Interaktywna wizualizacja przedwojennego Szczecina - pomysł

Projekt wirtualnego odtworzenia przedwojennego Szczecina.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Interaktywna wizualizacja przedwojennego Szczecina - pomysł

Postautor: Leks » 7 kwie 2008, o 18:12

Cześć :). Jestem tu nowy i mało się orientuje w waszym serwisie. Od jakiegoś już czasu zaczynają mnie fascynować dzieje przedwojennego Szczecina, chociaż mało o nim wiem :P. Jednym z moich marzeń jest móc cofnąć się w czasie i pospacerować po Szczecinie przed wojną ( kto wie może kiedyś będzie taka możliwość :P )

Wiem, że niedawno sukcesem zakończyła się jakaś akcja tworzenia Szczecina do Google Earth. Szczerze mówiąc jeszcze tego dzieła niestety nie przetestowałem, ale inicjatywa bardzo fajna :).
Na podstawie tego do głowy ostatnio przyszedł mi jeden myślę, że fajny pomysł. Potrzebne by było jednak dużo pracy i dużo osób do pracy oraz wiele danych, map, jakieś zdjęcia itd. Chociaż pewnie i tak z tym pomysłem ktoś już mnie wyprzedził, jeśli tak możecie wywalić ten wątek.

Rozwijając jednak. Można by stworzyć model Szczecina np. z 1938r., oczywiście nie całego, ograniczając się do starego miasta itd. w 3d, ale do tego potrzebna by była jeszcze jakaś aplikacja wyświetlająca to. Można by to ograniczyć jedynie do spacerowania po terenie wizualizacji, ale i też w przyszłości nawet zrobienia jakieś symulacji. Samochody, tramwaje, ludzie, dźwięki itp. ( ale dobra, chyba fantazjuje ). Oczywiście mógłbym aktywnie w tym uczestniczyć :) - w budowie miasta.

Jestem ciekaw co wy na to. Tak jak napisałem na Sedinie piszę cokolwiek pierwszy raz. Nie znam was i waszych poglądów, proszę o jakieś opinie.
Jeśli wątek uznajecie za bzdurę to wywalcie, nie obrażę się.
A może jednak będą osoby, którym się taki pomysł spodoba i będą chętne przystąpić do projektu, który można by za jakiś czas rozpocząć :).
A może już ktoś robi coś takiego :)?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 kwie 2008, o 21:12

Super pomysl.
Myslelismy o tym wielokrotnie.
Jesli chodzi o zrodla historyczne, fotograficzne czy kartograficzne mamy wystarczajaca chyba dokumentacja - co wiecej mamy blogoslawienstwo bacha (zajrzyj do jego galerii) i pewnie jego wsparcie przy takim projekcie ao to juz niemalo :)

To czego nie mamy to czasu, umiejetnosci oraz wiedzy jak to zrobić w komputerze :)

Ale byly takie próby jak w obrazku. - Obrazek pochodzi od jednego z forumowiczów

WIec jak masz pomysl to jak cos wyjdzie daj znac - moze jakies probki bo wtedy to pewnie i sponsor by sie znalazł....
Załączniki
mod4.jpg
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 7 kwie 2008, o 21:31

Nie wiem czy zbudowałbym takie cudo jak na obrazku :), bo jestem zwykłym amatorem budującym w niezbyt renomowanej aplikacji, ale myślę, że wspólnymi rękami dałoby rade coś zrobić :P. Największy problem to żeby ktoś napisał i najlepiej rozwijał aplikacje wyświetlającą to, chociaż budowa w 3d chociaż jednego kwartału kamienic z jedną ulicą pewnie zajęła by dużo czasu.
Obecnie robie tylko prace do Vbusa czy różnych gier: modele autobusów, tramwajów itd., coś takiego byłoby nowym ciekawym wyzwaniem :P.

Mam nadzieje, że kolejne osoby się wypowiedzą :).
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 7 kwie 2008, o 21:42

Ekstra pomysł.
Komplet materiałów kartograficznych się zachował.
Duża cześć projektów tych budynków.
Potrzeba tylko sztabu ludzi, który by się podjął.

PS. pierwsza dość ogólnikowa wizualizacja starego miasta już zresztą postała i wygląda całkiem obiecująco…
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 kwie 2008, o 21:52

Leks pisze:Nie wiem czy zbudowałbym takie cudo jak na obrazku :), bo jestem zwykłym amatorem budującym w niezbyt renomowanej aplikacji, ale myślę, że wspólnymi rękami dałoby rade coś zrobić :P. Największy problem to żeby ktoś napisał i najlepiej rozwijał aplikacje wyświetlającą to, chociaż budowa w 3d chociaż jednego kwartału kamienic z jedną ulicą pewnie zajęła by dużo czasu.
Obecnie robie tylko prace do Vbusa czy różnych gier: modele autobusów, tramwajów itd., coś takiego byłoby nowym ciekawym wyzwaniem :P.

Mam nadzieje, że kolejne osoby się wypowiedzą :).
To w takim razie nie ma co gdybac. Spróbuj zrobić jeden czy dwa obiekty. masz galerie. Jak widzisz post bacha widziesz jego PW. ale najlepiej spróuj na poczatek sam.

Ja na początku próbowałem robić to w edytorze map do Quake :)..

Gorąco zachecam do zrobienia pierwszego kroku
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 7 kwie 2008, o 21:58

Tylko trzeba by zrobić w ogóle założenia jak te modele miałyby wyglądać :P. Czy np. okna z wgłebieniami czy tylko jako rysunki/ zdjęcia, ilość szczegółów itp. Jako iż niedługo mam egzaminy ( lepiej nie napiszę jakie, bo pewnie potraktujecie mnie niepoważnie :P ) no i kilka projektów na warsztacie to będę mógł się zabrać za to gdzieś w Maju. Cieszę się, że idea spotkała się z poparciem. Nawet boję się w tym momencie napisać "oby się udało".
Ktoś się w ogóle na to pisze? I z poprzedniego postu wywnioskowałem, że coś takiego już jest w jakieś prostej wersji, można to zobaczyć :P?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 7 kwie 2008, o 22:13

Leks pisze:I z poprzedniego postu wywnioskowałem, że coś takiego już jest w jakieś prostej wersji, można to zobaczyć :P?
Jak autor dzieła się zgodzi, to może tak.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 7 kwie 2008, o 23:46

Leks ja sądze, że wszyscy będą za. Ja moge osobiście potwierdzić, że masz talent do tego i jakbyś takie coś zrobił to kto wie może taka aplikacja znalazłaby się na płytce do magazynu (sądze, że Busol i Torney by nic przeciwko nie mieli).
W jakiś sposób moge Ci pomóc choć na modelowaniu to się nie znam ale wyszukiwanie odpowiednich zdjęć w galerii potrzebnych do zrobienia tekstur to żaden problem dla mnie :) A co do tych wnęk okiennych to może na początku nie przesadzać, chociaż zrobić tak aby móc się rzeczywiście przespacerować.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 kwie 2008, o 21:21

CO do google to udostepnili ten swoj program do tworzenia obiektow i musze przyznac bardzo prosty w obsludze, ciekawe czy format w jakim tworzy jest z czyms jeszcze kompatybilny lub da sie go przekonwertowac, bo inaczej trzeba by rzezbic w jakimc Cadzie czy innym 3dmaksie. Najlepiej byo by oblozyc to fototeksturami bo robienie wszystkich wnek i detali zajmuje duzo czsu i obciaza dzialanie aplikacji, trzebe by to wywazyc, tylko czy posiadalibysmy komplet odpowiednich zdjec to juz inna sprawa.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 kwie 2008, o 21:55

Co do wyboru ewentualnych fotografii, to bez niczyjej pomocy poradziłbym sobie z wyborem już sam.
Zresztą w portalowym archiwum znajdują się „ciut” lepsze jakościowo wersje fotografii, niedostępne dla zwykłych userów, które udostępniane są w tylko wyjątkowych przypadkach. A ten by się kwalifikował, jako „wyjątkowy” do n-tej potęgi.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 9 kwie 2008, o 18:41

Ja bym był zwolennikiem pracy w formatach kompatybilnych z 3dsMax.
Programu do tworzenia do GE nie widziałem, jednak myślę, że więcej osób jest zapoznanych z takim 3dsMaxem niż z tamtą aplikacją, no chyba, że obsługuje ona np. *.3ds to nie ma problemu. No i też format GE jest kompatybilny pewnie tylko z GE, a przecież do obiektów powinna być dostępna w przyszłości myślę, jakaś aplikacja odrębna. Ja osobiście tworzę w programie Anim8or, chociaż nie polecam go do nauki modelowania.

Ja mam na myśli program, którym chodzilibyśmy oglądając miasto z perspektywy człowieka.

Musi być do tego jeszcze przynajmniej kilka osób + jakiś programista. Osobiście znam jakiś, ale nie wiem czy byli by chętni do napisania jakiegoś programu, chociaż teoretycznie program w C++ wyświetlający na początek tylko scenerie statyczną to chyba niewielki problem dla programisty.

Wszyscy chętni najlepiej niech napiszą w tym temacie o tym :). W Maju można by zacząć pierwsze prace. Spróbuje znaleźć jakiegoś programistę przez ten czas :P. W ogóle trzeba pomyśleć od czego ewentualnie ten wielki projekt powinno się zacząć, jakie będą standardy itd. Fajnie jak by się znalazła chociaż jedna osoba na prawdę biegła w modelowaniu, ja osobiście jestem amatorem, skomplikowane rzeczy mogą być problemem. Np. odwzorowanie w 3d jakiegoś skomplikowanego pomniku, o którym niewiele dziś wiadomo może być trudne.

Pozdrawiam :).
Mój nr gg: 2623437 , jak ktoś by chciał pogadać :).
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 9 kwie 2008, o 19:04

Leks pisze: W ogóle trzeba pomyśleć od czego ewentualnie ten wielki projekt powinno się zacząć,
zacznijcie od Sediny i Czerwonego Ratusza :-)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 9 kwie 2008, o 20:43

SJez pisze:
Leks pisze: W ogóle trzeba pomyśleć od czego ewentualnie ten wielki projekt powinno się zacząć,
zacznijcie od Sediny i Czerwonego Ratusza :-)
Zwłaszcza że tworzy się model Sediny, więc prezentacja i model mogłyby się wspopmagać.
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 12 kwie 2008, o 13:13

A może ma ktoś jakieś dane, informacje, rozrysy jakiegoś przedwojennego budynku, który już nie istnieje? Mógłbym spróbować jak mi idzie budowanie takiego modelu.

Jeszcze się zastanawiam czy modele do GE można eksportować do np. 3ds Max? Za zgodą twórców tych obiektów można by je również wykorzystać. Widziałem, że zbudowano wiele na prawdę przepięknych budynków.
Może jest wśród was któryś z ich twórców?
I trochę mnie martwi, że żadna osoba, która umie modelować w 3d nic nie napisała. Sam tego raczej nie wykonam. Póki co udało mi się pogadać z jednym programistą, może jak się przekona do projektu to spróbuje napisać jakąś aplikację do wyświetlania tego.

Tak jak pisałem, mógłbym dla treningu spróbować coś zbudować.
Może najlepiej coś w okolicy bramy portowej, ale może np. Teatr Miejski ( nie jestem biegły w starym Szczecinie, ale chodzi mi o ten obiekt co stał za placem Żołnierza )
Oprócz zdjęć czy rozrysów przydały by się dane takie jak wysokosc czy szerokość, ale wiem, że to może nie byc możliwe. W ogóle to jeśli będzie się robić jakieś całe ulice to pewnie niektóre budynki będzie trzeba wymyślać i budować tak by pasowały do zabudowy i krajobrazu. Bo zdjęcia z przed wojny są mało wyraźne, jest ich mało i nie każde miejsce ma swoją fotografie.

Pozdrawiam i dziękuje

PS: Czy to prawda, że czarnobiałe zdjęcia sprzed wojny można zmienić na kolorowe? Jeśli tak to jak i czy jest jakiś program do tego? Większość fot jest czarnobiała a budynki powinny mieć w miarę realne kolory. Bo tej wizualizacji chyba nie ma co robić na czarnobiało :P.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 12 kwie 2008, o 19:57

Wiesz co - nic tak nie pobudza do działania jak przykład. Dlatego naprawdę zachecam - zrób co mozesz - tak jak potrafisz - spróbuj a wtedy się zacznie :)
Leks pisze: PS: Czy to prawda, że czarnobiałe zdjęcia sprzed wojny można zmienić na kolorowe? Jeśli tak to jak i czy jest jakiś program do tego? Większość fot jest czarnobiała a budynki powinny mieć w miarę realne kolory. Bo tej wizualizacji chyba nie ma co robić na czarnobiało :P.
Ja chcialem zwrócić uiwagę, że na pewna jest oprogramowania które moze z plaskiego zdjecia zrobc wrazenie 3d i wyglada to naprawde ciekawie. Keson kiedys sie tym bawil... NIestety nie pamietam nazwy
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości