(Vademecum) Dyskusja

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 23 lis 2008, o 01:41

Jest jeszcze jedna możliwość. Download (po prawej) Różne Translator Nazw Pociśnij mnie
Znalazłem tam kilka nazw których w bocznym słowniku nie było.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 lis 2008, o 13:22

Chyba podążamy nie w tym kierunku, co trzeba.

W tej chwili w dziale są 62 hasła. Chyba żadne z nich nie jest uzupełnione na tyle, by można opracować hasło finalne, a wciąż pojawiają się nowe. Wydaje mi się, że należałoby na początek skupić się na 5-10 najbardziej znanych obiektach (tyle robić np. miesięcznie) i opracować je do końca. Wtedy zobaczymy jaki w założeniu jest cel projektu i czy rzeczywiście ma on sens.

Jeśli ktoś widzi po wejściu na portal coś takiego, jak w załączniku, to nie wiem, czy dodaje mu to zapału do przeglądania forum i ew. uzupełniania haseł.
Załączniki
V.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

Postautor: lesiu » 23 lis 2008, o 13:52

Torney pisze:Chyba podążamy nie w tym kierunku, co trzeba.

W tej chwili w dziale są 62 hasła. Chyba żadne z nich nie jest uzupełnione na tyle, by można opracować hasło finalne, a wciąż pojawiają się nowe. Wydaje mi się, że należałoby na początek skupić się na 5-10 najbardziej znanych obiektach (tyle robić np. miesięcznie) i opracować je do końca. Wtedy zobaczymy jaki w założeniu jest cel projektu i czy rzeczywiście ma on sens.

Jeśli ktoś widzi po wejściu na portal coś takiego, jak w załączniku, to nie wiem, czy dodaje mu to zapału do przeglądania forum i ew. uzupełniania haseł.
Popieram. Powinno to być jakoś bardziej zorganizowane. Tzn dzielimy się hasłami i już, a nie każdy sobie...
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 23 lis 2008, o 14:09

Torney pisze:Chyba podążamy nie w tym kierunku, co trzeba.

W tej chwili w dziale są 62 hasła. Chyba żadne z nich nie jest uzupełnione na tyle, by można opracować hasło finalne, a wciąż pojawiają się nowe. Wydaje mi się, że należałoby na początek skupić się na 5-10 najbardziej znanych obiektach (tyle robić np. miesięcznie) i opracować je do końca. Wtedy zobaczymy jaki w założeniu jest cel projektu i czy rzeczywiście ma on sens.

Jeśli ktoś widzi po wejściu na portal coś takiego, jak w załączniku, to nie wiem, czy dodaje mu to zapału do przeglądania forum i ew. uzupełniania haseł.
A co to rozumiesz przez "hasło finalne"? Idea była taka, że hasła będą uzupełniane, a nie zamykane. Jak było 10 haseł też niewielu się paliło do uzupełniania. Tak sobie myślę, że dużo więcej jest komentarzy do działania Vademecum niż pomocy w merytorycznym uzupełnianiu. Ja i kilku innych (dzięki:lesiu, wraga, RychO, MONTER61) tworzymy hasła i dodajemy to co znajdziemy w necie lub na Sedinie, od siebie to ja za wiele nie dodam. Prosiłem o stworzenie (wg. Twojego pomysłu) działu w artykułach. Posegregować go alfabetycznie i będzie łatwiej. Niestety nic z tego jak widać. Uważam, że sporo haseł jest nieźle olinkowane. Jeśli nawet podążamy zygzakiem, to podążamy do przodu, moim zdaniem to lepsze od drapania się w głowę.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 lis 2008, o 14:55

Chodzi o to ze nie jest problemem wpisanie 1000 haseł.
Nawet jakbysmy porposili kesona i pewnie keson pomógby zrobić to automatem.

Ciach - 1000 hasel w vademecum gotowych do wpisywania... Ale wlasnie problem jest we wpisywaniu bo jesli z tych 1000 hasel opracowanych bedzie 20 to pozostale 980 bedzie mocno utrudniało odnalezienie tych ktore sa opisane...

Torney proponuje (jak zrozumialem) aby zrobic dobrze mniej niz wpisywac "na pałkę" wszystko co jest. COs na zasadzie "ja rzucam haslo a wy opracujcie" :) Po to założyłem wątek hasla do opracowania aby nie zabijac forum tylko aby na forum trafialy juz opracowane hasla.

czyli - jest na forum - znaczy ze ma cos w srodku....

I prosze nie miej pretensji do innych ze nie pomagają. Wierze ze pomagaja wszycy ktorzy chca i mogą wtedy kiedy chca i mogą...


Uwierz. Jesli ktos przez 5 lat wpisal 5, 7 czy 10 tysiecy postow to nie zawsze chce mu sie powtarzac ani nie zawsze pamieta to o czym pisal. I tu rola dla innych aby poszukali tego co pisano i co bylo czesto baaaardzo wartosciowe...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 23 lis 2008, o 17:05

Busol pisze:Chodzi o to ze nie jest problemem wpisanie 1000 haseł.
Nawet jakbysmy porposili kesona i pewnie keson pomógby zrobić to automatem.

Ciach - 1000 hasel w vademecum gotowych do wpisywania... Ale wlasnie problem jest we wpisywaniu bo jesli z tych 1000 hasel opracowanych bedzie 20 to pozostale 980 bedzie mocno utrudniało odnalezienie tych ktore sa opisane...

Torney proponuje (jak zrozumialem) aby zrobic dobrze mniej niz wpisywac "na pałkę" wszystko co jest. COs na zasadzie "ja rzucam haslo a wy opracujcie" :) Po to założyłem wątek hasla do opracowania aby nie zabijac forum tylko aby na forum trafialy juz opracowane hasla.

czyli - jest na forum - znaczy ze ma cos w srodku....

I prosze nie miej pretensji do innych ze nie pomagają. Wierze ze pomagaja wszycy ktorzy chca i mogą wtedy kiedy chca i mogą...


Uwierz. Jesli ktos przez 5 lat wpisal 5, 7 czy 10 tysiecy postow to nie zawsze chce mu sie powtarzac ani nie zawsze pamieta to o czym pisal. I tu rola dla innych aby poszukali tego co pisano i co bylo czesto baaaardzo wartosciowe...
Nie mam pretensji do nikogo, naprawdę. Doskonale zdaję sobie sprawę, że sprawy dla niektórych oczywiste są mało interesujące. To zrozumiałe. Praktycznie nie ma tu haseł w których nie ma nic. Z reguły coś jest. Zdjęcie, jakieś info, artykuł, zagadka, coś co przybliża. Wprowadziłem oznaczenia haseł (pisałem o tym) właśnie po to by zwrócić szczególną uwagę na te oznaczone pozycje. Myślę że te znaczki są pomocne i poprawiają orientację. Wiesz co ale odczuwam jakiś opór. Ciągle coś jest nie tak. Moim zdaniem nawet znikoma informacja jest lepsza od całkowitej niewiedzy. Dla kogoś kto nie jest obcykany już informacja że Börse to była Giełda, że w ogóle była w Szczecinie, gdzie była i jak wyglądała jest bezcenna. Możesz mi wierzyć lub nie, ale do wczoraj nie miałem pojęcia o jej istnieniu. Dlatego uważam że warto, nawet wtedy, gdy opis jest niepełny.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 lis 2008, o 19:02

maciozw pisze:Moim zdaniem nawet znikoma informacja jest lepsza od całkowitej niewiedzy.
(...)
Dlatego uważam że warto, nawet wtedy, gdy opis jest niepełny.
Zgadza sie ale niepelny opis a pusty opis to roznica a samo wpisanie nazwy po polsku i niemiecku to jest pusty opis.

Generalnie zgadzam sie z Torneye ze zaczyna panowac balagan mysle ze wkrotce zaproponujemy jakis porzadek...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 lis 2008, o 20:31

Po konsultacji z Busolem informuję, iż:

- pozostaje 15 aktywnych haseł
- reszta tymczasowo została ukryta (ukryta, a nie usunięta)
- ochotnicy opracowują maksymalnie każde z aktywnych na forum haseł, wrzucając doń wszelkie linki, informacje i uzupełnienia
- wątki poświęcone każdemu z obiektów, po zdobyciu wszelkich możliwych informacji, oczyszczane są z niepotrzebnych postów, a wartościowe linki i wiadomości gromadzone są w jednym, który posłuży do napisania finalnego hasła
- hasło finalne zastępuje następnie chaotyczny zbiór linków i komentarzy
- hasła opracowane w ten sposób trafiają do alfabetycznego spisu nazw (niemieckich, polskich, czasem potocznych) - każda z nazw jest linkiem do hasła finalnego, w którym są odsyłacze podobne do tych z wikipedii - do galerii (przed- i powojennej) oraz większych artykułów - wszystko uzupełnione polecaną do zagadnienia bibliografią
- gdy piętnastka jest opracowana, aktywuję kolejne 15 haseł i wszystko zaczyna się od nowa.

Myślę, że damy sobie czas do końca 2008 r.

Jeśli okaże się, że użytkownicy poradzą sobie z piętnastką - możemy pracować dalej. Jeśli nie, uznamy że pomysł nie był trafiony - wszak z piętnastoma łatwiej, niż z pięcioma tuzinami.

Fakt, inicjatywa nie była ani moja, ani Busola, ale to my musimy pilnować porządku tak na forum, jak i całym portalu. Proszę nie obrażać się, tylko udowodnić, że taka inicjatywa jest potrzebna.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 23 lis 2008, o 21:02

Nie bardzo rozumiem co oznacza ''użytkownicy sobie poradzą''
Czy mam rozumieć, że jest jakiś limit linków do poszczególnych tematów? Jak się nie uzbiera to znaczy, że temat nie pozostaje na forum?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 23 lis 2008, o 21:12

Moje 3 grosze w temacie:
1. Pomysł Vademecum bardzo mi się podoba
2. Całkowicie zgadzam się z Torney'em, że Vademecum zaśmieca Forum
3. Nie całkiem podoba mi się pomysł ograniczenia do 15 wątków, bo samą ideę rozumiem jako "znalazłem coś ciekawego o .............., to wrzucam link, informację, zdjęcie itp" - więc im więcej otwartych wątków, tym lepiej bo większa szansa na uzupełnianie.

Stąd propozycja: czy nie można Vademecum potraktować jako czegoś osobnego - wydzieloną część Forum, z osobnym odsyłaczem po lewej stronie w Menu (obok Forum, Bibliografia, Artykuły itd), żeby każdy kto chce coś dorzucić mógł tam łatwo wejść, a jednocześnie żeby nowe wpisy w ogóle nie pojawiały się na dotychczasowym Forum i nie "spychały" innych wątków.

Co Wy na to? Sławek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 lis 2008, o 21:23

Sławek pisze:Stąd propozycja: czy nie można Vademecum potraktować jako czegoś osobnego - wydzieloną część Forum, z osobnym odsyłaczem po lewej stronie w Menu (obok Forum, Bibliografia, Artykuły itd), żeby każdy kto chce coś dorzucić mógł tam łatwo wejść, a jednocześnie żeby nowe wpisy w ogóle nie pojawiały się na dotychczasowym Forum i nie "spychały" innych wątków.

Co Wy na to? Sławek
Chyba sie udało. Wlasnie widze ze nie widze postu na glownej :)
To znaczy widac ten akurat bo przenioslem go do innej grupy niz vademecum. Pozostale posty znikną jak ktos cos w nich dopisze.

O tyle niewygodnie ze trzeb kliknąc w vademecum po lewej aby zobaczyc czy cos sie dzieje na tym forum...
Ostatnio zmieniony 23 lis 2008, o 21:24 przez Busol, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 lis 2008, o 21:23

Teraz obrazkowo, żeby każdy wiedział o co chodzi. Wszystko na przykładzie Wałów Chrobrego.

Krok 1
lesiu założył wątek o Wałach Chrobrego, dorzucił kilka linków.

Krok 2
wraga postanowił uzupełnić to, co zebrał lesiu.

Krok 3
Okazało się, że to wszystkie informacje, jakie można zebrać na temat Wałów Chrobrego. Zbieramy zatem wszystko w jednym poście.

Krok 4
Na podstawie zebranych informacji lesiu (maciozw czy ktokolwiek inny) pisze hasło, które po zredagowaniu i uzupełnieniu technicznym (kwestia odnośników), zastępuje przygotowany wcześniej chaotyczny zbiór linków i informacji. Dzięki temu mamy hasło encyklopedyczne (to właśnie nazywam finalnym), z linkami prowadzącymi do innych wymienionych w tekście obiektów. Jeśli chcemy, by czytelnicy zapoznali się z opracowaniem Bacha i Quby nt. nieistniejącej wieży Akademii Morskiej - również umieszczamy link. Całość uzupełniamy linkami do galerii przed- i powojennej oraz polecaną literaturą. Chodzi wszak o to, by w jednym miejscu znalazły się wszystkie niezbędne informacje, ale jednocześnie, by nie zrobił się z tego śmietnik, a każdy zainteresowany poszerzeniem wiedzy wiedział, gdzie ma podążać.

Krok 5
Opracowane hasło trafia do spisu umieszczonego w dziale "Artykuły". Kliknięcie linku oznaczającego nazwę polską czy niemiecką, i tak prowadzi na forum, gdzie znajduje się zredagowane wcześniej hasło.

Każde hasło może być tym samym uzupełniane na bieżąco, dzięki możliwości dodawania komentarzy. Informacje z wartościowych komentarzy trafiają do hasła finalnego, dzięki możliwości edycji.

Iwonka - jeśli hasło nie zostanie opracowane, wciąż będzie tkwiło na forum, ale nie trafi do alfabetycznego spisu w dziale "Artykuły". Z czasem podzielimy dział "Vademecum" na hasła finalne i w opracowaniu. Limitu żadnego nie ma.

Sławek - piętnastka jest na próbę, to obiekty dość znane, z wklejonymi już częściowo informacjami. Ponieważ nie podzielimy forum na stronie głównej (a bynajmniej ja tego nie zrobię), jest to droga m.in. do tego, by wątki Vademecum nie zdominowały strony głównej. Skupmy się na tej liczbie, a później, gdy wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, zajmiemy się resztą.
Załączniki
Krok5.jpg
Krok4.jpg
Krok3.jpg
Krok2.jpg
Krok1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 23 lis 2008, o 21:24

Wow...
Szybka reakcja :wink:
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 lis 2008, o 21:37

Przepraszam za zamieszanie, 15 postow/tematow o ktory ch pisze Torney juz widac na FORUM na stroie glownej.

Prosze od tej pory sluchac Torneya bo przeze mnie zaraz odwiozą go do Tworek :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Postautor: maciozw » 23 lis 2008, o 21:56

Torney pisze:Teraz obrazkowo, żeby każdy wiedział o co chodzi. Wszystko na przykładzie Wałów Chrobrego.
Krok 3
Okazało się, że to wszystkie informacje, jakie można zebrać na temat Wałów Chrobrego. Zbieramy zatem wszystko w jednym poście.
Kto to stwierdzi?
Torney pisze: Krok 4
Na podstawie zebranych informacji lesiu (maciozw czy ktokolwiek inny) pisze hasło, które po zredagowaniu i uzupełnieniu technicznym (kwestia odnośników), zastępuje przygotowany wcześniej chaotyczny zbiór linków i informacji. Dzięki temu mamy hasło encyklopedyczne (to właśnie nazywam finalnym), z linkami prowadzącymi do innych wymienionych w tekście obiektów. Jeśli chcemy, by czytelnicy zapoznali się z opracowaniem Bacha i Quby nt. nieistniejącej wieży Akademii Morskiej - również umieszczamy link. Całość uzupełniamy linkami do galerii przed- i powojennej oraz polecaną literaturą. Chodzi wszak o to, by w jednym miejscu znalazły się wszystkie niezbędne informacje, ale jednocześnie, by nie zrobił się z tego śmietnik, a każdy zainteresowany poszerzeniem wiedzy wiedział, gdzie ma podążać.
Co w tym punkcie ma się stać? Co oznacza "pisze hasło", czy to to co ja próbowałem robić pod tytułem "podsumowanie postów"?
Torney pisze:]Krok 5
Opracowane hasło trafia do spisu umieszczonego w dziale "Artykuły". Kliknięcie linku oznaczającego nazwę polską czy niemiecką, i tak prowadzi na forum, gdzie znajduje się zredagowane wcześniej hasło.
Rozumiem Torney, że to będzie Twoja działka?
Torney pisze:Sławek - piętnastka jest na próbę, to obiekty dość znane, z wklejonymi już częściowo informacjami. Ponieważ nie podzielimy forum na stronie głównej (a bynajmniej ja tego nie zrobię), jest to droga m.in. do tego, by wątki Vademecum nie zdominowały strony głównej. Skupmy się na tej liczbie, a później, gdy wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, zajmiemy się resztą.
W sumie to próby powinny być robione w artykułach. Tu wszystko jest jasne. Teraz kiedy info o nowych wpisach się nie pojawia na głównej to już kompletnie nie widzę powodu do ograniczeń. Proponuję korzystać z ikon. To może być znak, że post potrzebuje informacji, że jest już w artykułach, albo cokolwiek, kwestia umowy. Co do linków proponuję oznaczać to w podobny sposób jak ja to robię, tzn. żeby już z linku było widać do czego prowadzi (spora wygoda). Nie upieram się żeby identycznie, ale ustalmy schemat i stosujmy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron