BDK vol XXIII - schrony wartownicze w Załomiu

Moderator: Penetrator

Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

BDK vol XXIII - schrony wartownicze w Załomiu

Postautor: Penetrator » 30 gru 2006, o 19:59

Po "wakacyjnej" przerwie na łamy Sedina.pl wraca cykl "Bunkry Dla Każdego".
Dzisiaj mam zaszczyt przedstawić Państwu obiekty wartownicze zlokalizowane w Załomiu, w okolicach byłej fabryki „Junkerswerke” :wink: .

Niemiecka nazwa tego typu schronów to "Einmannschutzbunker". Ich zadanie polegało na ochronie osoby w nim się znajdującej przed odłamkami bomb i falą uderzeniową powstającą w chwili wybuchu, umożliwiając jednocześnie obserwacje terenu ( przeważnie). Stożkowy kształt górnego elementu miał powodować rykoszetowanie spadających bomb i odłamków.
Schrony tego typu były wykonywane w np. betoniarniach i następnie przewożono je na docelowe miejsce.
Na tym terenia zlokalizowałem trzy rodzaje takich schronów:

Typ 1 - wykonany jest z pięciu elementów betonowych: walca z dwoma otworami wejściowymi, góry z czterema otworami obserwacyjnymi, podstawy i dwóch drzwi. Znalazłem trzy całe obiekty i dwie góry od nich przerobione na donice. Znajdują się one w lesie na północ od szkoły przy ulicy Kablowej

Typ 2 - wykonany z ośmiu elementów skręcanych śrubami.: pięć ścian bocznych, góra, podstawa i drzwi: schron ten posiada pięć szczelin wentylacyjnych - identyczny znajduje się w Szczecinie, przy al. Wojska Polskiego. Co ciekawe, na terenie byłej fabryki paliw syntetycznych w Policach są obiekty tak ze szczelinami wentylacyjnymi, jak i obserwacyjnymi. Zlokalizowałem jeden obiekt obok pętli autobusowej na ulicy Kablowej.

Typ 3. - wykonany z czterech elementów betonowych: podstawy, walca z otworem na drzwi i trzema szczelinami obserwacyjnymi, drzwi i góry. Zlokalizowałem jeden obiekty - na terenie fabryki kabli "Załom"- widoczny jest z ulicy Kablowej
Załączniki
typ 3.JPG
typ 2.JPG
typ 1.2.JPG
typ 1.1.JPG
Zrzeszenie Głupków Wioskowych Szczecin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron