Strona 1 z 1

Dom przeora.

: 19 wrz 2011, o 15:30
autor: sargath
Witam

W związku z przestudiowaniem atrykułu, z linka:
http://sedina.pl/index.php/2011/04/06/n ... zecina-38/
dotyczącego w głównej mierze "domu przeora", starałem się porównać do zdjęć z galerii:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=789

i trochę się pogubiłem, niby wszystko ok, w artykule są odnosniki do zdjęć właśnie tych z galerii, ale zdjęcia w galerii są nazwane "Uliczka wokół Kościele św. Jakuba wraz z Wikarówką". Z artykułu wynika jasno, że zdjęcia z galerii przedstawiają "dom przeora", natomiast wikarówka była bardziej na lewo patrząc od strony "domu przeora".

Jak to w końcu jest, czy to ten sam budynek, czy dwa osobne, czy jest to bład w opisie.
Ogólnie w artykule jest wiekszość o "domie przeora" który został wybudowany w XV w. w którym mnisi sprzedawali piwo, następnie mieszkał tam Paul von Rode, następnie dom nazwano Magistri Pauli....

Re: Dom przeora.

: 21 wrz 2011, o 00:37
autor: Schulz
sargath pisze: ...
trochę się pogubiłem, niby wszystko ok, w artykule są odnosniki do zdjęć właśnie tych z galerii, ale zdjęcia w galerii są nazwane "Uliczka wokół Kościele św. Jakuba wraz z Wikarówką". Z artykułu wynika jasno, że zdjęcia z galerii przedstawiają "dom przeora", natomiast wikarówka była bardziej na lewo patrząc od strony "domu przeora".
Jak to w końcu jest, czy to ten sam budynek, czy dwa osobne, czy jest to bład w opisie.
Ogólnie w artykule jest wiekszość o "domie przeora" który został wybudowany w XV w. w którym mnisi sprzedawali piwo, następnie mieszkał tam Paul von Rode, następnie dom nazwano Magistri Pauli....
Autor artykułu opisał zabudowę należącą w przeszłości do kościoła św. Jakuba, a przy okazji zmiany numeracji budynków należących do tego kościoła. Z przedwojennej zabudowy ocalał sam kościół i budynek, który, jak podaje oficjalna strona Szczecińskiej Bazyliki Metropolitarnej, stanowi siedzibę Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła (ul. św. Jakuba 1). I ten właśnie budynek jest dawnym „Domem Przeora” (Jakobikirchhof 1). Współcześnie w dostępnych źródłach określa się go nazwą „wikarówki”, a czasami „kanonii”. W II tomie „Dziejów Szczecina” na stronie 162 wspomniany jest jako „Dom Przeora” (Priorathaus) lub „Parafialny” (wedemhus), i uważam, że tak powinno zostać. Co do tego piwa, niestety mnisi sami go sobie nawarzyli, więc stąd wzmianki w dokumentach źródłowych (np. można o tym poczytać na stronie http://www.szczecin.pl/przewodnik/mst/24.htm).

Obsługą licznych ołtarzy i kaplic wewnątrz kościoła zajmowali się m. in. wikariusze. Zamieszkiwali oni wspólnie w kamieniczkach przyległych do muru cmentarnego, lub w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, m. in. przy ulicy Grapengießerstraße [Sołtysia], gdzie w 1464 roku, oraz w XVI w., wspomniany był „budynek kościelny” zamieszkały przez wikarych z kościoła św. Jakuba, stąd nazwa „wikarówka” (Vikarien Huß). Przed 1945 rokiem był to Dom Parafialny kościoła św. Jakuba (Jakobikirchhof 2).

Pierwszy po reformacji generalny superintendent Kościoła Pomorskiego, Paul von Rode nie przeniósł się do „Domu Przeora”, lecz mieszkał w swoim dotychczasowym mieszkaniu, w budynku położonym obok. Stąd późniejsza nazwa tego budynku: „M. Pauli” [Magistri Pauli]. Dom ten zachował się do 1857 roku (Jakobikirchhof 3). Księga adresowa z 1858 wykazuje tu już puste miejsce.

Reasumując, były to trzy różne budynki, tyle, że historia trochę nam namieszała, stąd kłopoty z ich rozróżnieniem. Co do galerii, to się nie wypowiadam. Nie wiem co jej autor miał na myśli, nadając budynkowi określanemu jako „Dom Przeora” (Priorathaus) nr 1-2. Może chciał podkreślić, że do 1945 roku stał obok Dom Parafialny (Jakobikirchhof 2) ?

Re: Dom przeora.

: 21 wrz 2011, o 09:58
autor: sargath
teraz wszystko zaczęło grać :)

dziękuje za wyczerpującą odpowiedź

pozdrawiam