(Vademecum) Dyskusja

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 lis 2008, o 17:08

Torney pisze:Nie mam zamiaru łączyć wszystkich obiektów/miejsc w jednym wątku - każdy z nich będzie miał własny.
yyy
Torney pisze:Nie będzie odrębnych wątków dla każdej z nazw.
yyy hy hy

zgubiłem się :?

maciozw nie poddawaj sie warto naprawde cos zrobic, a ze na poczatku trza ustalic porządek to normalna rzecz. Ober ma doswiadczenie i wie co robi choc nie zawsze musze sie z nim zgadzac...

np w nazwie dałbym dwie nazwy od razu coby nie klikac do srodka...

poupieram sie co mi tam :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 16 lis 2008, o 17:29

Yyy hy hy.

Jeszcze raz, dla tych, którzy się pogubili.

Most Długi będzie miał jeden wątek, tak jak każdy inny obiekt.

Wątków będzie tyle, ile obiektów.

Nie będzie końcowego łączenia wszystkich uporządkowanych wątków w jeden, wielki, encyklopedyczny wątek - po uporządkowaniu będzie można dodawać nowe informacje.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 16 lis 2008, o 18:55

Sprawa jest prosta. Napisałem post, w którym zwróciłem uwagę na to, że zazwyczaj nie znam polskich odpowiedników niemieckich nazw i w takiej sytuacji przypuszczalnie jest wiele osób. I to się w jakimś stopniu potwierdziło. Niejako dodatkowo zaproponowałem, żeby formę rozwinąć o linki, opisy i inne. Była burza mózgów i w jej wyniku Busol otworzył nowy wątek. Zaraz po uruchomieniu pojawia się Torney ze swoja koncepcją i wymachując szabelką pt. "pilnowanie porządku" zmienia całkowicie podstawowe założenia, choć do momentu powstania wątku głosu nie zabierał w tej sprawie, a i sam pomysł mu się średnio podoba. Oczywiście Torney opiekuje się portalem i decyduje, ale zmieniając założenia tworzy własny wątek, dla mnie już nie tak interesujący. Torney nie starał się nikogo przekonać, stwierdził arbitralnie jak ma być. Niech zatem będzie. A co do zniechęcania to wygląda to tak jakbym jechał na łyżwach po lodzie, a przede mną jechała piaskarka pracując pełną parą i z głośnika zamontowanego na szoferce grzmiałoby "Macio dawaj, dawaj, nie zniechęcaj się". Moim zdaniem takie działanie to przynajmniej 6 dan w zniechęcaniu. Oczywiście jestem tu nowy i być może będzie ciążyło na mnie odium pyskacza, który się żołądkuje, choć nic jeszcze nie zrobił, a do tego mało kuma, ale może warto czasem nawet takiego leszcza posłuchać. Moderator zawsze może usunąć, zmienić, poprawić. Nie widzę tu zagrożeń, a tylko upór. Dajcie innym coś zrobić po swojemu jeśli mieści się to w podstawowych rygorach portalu, sprawdźcie jak zadziała, kontrolujcie, ale dajcie, albo róbta jak chceta.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 16 lis 2008, o 19:10

Uzupełniłem post lesia dotyczący Wieży Bismarcka - tak wyobrażam sobie wygląd wątków w tym dziale (naturalnie wygląd w trakcie zbierania informacji, przed uporządkowaniem).

- tytuł wątku poprzedzony słowem (Vademecum)
- nazwa obiektu w języku polskim
- pierwsza informacja dotyczy nazewnictwa - podajemy wszelkie znane nam nazwy, którymi posługiwano się przy danym obiekcie
- dalej wszyscy chętni podają linki, informacje, etc.

To jest Twoim zdaniem zbyt daleko idąca ingerencja?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

Postautor: lesiu » 16 lis 2008, o 19:24

Poprawiłem już mój post na temat Wieży Quistorpa co by mniej pracy było;)
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 16 lis 2008, o 19:27

Torney pisze:Uzupełniłem post lesia dotyczący Wieży Bismarcka - tak wyobrażam sobie wygląd wątków w tym dziale (naturalnie wygląd w trakcie zbierania informacji, przed uporządkowaniem).

- tytuł wątku poprzedzony słowem (Vademecum)
- nazwa obiektu w języku polskim
- pierwsza informacja dotyczy nazewnictwa - podajemy wszelkie znane nam nazwy, którymi posługiwano się przy danym obiekcie
- dalej wszyscy chętni podają linki, informacje, etc.

