(Vademecum) Rosengarten - park im. H. Sawickiej - Różanka

Tematy dotyczące obiektów i miejsc - opisy, linki i wszelkie informacje ich dotyczące.
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

(Vademecum) Rosengarten - park im. H. Sawickiej - Różanka

Postautor: lesiu » 1 sty 2009, o 20:11

Różanka - Rosengarten

Różanka (do 1945 niem. Staudengarten oraz Rosengarten). Ogród różany znajdujący się w szczecińskim Parku Kasprowicza (niem. Quistorppark).

Rosarium powstało w 1928 roku z okazji odbywającej się w Szczecinie wystawy ogrodniczej. W listopadzie 1932 roku uruchomiona została "Ptasia Fontanna" (niem. Vogelbrunnen) wykonana przez Kurta Schwerdtfegera według projektu prof. Georga Rosenbauera. Fontanna powstała z okazji 70 rocznicy powstania Szczecińskiego Związku Ogrodniczego (Stettiner Gartenbauverein). Pierwotnie w ogrodzie rosło około ośmiu tysięcy krzewów róż jednak po rozbudowie która nastąpiła w 1935 roku liczba róż wzrosła do około dziesięciu tysięcy.

Ogród nie został zniszczony w wyniku II Wojny Światowej. "Różanką" zainteresowano się dopiero w latach 50 XX wieku. Ogród został uporządkowany. Zachowany został przedwojenny układ klombów i alejek. Jedynymi nowościami było pojawienie się kilku, połączonych ze sobą okrągłych basenów z fontanną. W latach 50,60 oraz na początku lat 70 "Różanka" była jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Szczecinian. W drugiej połowie lat 70 "Różanka" uległa zaniedbaniu. W 1983 roku teren Ogrodu został przekazany w wieczyste użytkowanie Kościołowi (Miał tam powstać Dom dla Księży Seniorów przy powstającym w tamtym czasie Seminarium).

Pod koniec lat 90 pojawił się pomysł aby przywrócić "Różance" jej dawny blask. W 2005 roku podpisany został
list intencyjny w wyniku którego w zamian za tereny "Różanki" Kościół otrzymał tereny przy ulicy Arkońskiej. W 2006 roku projekt "Różanki" wykonała Małgorzata Haas-Nogal. Przetarg na wykonanie projektu wygrało konsorcjum firm Rosiek-Sobczyński i Sial. Odnowienie tego miejsca kosztowało miasto około 2 mln złotych. "Różanka" została ponownie udostępniona zwiedzającym 20 kwietnia 2007 roku, jednakże oficjalne otwarcie z udziałem władz odbyło się dopiero 15 maja. W odrestaurowanym Ogrodzie znajduje się około dziesięciu tysięcy róż w około stu odmianach a także wyremontowana przedwojenna "Ptasia Fontanna".
Podczas zorganizowanych w 2007 roku wyborów Siedmiu Cudów Szczecina "Różanka" zajęła 9 miejsce uzyskując 57 głosów.Galeria przedwojenna
Galeria powojenna I
Galeria powojenna II
Ostatnio zmieniony 1 sty 2009, o 22:24 przez lesiu, łącznie zmieniany 4 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron