. Ostatni przystanek był przy Rostworowskiego, potem przetaczano wagony na sąsiedni tor i jazda z powrotem. Była to chyba 5-tka. O tramwajach do specjalnych poruczeń też nic nie wiem. Wiem, że rano, a mieszkałem na ul. Mickiewicza, szły oddziały Junaków SP. z łopatami i kilofami ze śpiewem w stronę miasta i po południu w takim samym szyku wracały. I tak było na pewno, bo moją ciotka miała ten "zaszczyt" tam należeć. Junacy, o ile, to zakwaterowani byli w polskich koszarach, które dochodziły do Krzekowa. Krzekowo to była zapadła wioska, choć miała młyn. Tylko nie wiem czy już wtedy działał. Przykro mi, że na wiele pytań nie potrafię odpowiedzieć mimo, że w Szczecinie mieszkałem od 47-go roku. Ale kto wtedy myślał, tym bardziej ja nastolatek, że były to ważne czasy i teraz przydałoby się coś więcej o Szczecinie wiedzieć. Pamiętam jeszcze, że mostu zwodzonego koło dworca nie było. A ten po, którym teraz jeżdżą pociągi był zburzony (złamany w połowie) a na szynach wystawały z jednej strony wagony, z drugiej parowóz. I ten stan trwał dosyć długo. Tylko nie pamiętam, czy najpierw zbudowano ten most"zwodzony" czy wyremontowano ten zburzony. Na Głębokie też tramwaj nie jechał. Pętlę miał koło toru kolarskiego. I latem nad jezioro dreptały całe pielgrzymki ludzi pragnących się opalać. Nie wiem co jeszcze można dodać. Proszę pytać. Ja w miarę możliwości (pamięci) będę starał się odpowiadać. Choć szczegółów ode mnie nie wymagajcie. Więcej mogę pamiętać o imprezach artystycznych, bo mój ojciec był muzykiem i nas (mnie i brata) w tym kierunku wykształcił. Nie każdy wie, że w Szczecinie mieszkał, też na pogodnie, Pan Ryszard Pietruski. On pierwszy w Polsce zorganizował dużą imprezę pt. BAWMY SIĘ RAZEM. w, której grał mój ojciec Po naszej imprezie w Polsce zaczęły się tworzyć różne ZGADUJ- ZGADULE i imprezy w tym stylu. Pamiętam również jak z gruzów powstawała BAJKA, KASKADA i wiele innych restauracji. A zapotrzebowanie było ogromne ze względu na port i mnóstwo skandynawskich marynarzy. Kaskada była przed zburzeniem ogromnym domem towarowym. I dosyć długo te gruzy szpeciły nasze centrum. Chyba będę kończył, bo już nic sobie więcej nie przypominam. Pozdrawiam wszystkich miłośników Szczecina, a państwa szczególnie...
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Stare Colloseum

Postautor: PKa » 28 kwie 2014, o 09:01

jedno
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:37 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
ernestandrzej
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, o 14:02

Re: Stare Colloseum

Postautor: ernestandrzej » 28 kwie 2014, o 15:53

Tam, o ile wiem, nie było żadnych pasów startowych. O ile były to daleko za Krzekowem i ten kto panu mówił o startowaniu samolotów jest w błędzie. Owszem były ogromne warsztaty naprawcze gdzie odpalano silniki na uwięzi. Wtedy cały Szczecin drżał, ale o pasach startowych, to nawet nasze wojsko (chyba ) nie wiedziało bo raz: że za Krzekowem były tereny ściśle strzeżone, a drugie że tam nie było żadnego dojścia i strach było nawet się kręcić po Krzekowie a co dopiero obserwować jakieś lotniska. A koszary były i są między "Szczecinem" a Krzekowem i stacjonowały tam wojska pancerne. Jestem zdziwiony Pańskimi wiadomościami, ale to ja mogę się mylić. Pozdrawiam.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Stare Colloseum

Postautor: PKa » 28 kwie 2014, o 18:37

gdyż
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:37 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
ryvin
Posty: 52
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 23:20
Lokalizacja: Grau d'Agde

Re: Stare Colloseum

Postautor: ryvin » 29 kwie 2014, o 01:08

Dzien Dobry Panu,
zaintrygowala mnie nazwa "plac sztywnych" jako okreslenie dawnego pl.Lenina, zwlaszcza, ze przypominam sobie stosowanie jej wsrod niezyjacych juz czlonkow mojej rodziny - rowniez pionierow. Okreslenie to sugeruje wg mnie dokonywanie pochowkow w tym miejscu. Czy Panu cos na ten temat wiadomo ?

Serdecznie Pozdrawiam
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Stare Colloseum

Postautor: PKa » 29 kwie 2014, o 09:23

trwała
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:38 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Stare Colloseum

Postautor: irs6 » 29 kwie 2014, o 10:18

Plac Sztywnych w latach 1945-1950 miał i określał znajdujący się na tym placu cmentarz żołnierzy rosyjskich poległych w walkach o Szczecin.naforum galerii jest jedna fotografia z tego okresu.Po eskumacji zostały przeniesione na Cmentarz Centoalny. A taraz jest tak jak jest ale stare okraślenie nadal żyje.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Stare Colloseum

Postautor: irs6 » 29 kwie 2014, o 10:29

Co do tamwaji które z rejonu krzekowa i Pogodna miały przewozić junaków zSP to junacy szli piechotą ale przypominam sobie jak na przystanku tramwajowym przy ul.Jagiellońskiej a W.Polskiego mama mówiła ten ma dwie przyczepy i się nie zatrzymuje.Tramwajami tymi przewozili tzw,,trudną młodzież,, która to pracowała w stoczni i przy budowie trasy nadodrzańskiej.Jak długo to trwało nie wiem.ale fakt ten pamiętam.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Stare Colloseum

Postautor: irs6 » 29 kwie 2014, o 10:40

A kino Collsseum w starym stylu posiadało trzy wejścia na sale kinową .Krzesła składane drewniane / po remoncie zostały zamontow3ane w kinacyh Fala i Mars /Wejscie na poczekalnie było połączone z wyjściem od tyłu kina i prowadziły do niej chyba ze 30 stopni. Sala kinowa posiadała tzw..loże,, okupowane przez pary zakochanych które to niezawsze oglądały film.Oj działo się działo w nich do przerywanych seansów i pomocy medycznej włącznie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości