skargi/janosika pytanie

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
martinoor
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 10:12

skargi/janosika pytanie

Postautor: martinoor » 9 kwie 2012, o 10:54

Witam.Interesuje mnie historia budynków Przy Piotra Skargi 52 oraz 6,a takze historia stojącego na rogu P.S.i Janosika pomnika bez rąk i nóg.Z innego wątku wiem,ze info na temat budynku mozna chyba znależc w Książnicy (mikrofilmy?).konserwacji zabytków na Kuśnierskiej9?) oraz w Archiwum Panstwowym.Najbardziej interesuje mnie kto mieszkał w tych konkretnych budynkach,czym się zajmował,jakies zdjęcia itp.Prosze o radę i wskazówki
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: skargi/janosika pytanie

Postautor: Stau » 9 kwie 2012, o 12:21

martinoor pisze:Interesuje mnie historia budynków Przy Piotra Skargi 52 oraz 6
Jeśli miałbym coś doradzić to wydaje mi się, że najlepiej w takich przypadkach sięgnąć do map przedwojennego Szczecina (dostępne w galerii) oraz dawnych Książek Adresowych (Stettiner AdressBuch). W ten sposób dowiesz się, jaką te budynki miały w czasach niemieckich numerację (często trochę inną niż obecnie). Oczywiście wcześniej, przy pomocy chociażby translatora ulic, należy ustalić także niemieckie nazewnictwo.

Ulica Piotra Skargi nazywała się przed 1945 rokiem Roonstraße. Poniżej fragment planów z drugiej połowy lat 30 XX wieku:
Skargi.jpg
Skargi 2.jpg
Obecny budynek Piotra Skargi 6 to dawne Roonstraße 6 (bez zmian), natomiast Piotra Skargi 52 to niegdyś Roonstraße 50 (zatem trochę "inaczej").
martinoor pisze:interesuje mnie kto mieszkał w tych konkretnych budynkach,czym się zajmował
Takie informacje są podane w AdressBuchu, poniżej dwa fragmenty dotyczące obu obiektów z Książki Adresowej (1936 rok):
Roon 6.jpg
Roon 6.jpg (65.98 KiB) Przejrzano 10639 razy
Roon 50.jpg
Roon 50.jpg (65.49 KiB) Przejrzano 10639 razy
Powyżej nazwiska lokatorów i ich zawody, właściciel budynku jest oznaczony literką E. (Eigentümer). Oczywiście należy mieć na uwadze, że to stan z 1935 roku - mieszkańcy wcześniej czy później mogli być inni.

Książki Adresowe z okresu dwudziestoletnia międzywojennego są dostępne bezpłatnie w zasobach cyfrowych Książnicy Pomorskiej - wystarczy ściągnąć na dysk i korzystać. Zdjęć tego fragmentu ulicy nie mamy niestety w galerii. Co do pomnika - mógłbyś zrobić zdjęcie i wkleić je tutaj? Chodzi Ci zapewne o "tors kobiecy" (ul. Piotra Skargi 52).

Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: skargi/janosika pytanie

Postautor: hehenio » 9 kwie 2012, o 16:07

Ów tors kobiecy stał tam od lat sześćdziesiątych, bo go pamiętam.
A piszą o nim na stronie UM:
http://www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/ ... 33ED43CDF1
martinoor
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 10:12

Re: skargi/janosika pytanie

Postautor: martinoor » 26 maja 2012, o 15:47

witam i przepraszam,ze tak długo nie odpisywałem.Dziekuję bardzo za podpowiedzi,jak mi niemowlak pozwoli,to zajme się szukaniem wg wskazówek.Albo opłacę poszukiwacza:) Na razie wklejam zdjęcia pomnika bez rąk.Swoją drogą niewiele o nim napisano....
Załączniki
pod słońce....
pod słońce....
...
...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości