(Vademecum) Stadtmuseum-Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

(Vademecum) Stadtmuseum-Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny

Postautor: lesiu » 26 lut 2009, o 20:10

Stadtmuseum-Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny

Stadtmuseum - budynek znajdujący się na Wałach Chrobrego (niem. Hakenterrasse) wybudowany w latach 1908-1911 na terenach zlikwidowanego Fortu Leopold, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau. Uroczyste otwarcie budynku nastąpiło 23 czerwca 1913 roku.

Po wojnie, 29 czerwca 1948 roku w budynku otwarto Muzeum Morskie, które dwa lata później przekształcono w oddział Muzeum Narodowego.

Od 1976 roku w budynku swoją siedzibę ma Teatr Współczesny.

Galeria przedwojenna

Warto poczytać:

Kolekcja Dohrnów (1) by Torney

Niezrealizowany projekt wieży na Hakenterrasse by Bachinstitut
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (Vademecum) Stadtmuseum-Muzeum Narodowe i Teatr Współcze

Postautor: Stau » 14 lis 2013, o 15:35

Ukazała się książka "100 lat muzeum w Szczecinie". W skrócie:

W jubileuszowym, zatytułowanym „100 lat muzeum w Szczecinie”, opisano dzieje szczecińskiego Muzeum Miejskiego oraz jego polskiego sukcesora – Muzeum Narodowego w Szczecinie. Część historiograficzna opracowana przez Bogdanę Kozińską przybliża losy skarbów Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza, zbiorów Pomorskiego Związku Sztuki – galerii obrazów oraz gabinetu grafik, kolekcji przyrodniczo-naukowych i sztuki antycznej Heinricha Dohrna, wreszcie – samego muzeum kierowanego pierwotnie przez Waltera Riezlera, a także polskiej instytucji działającej w zacnych murach przy Wałach Chrobrego.

Jeden z rozdziałów traktuje o tym wyróżniającym się gmachu w mieście, którego artystycznej i historycznej wartości dowodzą liczne i barwne, przytoczone po raz pierwszy w literaturze wypowiedzi obserwatorów jego powstania. Esej wstępny autorstwa Szymona Piotra Kubiaka sygnalizuje rangę starych fotografii z archiwum muzealnego, wzbogacających publikację o dodatkowy materiał źródłowy – w znacznej części zupełnie nieznany. Esej programowy autorstwa obecnego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego pozwala na wgląd w bliższe i dalsze plany rozwijającej się instytucji, w tym plany związane ze stworzeniem nowych ekspozycji stałych Gmachu Głównego. W książce zawarto także opracowany przez Adriannę Jędrzejczak spis wydawnictw związanych z działalnością niemieckiego i polskiego muzeum.
100-lat-muzeum-w-szczecinie.JPG
Szczegóły promocji:
KLIK
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron