Strona 1 z 1

: 17 lis 2008, o 22:11
autor: wraga

: 29 gru 2008, o 21:45
autor: lesiu
Baszta Siedmiu Płaszczy - Frauenturm


Baszta Panieńska (do 1945 niem. Frauenturm) znana także jako Baszta Siedmiu Płaszczy(niem. Siebenmäntelturm). Zabytkowy obiekt znajdujący się u podnóża Zamku Książąt Pomorskich(niem. Schloß), przy ulicy Panieńskiej 47(niem. Frauenstraße) na obszarze szczecińskiego Starego Miasta(niem. Altstadt).

Na temat pochodzenia nazwy "Siedmiu Płaszczy" istnieje pewna legenda. Druga z nazw - "Panieńska" - pochodzi od Bramy Panieńskiej, która prowadziła do klasztoru Cystersek.

Baszta jest pozostałością wybudowanych w XV wieku fortyfikacji. W późniejszych czasach budowla została zaadoptowana na pomieszczenie gospodarcze.

Baszta wraz z otoczeniem została zrównana z ziemią podczas bombardowania Szczecina w nocy 16/17 sierpnia 1944. Na podstawie sporządzonej w latach 60 XX wieku dokumentacji, obiekt został odtworzony. Po odbudowie pojawiły się różne pomysły na wykorzystanie obiektu ( np. utworzenia Muzeum Bursztynu lub Salonu wystawienniczego projektu Trasy Zamkowej). Obecnie Baszta należy do jednego ze szczecińskich biur nieruchomości.


Galeria przedwojenna
Galeria powojenna

Re: (Vademecum) Frauenturm - Baszta Siedmiu Płaszczy

: 25 mar 2012, o 15:12
autor: Ajo1958
Przed wojna ze wzgledu na brak terenu na Starym Miescie na baszcie wybudowano ośmioboczną kamienice mieszkalna.