Historyczne kalendarium Szczecina

Daty związane z historią Szczecina.
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 14 lis 2005, o 11:32

Exadum pisze:No niemiecka kronika jest.
Z tym może być problem z mojej strony: nie znam niemieckiego :(
Exadum pisze:Powiedz czy wpisując do tej bazy możesz wstawiac w dowolnym okresie czasu czy tylko narastająco i jak np masz coś co wystąpiło w np 1830 roku to cały misterny plan.... i nie da sie tego dopisać. Chociaż było by to bez sensu.
Tak, można dodawać dowolne wydarzenie w dowolnym momencie. Soft je sortuje narastająco wg dat.
Exadum pisze:Masz może to wklepane w jednym kawałku w jakimś pliku podręcznym? Albo inaczej, jakie okresy są mniej obstawione wydarzeniami lub nie ma nic.
Miałem kiedyś taki pomysł, żeby każdy z Redakcji mógł tam zajrzeć, ocenić sam czego jeszcze brakuje, co jest skopane - ja zajmę się fizyczno-palcową stroną obsługi tego modułu, ale nie jestem w stanie zweryfikować tych wydarzeń.
Keson, plizzzzz. Da się uruchomić wgląd do kalendarium dla członków Redakcji?

Plik, o który pytasz mam. Mogę wysłać mailem, tylko adres potrzebuję ;)
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 14 lis 2005, o 11:32

Bachinstitut pisze:
TheAmber pisze:Czy wykrystalizowała się już jakaś kompletna lista alianckich nalotów na Szczecin?
Na imprezie u Busola ktoś wspominał o kolejnych skanach do kalendarium... Exadum... Gryf... Keson... ??
Nie miałem się czasu tym zająć. Przepraszam.
Nie ma pośpiechu. Tylko kontrolnie zapytałem, czy może już :)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 lis 2005, o 11:41

TheAmber pisze:Nie ma pośpiechu. Tylko kontrolnie zapytałem, czy może już :)
Jestem totalnie zakorkowany we wszystkim. Łacznie z galerią. Ale zrobię to, bo mnie samego to interesuje.
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 15 lis 2005, o 00:31

TheAmber pisze:
Exadum pisze:No niemiecka kronika jest.
Z tym może być problem z mojej strony: nie znam niemieckiego :(
no i dlatego nie proponuje oddania do tłumaczenia a jedynie oferuje przedukanie ze swojej strony, z tym ze to ma jakieś 350stron i myślałem na początek o wydłubaniu ciekawszych rzeczy i w okresach "pustych" w obecnym kalendarium.
TheAmber pisze:
Exadum pisze:Masz może to wklepane w jednym kawałku w jakimś pliku podręcznym? Albo inaczej, jakie okresy są mniej obstawione wydarzeniami lub nie ma nic.
Plik, o który pytasz mam. Mogę wysłać mailem, tylko adres potrzebuję ;)
no kiedys Arek prosił o nie podawanie maili w postach otwartym tekstem i formatem więc lekko zakonspiruje ;-)
exadumetsedina.pl
Jest zresztą w Redakcji z lewej w menu ;-)
To czekam spokojnie
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 21 lis 2005, o 00:01

Exadum pisze:(...) myślałem na początek o wydłubaniu ciekawszych rzeczy i w okresach "pustych" w obecnym kalendarium
Sprawdziłem do końca roku i przydałyby się wydarzenia datowane na:
- 30 listopada,
- 19 grudnia i
- 23 grudnia
Na te dni w kalendarium nie ma nic
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 lis 2005, o 20:50

W dniu takim jak dziś ;)

30.11.1968 - zwodowano w Stoczni Szczecińskiej jednostkę typu B 446-I/3 o nazwie "Zabrze". Matką Chrzestną była Pani Elżbieta Siemaszkiewicz, emerytowana nauczycielka L.O. w Zabrzu


23.12.1960 - zwodowano w Stoczni Szczecińskiej jednostkę typu B 55=V/10 o nazwie "Bygdoszcz". Matką Chrzestną była Zofia maludzińska, zona przewodniczacego MRN w Bydgoszczy

poszukam jeszcze 19.12 ... może Byc ?
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 lis 2005, o 21:02

19.12.1990 położono stępkę w Stoczni Szczecińskiej pod masowiec typu B567/1 o nazwie WISLANES ex Wisła

19.12.1984 zwodowano w Stoczni Szczecińskiej holownik zaopatrzeniowy typu B92/18 o nazwie NEFTEGAZ-18

19.12.1977 zwodowano w Stoczni Szczecińskiej okręt warsztatowy typu 304-II/4 o nazwie PM-37


... tak z grubsza byłoby na tyle ... jak znajde chwile, to przygotuję i prześlę dokładne zestawienie stateczków, jesli się oczywiście od czegoś przyda ...
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Re: ...

Postautor: TheAmber » 22 lis 2005, o 21:03

piotr_now pisze:może Byc ?
jasne :)
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 lis 2005, o 21:13

... jeszcze coś ...

23.12.1964 - przekazanie do eksploatacji czwartego statku z serii B512-III o nazwie TRANSPORTOWIEC. Przewidziano na nim po raz pierwszy pomieszczenia dla studentów Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Re: ...

Postautor: TheAmber » 22 lis 2005, o 21:23

piotr_now pisze:19.12.1990 położono stępkę w Stoczni Szczecińskiej pod masowiec typu B567/1 o nazwie WISLANES ex Wisła
Mam takie pytanko: czy czasem z tymi statkami (Wislanes, Wartanes, Odranes i Nidanes) to nie było tak, że zostały zwodowane jako Wisła, Warta, Odra, Nida i dopiero później "przechrzczone"?

Dzięki za dotychczasowe poszukiwania i czekam na więcej :)
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 lis 2005, o 21:25

... a to jako ciekawostkę - niestety nie pokrywają się te informacje z datami, których szukasz ale są to dość ciekawe informacje ...


24.11.1941 - położono stępkę pod budowę U 824 w Stettiner Oderwerke. Był to typ VII C. Niestety zamówienie na te jednostkę anulowano.

24.12.1943 - zwodowano U 902 w stoczni VULCAN. Numer budowy jednostki: 015. Typ jednostki: VII C. 11.04.1944 po dwóch trafieniach bombami podczas wyposażania jednostki, został uszkodzony.


może się do czegoś to przyda ... ;)
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 lis 2005, o 21:32

TheAmber pisze:Mam takie pytanko: czy czasem z tymi statkami (Wislanes, Wartanes, Odranes i Nidanes) to nie było tak, że zostały zwodowane jako Wisła, Warta, Odra, Nida i dopiero później "przechrzczone"?
... w spisie statków dokładnie jest to tak ujęte. jak najbardziej masz rację (rośnie mi konkurencja ;) )... ale dalczego tak było, to mogę to sprawdzić u osoby, która w tej dziedzinie jest "chodzącą encyklopedią" ... jeśli to kogoś oczywiście interesuje ...
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 22 lis 2005, o 22:56

ztcp, rozpoczęło się już wtedy w pżm-ie wyflagowywanie floty (jako pierwsze chyba były "generały", które zamieniły się w "lejki") i stąd ta cała zadyma w stoczni z nazwami statków stojących na pochylniach, czy na wyposażeniowym...

a sprawę z tymi akurat statkami pamiętam, bo pracowałem mniej więcej w tym czasie (89/90) na "kopalni rydułtowy" z wcześniejszej serii i mając za przełożonych trzech mechaników pracujących wcześniej w bazie zdawczej stoczni po prostu o niczym innym się nie mówiło, więc musiało mi "zapaść" ;)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 maja 2006, o 22:01

NA urodzinach jak na urodzinach spotykają sie najstarsi portlaowicze.
Byl tez Amber. Poprosil aby zwolnic go z opieki nad kalendarium.
Zreszta nie ma co sie opiekowac amber wklepal tyle za na razie starcza.

Ale dziekujemy Markowi za pomoc. On na razie bedzie bywal rzadko na sedina.pl

Kalendarium bierze Torney - chyba ze ktos chetny.

Niezaleznie od wszystkiego warto pomyslec nad kolejną porcją wasdu do kalendarium...

Kesona prosze o zmiane w bloku stuff
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 2 lut 2007, o 11:41

Wracam do tematu bombardowań. Mam taką relację:
Było to 19 stycznia [1945], o godzinie 22 nadleciały pierwsze samoloty angielskie, które zbombardowały między innymi wówczas również elektrownię Pomorzany, wyłączyły cały system sygnalizacyjny i wtedy było potężne bombardowanie Polic. Było i przedtem, ale właściwie to można powiedzieć, że trochę bawiono się z tym bombardowaniem Polic. A tego dnia o którym mówię 19 stycznia, również o 24 był ponowny nalot. Sami Niemcy mówili wtedy, że w tych dwóch nalotach brało udział 1200 czteromotorowych Lancasterów. Potężne było bombardowanie. I wtedy właściwie Police, jako Hydrierwerke benzyny syntetycznej przestały istnieć.
Zupełnie mi to nie pasuje do tego, co już ustalono w tym wątku.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron