Strona 1 z 1

BDK vol XXIV - rejon Basenu Górniczego (tak mniej więcej)

: 6 sty 2007, o 11:23
autor: Penetrator
Dotychczas na terenie Basenu Górniczego i jego okolic zlokalizowałem następujące obiekty:
OB. 1- Schron obserwacyjny. Ściany wykonane ma z cegły i mają grubość 52cm, strop i podłoga – z betonu. Posiada cztery otwory obserwacyjne wzmocnione betonową obwódką o grubości 2cm. Drzwi drewniane wzmocnione od zewnątrz blachą stalową – nieoryginalne. Na schronie namalowany numer – 10033 - nie jest to oznaczenie ani wojskowe, ani Obrony Cywilnej. Obiekt wykorzystywany
OB. 2 - Ściany boczne tego obiektu wykonane były z cegły – strop z betonu. Trzy szczeliny obserwacyjne wzmocnione były od zewnątrz stalowym kątownikiem o grubości 4mm. Zlokalizowany był w nasypie nieistniejącego obecnie wiaduktu nad torami kolejowymi i został zbudowany przed budową tego nasypu – wskazuje na to zasypana szczelina od strony Regalicy. Brak śladów wyposażenia wewnętrznego i zamocowania drzwi. Zniszczony na wiosnę 2001 roku.
OB. 3 – Schron jest całkowicie wykonany z betonu. Strop wzmocniony jest prętami stalowymi i dwuteownikami. Posiada trzy szczeliny obserwacyjne. Brak śladów wyposażenia wewnętrznego i zamocowania drzwi. Brak śladów wyposażenia wewnętrznego i zamocowania drzwi. Schron opuszczony – nie użytkowany.
OB. 4 i 5 – Patrz BDK vol. II
OB. 6. - Betonowy schron naziemny, prawdopodobnie przeciwlotniczy. Ściany wykonane z nie zbrojonego betonu, wzmacniane stalowymi rurami. Strop betonowy zbrojony różnym metalowym złomem: gładkimi prętami, płaskownikami, ceownikami a nawet szynami kolejki wąskotorowej. Wejście do obiektu zabezpieczone przelotnią chroniącą przed falą uderzeniową powstałą podczas wybuchu. Obiekt nie użytkowany, systematycznie skuwany celem odzyskania metalowych surowców wtórnych.
OB. 7 - Schron przeciwlotniczy. Niewielki, betonowy obiekt, składający się z wejścia, jednego pomieszczenia i wyjścia ewakuacyjnego. Zachowane drewniane drzwi. Obiekt niewykorzystany, zalany wodą, zaśmiecony. Wyjście ewakuacyjne zasypane.
OB. 8 - Garaż?. Obiekt podobny do tego na Przestrzennej. Betonowy strop i podłoga, ceglane ściany. W zachodniej ścianie wejście dla ludzi (?).Od strony wschodniej wjazd dla samochodu (?) zamykany kiedyś metalowymi drzwiami.

I jeszcze dwa obiekty:
F – podpiwniczony fundament jakiegoś obiektu. Dla osób żądnych wiedzy i znalezisk istnieje możliwość wejścia do piwnic przez okienka. Obiekt bardzo mocno zaśmiecony i zalany wodą
M - Magazyn. Niewysoki obiekt z ceglanym stropem i betonowymi ścianami. Mocno zaśmiecony.

: 6 sty 2007, o 11:33
autor: Penetrator
ciąg dlaszy zdjęć