To jest Twoim zdaniem zbyt daleko idąca ingerencja?
No to spójrz teraz.
Te nazwy są już na drugim miejscu po moim poście. Po kilku następnych wylądują jeszcze niżej. Dlaczego wyciąłeś niemiecką nazwę, dlaczego się upierasz. Nie widzisz że Twój pomysł nie działa? Ja naprawdę nie rozumiem, o co Ci chodzi. Vademecum OK. Zamieniłeś, mi też się bardziej podoba niż Miejsca. Ja mówię o niemieckich nazwach w tytułach, to jest najważniejsza rzecz. Wycinanie ich nazywam niepotrzebną ingerencją.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 16 lis 2008, o 19:41

maciozw pisze:Te nazwy są już na drugim miejscu po moim poście. Po kilku następnych wylądują jeszcze niżej.
Nazwy zawsze będą w pierwszym poście - a to, czy będzie to post pierwszy od góry, czy od dołu, zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań użytkownika i preferowanych przez niego ustawień.

Co do nazw - wiele obiektów przez lata miało różne nazwy. Uważam, że pozostawienie najbardziej znanej nazwy polskiej jest rozwiązaniem dobrym. Wszystkie nazwy (potoczne, niemieckie, szwedzkie, francuskie, polskie z czasów PRL i współczesne) można podać w wątku, na samym jego początku. Tym samym unikniemy tytułów typu:

(Vademecum) Arndtplatz/Plac Sztywnych/Plac Lenina/Plac Sprzymierzonych
(Vademecum) Schweizerhof/Loitzenhof/Kamienica Loitzów/Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 16 lis 2008, o 20:03

Torney pisze:
maciozw pisze:Te nazwy są już na drugim miejscu po moim poście. Po kilku następnych wylądują jeszcze niżej.
Nazwy zawsze będą w pierwszym poście - a to, czy będzie to post pierwszy od góry, czy od dołu, zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań użytkownika i preferowanych przez niego ustawień.

Co do nazw - wiele obiektów przez lata miało różne nazwy. Uważam, że pozostawienie najbardziej znanej nazwy polskiej jest rozwiązaniem dobrym. Wszystkie nazwy (potoczne, niemieckie, szwedzkie, francuskie, polskie z czasów PRL i współczesne) można podać w wątku, na samym jego początku. Tym samym unikniemy tytułów typu:

(Vademecum) Arndtplatz/Plac Sztywnych/Plac Lenina/Plac Sprzymierzonych
(Vademecum) Schweizerhof/Loitzenhof/Kamienica Loitzów/Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych
A co Ci to przeszkadza? Dla mnie jest jak najbardziej OK. Jak ktoś szuka odpowiedzi na pytanie co to jest Arndtplatz to ją ma na talerzu i nie musi brandzlować przełącznikami. Jak chce więcej info to przeszuka wątek. Zresztą kto będzie wiedział, że te dane są w pierwszym poście? Ja zmarnowałem sporo czasu próbując dodać zdjęcia do galerii i dopiero na privie dowiedziałem się od Busola że nie ma sposobu. Dodatkowo w przypadku wyszukiwania będzie skuteczniej. Tak sądzę bo jak na razie wyszukiwarka na wątki nie działa.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 16 lis 2008, o 20:11

maciozw pisze:A co Ci to przeszkadza?
To, że forum ma ograniczenia i w wielu przypadkach tytuł zostałby ucięty.
maciozw pisze:Zresztą kto będzie wiedział, że te dane są w pierwszym poście?
Każdy, bo z czasem pierwszy post stanie się jedynym.
maciozw pisze:Tak sądzę bo jak na razie wyszukiwarka na wątki nie działa.
Działała i działa, ale nie na wątki, tylko działy forum. Przykład poniżej.
Załączniki
Szukaj.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 16 lis 2008, o 20:35

Gdzie utnie - trudno nie wpiszemy wszystkiego, a te najczęściej używane. Twój pierwszy przykład się mieści. Moim zdaniem za głęboko posunięta asekuracja. Dobra rób po swojemu mi już szkoda czasu na polemiki. Miałem nadzieję że to właśnie Ty będziesz sypał linkami i informacjami (a niektóre obiekty są bardzo zagadkowe), a tymczasem bawisz się w karbowego. Szkoda..
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 lis 2008, o 22:27

maciozw pisze:wygląda to tak jakbym jechał na łyżwach po lodzie, a przede mną jechała piaskarka pracując pełną parą i z głośnika zamontowanego na szoferce grzmiałoby "Macio dawaj, dawaj, nie zniechęcaj się". Moim zdaniem takie działanie to przynajmniej 6 dan w zniechęcaniu.
Bardzo fajne porównanie :) A wyobrazasz sobie jakim fachowcem będzie ten kto przetrwa a jaki szacunek wzbudzi - warto :)

Jesli chodzi o ucinanie o tym nie pomyslalem. Jesli wpiszesz za długą nazwę wątku to to moze zostac ucięta - na pewno na stronie głównej - nie wiem jak w środku...

Nie zostawiaj nas samych z takim fajnym pomysłem :) wreszcie cos dzieje se na forum - merytorycznie i dydaktycznie yesss...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 lis 2008, o 22:32

Jeszcze jedno. Nie wiem czy zwróciłes na to uwagę, ale udało ci się zainteresowach Bacha co nie kazdemu sie do tej pory udawało...

tylko go nie przegrzej :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 lis 2008, o 04:37

Busol pisze:Jeszcze jedno. Nie wiem czy zwróciłes na to uwagę, ale udało ci się zainteresowach Bacha co nie kazdemu sie do tej pory udawało...
tylko go nie przegrzej :)
<święte krówsko>
:lol: :lol: :lol:
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 17 lis 2008, o 10:20

Busol pisze: Nie zostawiaj nas samych z takim fajnym pomysłem :) wreszcie cos dzieje se na forum - merytorycznie i dydaktycznie yesss...
Miałem już w tym temacie nie pisać, ale tak ładnie Busol mnie bierzesz pod włos, że się skuszę. Jeszcze raz od początku. Będę używał dużych liter nie jako krzyk, a jedynie w celu zwrócenia uwagi. Jeśli ktoś przeczyta wątek od początku i zrobi to ze zrozumieniem, zauważy (bez używania lupy), że dotyczy nierozpoznawania obiektów i miejsc po NAZWACH NIEMIECKICH. Okazało się, że problemy z nazwami niemieckimi są nie tylko moim udziałem. Przyznam, że obawiałem się reakcji typu „ucz sie ciołku i nie zawracaj gitary”. Z radością odebrałem pozytywne sygnały i to od „starych wyjadaczy”. Najbardziej zainspirowała mnie Iwonka, która kibicowała mi gorąco od początku. Poczułem, że jest potrzeba. Zaproponowałem więc by stworzyć OBJAŚNIACZ tych nazw. Wysłałem Ci próbkę w excelu. W tej próbce dodałem również kolumny z opisami miejsc, linkami, galeriami, itp., bo stwierdziłem, że można rozszerzyć pomysł o dodatkowe funkcje. Okazało się że sprawa prosta nie jest i zamieszczenie tego na portalu w podobnej formie wiąże się z podjęciem złożonych działań (zrozumiałem, że programistycznych). W związku z tym, żeby nie wyszło to na słomiany zapał przyjąłem Twoją propozycję, by założyć forum. Dzięki temu będzie można rozwiązać dwa problemy: ODKODOWAĆ NIEMIECKIE NAZWY i zbierać wszelkie materiały. Forum odpaliło i w ten sam dzień przeszło tornado. Podstawowe założenie okazało się do dupy. Nie ma już mowy o niemieckich nazwach. Ja WIEM co to jest Most Długi, natomiast NIE WIEM co to jest Langebrücke. Umieszczenie niemieckiej nazwy wewnątrz posta świadczy, o głębokim niezrozumieniu sensu akcji. Jak to ma teraz wyglądać, mam wchodzić do każdego tematu i przeszukiwać posty? Obłęd. Przecież te info jest zawsze gdzieś na portalu i nie potrzebuję tego wątku, by to w końcu znaleźć. To miało być ułatwienie. No i jaki jest argument (jedyny) – ograniczona długość tekstu w temacie. Żaden argument. Hasło „(Vademecum) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących” też się nie mieści (nawet bez Vademecum), sprawdzałem. Sprawa prosta wpisujemy w temat najpopularniejsze, a resztę wewnątrz. Pierwotny pomysł został rozwalcowany. Smakowity tort jakim jest Sedina, miała okrasić jędrna, świeża wisienka, a nie marmolada. Nie ten wygląd, nie ten smak. Ponieważ jednak nie jest to moje prywatne poletko, zatem przyjmuję z pokorą odmowę uznania moich argumentów, ale aktywnie uczestniczyć, w tak okrojonym projekcie nie będę. Żeby nie zabrzmiało to zbyt dramatycznie, to mam świadomość, że przez to portal się nie zawali, nie nadejdzie potop, czy lodowiec. Naprawdę mam świadomość. Jeżeli zdołasz przekonać (Ty lub ktokolwiek) Torney’a po prostu wracam do gry.
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2010, o 06:30 przez maciozw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 lis 2008, o 10:33

A jednak sie poddales. I znowy Torneya wina ze czegos nie ma...
ja tam bym zostawił ambicję i sie zawziął i udowodnił.

proponuje najpierw cos zrobic (dzieki lesiu za podgrzewanie tematu) a potem zastanowic sie nad formą. Bo i niewykluczone ze jak cos fajnego powstanie to i mamy moc ksiązkę taką wydac :)

Ale jesli nikt tego nie zrobi to "Niczego nie bedzie"
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości