Obozy niemieckie w Szczecinie

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
wojtek56
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:42

Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: wojtek56 » 28 lut 2013, o 18:06

Wśród rodzinnych pamiątek zachowały się zdjęcia mojego dziadka z czasów wojny. Z opisów wynika, że przebywał w obozie jenieckim w Szczecinie.
Wskazówką może być adres na kartce pocztowej wysłanej do dziadka w 1941 r.
Może ktoś wie gdzie taki obóz się mieścił, czym zajmowali się jeńcy i czy zostały jakieś ślady.
Czy można określić gdzie znajduje się miejsce, którego adres jest na tej kartce ?
Czy można określić gdzie znajduje się miejsce, którego adres jest na tej kartce ?
Jeńcy wojenni w Szczecinie.
Jeńcy wojenni w Szczecinie.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Stau » 28 lut 2013, o 19:37

Witam,

Jeśli dobrze czytam - na kartce jest adres Altdammerstr. 19.

Altdammer Straße to obecna ulica Gdańska ---> to ulica która łączy lewobrzeżną ("główną") i prawobrzeżną część Szczecina. Numerek 19 znajduje się przed samą Regalicą (Odra Wschodnia), a więc przed samą przeprawą na prawy brzeg miasta. Warto dodać, że między lewobrzeżem i prawobrzeżem Szczecina znajduje się tzw. Międzyodrze (podmokły teren), przez które wspomniana ulica właśnie przebiega.

Lokalizację nr 19 opieram na mapie z 1936 roku:
mapa 1936.jpg
mapa 1936 2.jpg
W niemieckiej książce adresowej z 1943 roku (stan na 1942 rok) odnotowano:
Altdammerstr. 19.jpg
Altdammerstr. 19.jpg (58.39 KiB) Przejrzano 22994 razy
Innymi słowy - właścicielem parceli (E. = Eigentümer = właściciel) był wówczas niejaki p. Lüttig. Wydaje się, że na tym obszarze znajdował się wówczas zakład/fabryka, gdzie zajmowano się heblowaniem/obróbką drewna (niem. Hobelwerk). Ten człowiek - Lüttig - jest także wymieniony na wysłanej kartce, co zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia. Tam została wysłana korespondencja i zapewne tam też był obóz pracy. To peryferyjna część miasta - z daleka od śródmieścia, kawałek też do centrum prawobrzeża.

Być może ktoś mnie poprawi bądź odczyta to lepiej. Ja więcej nie umiem ;). Pozdrawiam serdecznie.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Domino(*) » 28 lut 2013, o 20:18

Witam serdecznie Panie Wojtku,

W aktach Prezydium Policji w Szczecinie jest zarejestrowanych dwóch Bronisławów Świątkowskich.

Mianowcie:

urodzony 24 listopada 1920 roku.
urodzony 21 pażdziernika 1901 roku (żołnierz - strzelec Wojska Polskiego).

Podejrzewam, że chodzi o tego pierwszego?

Na zdjęciu polscy robotnicy przymusowi z naszywką P (Polen). Przepisy dotyczące Polaków nakazywały umieszczenie takiej naszywki po prawej stronie ubioru.

Altdammerstr. (obecnie ulica Gdańska) znajdowały się tu dwa obozy zbiorowego zakwaterowania (pracy):

Nr.3 - Lager "Spitzhacke"
Nr.16 - Gemeinschaftlager D.A.F. (Stadtwerke)

Ale brak numeru 19.

Wydaje mi się, że zakwaterowany był razem ze swoim pracodawcą (w prywatnym mieszkaniu lub jak to czesto miało miejsce szopa itp.), co sugeruje brak nazwy obozu oraz wyrażenie bei Lüttig.

Carl Lüttig miał zarejestrowany zakład - tartak, heblowanie itd itp. U niego zapewne pracował Pana dziadek.

Pozdrawiam
Załączniki
carl.jpg
carl.jpg (42.94 KiB) Przejrzano 22985 razy
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
wojtek56
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:42

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: wojtek56 » 28 lut 2013, o 20:54

Witam i dziękuję obu Panom za szybką odpowiedź.
Są to dla mnie całkiem nowe i bardzo ważne informacje.
Moj dziadek urodził się 21.10.1901. Chodzi więc o drugą osobę.
Ciekawy jestem czy w aktach policji są jeszcze inne informacje odnośnie Bronisława Światkowskiego (ur. w 1901 r.).
Jężeli tak to bardzo proszę o podanie ich.
Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

PS
Na zamieszczonym przeze mnie zdjęciu jest moj dziadek (stoi w środku w najwyższym rzędzie).
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Domino(*) » 28 lut 2013, o 21:20

Witam ponownie Panie Wojtku,

Z tego co udało mi się ustalić:

Bronisław Świątkowski, syn Jana. Urodzony w Woliczu 21 pażdziernika 1901 roku. Żona - Helena Lobczek. Z zawodu nauczyciel.

Żołnierz - strzelec Wojska Polskiego. Służbe pełnił w 4 batalionie kierowców (taborów). Do niewoli dostał się 1 pażdziernika 1939 roku w okolicy Warszawy. Następnie skierowany do obozu jenieckiego Stalag IIC w Greifswaldzie. Przydzielono mu numer obozowy - 6358. Następnie zmuszony został do podpisania zrzeczenia się statusu jeńca wojennego na rzecz robotnika przymusowego i skierowany został do Urzędu Pracy w Szczecinie (Arbeitsamt Stettin).

Mam nadzieje, że pomogłem :)

Pozdawiam serdecznie
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
wojtek56
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:42

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: wojtek56 » 28 lut 2013, o 21:38

Witam

Są to nowe fakty, nieznane wcześniej nikomu (oczywiście oprócz mojego dziadka :) ).

Bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Schulz » 28 lut 2013, o 22:56

Kartka wysłana przez żonę p. Bronisława jest adresowana na adres zakładu określanego w księgach adresowych jako Hobelwerk (inaczej Sägewerk, czyli tartak), którego właścicielem był, jak już wiemy, Carl Lüttig. Mieścił się przy Gdańskiej 19 tuż za torami kolejowymi prowadzącymi w kierunku dzisiejszego Basenu Górniczego (nabrz. Chorzowskie, Katowickie). Miał własną bocznicę kolejową. Dzisiaj w tym miejscu jest pewnie plątanina dróg i estakad prowadzących na Prawobrzeże, a także różne zakłady przy Regalicy. Księga adresowa z 1943 roku oprócz właściciela zakładu, który był spoza Szczecina (mieszkał w Halle n/rzeką Saale), wymienia jeszcze 6 pracowników niemieckich, w tym mieszkającego w Tanowie kierownika. Pozostali mieszkali na terenie tartaku. Zakład był zbyt duży, aby obsługiwało go 5 etatowych pracowników, poza przerobem pni drzewnych na tarcicę prowadzono tu też sprzedaż drewna. Stąd też uważam, że także pracownicy przymusowi z tego zdjęcia też tam mieszkali. Tak przeważnie było to w tym czasie praktykowane. Świadczy o tym bezpośredni adres z kartki pocztowej, a p. Bronisław mając zapewne układy z kierownikiem-Niemcem odbierał kartki w biurze u mieszkającego także na miejscu urzędnika nazwiskiem Erwin Müller. Według mapy z 1928 roku zakład zajmował dość rozległy teren: od wiaduktu nad torami kolejowymi do rzeki Regalicy.
Załączniki
Położenie zakładu Lüttiga na mapie z 1928 roku (Karte 1240)
Położenie zakładu Lüttiga na mapie z 1928 roku (Karte 1240)
Fragment planu katastralnego z 1941 roku, 1:10000 i Interaktywny Plan Miasta Szczecin (fragment)
Fragment planu katastralnego z 1941 roku, 1:10000 i Interaktywny Plan Miasta Szczecin (fragment)
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Bogus » 5 mar 2013, o 00:15

Uzupełnieniem pięknych mapek może być to zjątko lotnicze:
Załączniki
Altdammer Str. 19 - lotnicze.jpg
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Stau » 7 mar 2013, o 14:36

Bogus pisze:Uzupełnieniem pięknych mapek może być to zjątko lotnicze:
To jak zdjęcie lotnicze - to może także zdjęcia samego zakładu. Swoją drogą ciekawe, że każdy z nas zaczął od AB i mapek, a nie od galerii, gdzie teoretycznie najprościej ;):
zdjęcie 1.jpg
zdjęcie 2.jpg
Bogus - to zdjęcie lotnicze jest ogólnodostępne (sedina.pl, ew. inne strony/podmioty) czy to Twoje prywatne zbiory?
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Bogus » 7 mar 2013, o 22:32

Zdjęcie napotkałem w sieci i dzięki mapkom Schulza od razu skojarzyłem z pięknie rozwijającym się wątkiem Wojtka56.
Jest to fragment fotografi ze strony Archiwum Państwowego w Szczecinie na FB.
A o Galerii rzeczywiście nie pomyślałem.
Pod latarnią zawsze najciemniej, na szczęście nie dla wszystkich.
leszekb
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2014, o 21:30

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: leszekb » 20 sie 2014, o 22:55

witam, mam ogromna prośbę, szukam informacji o moim dziadku (Aleksander Borowiak ur. 24.12.1903r. w Grąblewie koło Grodziska Wlkp., zam. w Poznaniu), który w latach 1940 do 1945 był na robotach w Szczecinie. Jestem w posiadaniu zdjęcia z gwiazdki z 1941 roku oraz kartki pocztowej z 1940 roku, którą dziadek wysłał do mojej babci.
Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje na temat pobytu mojego dziadka w tym okresie w Szczecinie.
Pozdrawiam - Leszek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Domino(*) » 24 sie 2014, o 23:36

Witam serdecznie,

Konieczne będzie odwiedzenie Archiwum Państwowego w Szczecinie i złożenie wniosku o udostępnienie teczki osobowej dziadka z zasobu Prezydium Policji - Wydział ds. Obcokrajowców. Pan Aleksander Borowiak jest zarejestrowany w kartotece. Jeżeli nie mieszka Pan w okolicach Szczecina to proszę się skontaktować z pracownikami telefonicznie.

http://www.szczecin.ap.gov.pl/

Pozdrawiam
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
leszekb
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2014, o 21:30

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: leszekb » 25 sie 2014, o 19:41

Domino(*) pisze:Witam serdecznie,

Konieczne będzie odwiedzenie Archiwum Państwowego w Szczecinie i złożenie wniosku o udostępnienie teczki osobowej dziadka z zasobu Prezydium Policji - Wydział ds. Obcokrajowców. Pan Aleksander Borowiak jest zarejestrowany w kartotece. Jeżeli nie mieszka Pan w okolicach Szczecina to proszę się skontaktować z pracownikami telefonicznie.

http://www.szczecin.ap.gov.pl/

Pozdrawiam
bardzo dziękuję za informacje i podpowiedź. Wniosek juz wysłałem :)
pozdrawiam - Leszek
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: Domino(*) » 26 sie 2014, o 15:38

Nie ma za co :)

Bardzo proszę później pochwalić się wynikami swoich poszukiwań :) Sam jestem ciekaw.

Pozdrawiam
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
leszekb
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2014, o 21:30

Re: Obozy niemieckie w Szczecinie

Postautor: leszekb » 13 wrz 2014, o 21:17

Domino(*) pisze:Nie ma za co :)

Bardzo proszę później pochwalić się wynikami swoich poszukiwań :) Sam jestem ciekaw.

Pozdrawiam
Witam.
Dostałem odpowiedź z Archiwum w Szczecinie .Mój dziadek był od 11.05.1940 roku pracownikiem przymusowym w Stahlbauwerk Gollnow & Sohn Stettin Vulkanstr.
Ciekawy jestem co się tam teraz znajduję,napewno kiedyś się tam wybiorę.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Leszek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron