Obiekty militarne w Puszczy Bukowej.

Moderator: Penetrator

Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Obiekty militarne w Puszczy Bukowej.

Postautor: Aygon » 10 lut 2006, o 13:58

Wczoraj dostałem info iż pisze się monografia o naszej Puszczy. Dostałem też pytanie o pozostałości po obiektach z czasów II WŚ. Były tu już poruszane te tematy ale czy ktoś pokusił by się aby sporzadzić pełną listę lącznie z nie przedstawianymi jeszcze obiektami? W tym samym temecie zbieram wszystko co dotyczy walk na terene puszczy i otuliny. Na razie mam to co ogólnie dostępne w necie + "Czerwone gwiazdy.." + "Podjuchy" Nowickiego.
Książkę przygotowuje z tego co do mnie dotarło ktoś z zarządu Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry (MAM NADZIEJĘ ŻE DOBRZE ZAPAMIĘTAŁEM)
PS. Fitek, przygotuj mi co tam masz o Buchheide Verein.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 lut 2006, o 14:15

Fajnie... też im pomagam w tym samym temacie... super!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 10 lut 2006, o 15:23

Chyba do wszystkich wyslano te wiadomosc.
nawet PEPA dostal.

Ciekawe czy pojawicie sie jako wspolautorzy...

Moze ja tez ksiazke napisze tylko liste maili musze zebrac :-)
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 10 lut 2006, o 15:34

No konkrety im są potrzebne nt. wojny i zaraz po niej z tego co wiem. Przedwojenny podobno mają opracowany, no ale przed wojną wydali kilka publikacji na ten temat :) . A czy mnie mają wymieniać czy nie to za bardzo mnie nie interesuje, po prostu spróbuję pomóc, a kiedyś może sam coś napisze 8)

A wiem że były tu temety typu schron w puszczy więc liczyłem że np. Penetrator który to odwiedzał podrzucił by spis miejsc ktore znalazł podczas wycieczek.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 10 lut 2006, o 16:20

Wysłałem tenu panu wykaz obiektów o których wiem łącznie z informacjami czy mam plany i zdjęcia - trochę nad tym siedziałem.
Dostałem jednozdaniową odpowiedz w stylu: jakby co to sie skontaktuje...
Od razu odechciało mi się współpracy...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 10 lut 2006, o 17:12

Hmm, ja dostalem troche dluższa. No to pana przycisne troche coby sie milszy zrobił.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 10 lut 2006, o 17:21

ino ja tez pomaga, ale raczej w zakresie marzec - kwiecień 1945 teren radziszewo - zdroje na temat ruskich co i jak robili, przygotowujac sie na desant

A nie Rosjan przypadkiem?
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 10 lut 2006, o 17:32

Aygon pisze:Hmm, ja dostalem troche dluższa. No to pana przycisne troche coby sie milszy zrobił.
Po co?
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 lut 2006, o 19:55

szperacz88 pisze:ino ja tez pomaga, ale raczej w zakresie marzec - kwiecień 1945 teren radziszewo - zdroje na temat ruskich co i jak robili, przygotowujac sie na desant

A nie Rosjan przypadkiem?
W Zdrojach mój drogi nikt nigdy nie robił ani nie był obiektem desantu. Ani Rosjanie, ani Polacy, ani Niemcy ani nawet grzybiarze po deszczu, nikt również nie lądował na spadochronie krzewiąc jedyny "słuszny" manifest... :roll:

Ja dostałem odpowiedź: "Fajnie dzieki"
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 10 lut 2006, o 20:08

miałem na mysłi przygotowania rosjan do desantu przez odrę, przygotowywali desant na terenach w pasie zdroje - radziszewo,a nie jak odczytałeś że desant na zdroje, mój drogi...
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 lut 2006, o 20:13

szperacz88 pisze:miałem na mysłi przygotowania rosjan do desantu przez odrę, przygotowywali desant na terenach w pasie zdroje - radziszewo,a nie jak odczytałeś że desant na zdroje, mój drogi...
mój drogi, pisz wyraźniej :lol:

Poza tym dziwna ta Twoja teoria pasa Radziszewo - Zdroje gdyż już na Podjuchach się urywały miejsca przepraw, mój drogi.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 10 lut 2006, o 21:28

Moglibyście podać mi adres kto do Was pisał? Temat Puszczy bardzo mnie interesuje. Może na PW?
Moja prywatna strona o Wielgowie i okolicach: http://www.wielgowo.pl
piotr_szn

Bitwa w Puszczy Bukowej

Postautor: piotr_szn » 10 lut 2006, o 22:05

Proponujê oddaæ ksi±¿kê pt. "Czerwone gwiazdy i bia³e or³y" tam, gdzie jej miejsce, czyli na makulaturê. Sama ksi±¿ka mocno przypomina stare i ograne dowcipy o Radiu Erewañ. Nie istniej± dobre i kompletne opracowania na temat walk na przyczó³ku d±bskim. A zw³aszcza niewiele wiadomo o rejonie puszczy.
Sam studiuje tematykê od jakich¶ 20 lat i jedyne, co udaje siê zebraæ, to fragmenty meldunków i relacji osobistych oraz z walk tego czy innego pododdzia³u. Tak naprawdê bez dostêpu do rosyjskich archiwów nie da siê odtworzyæ zbyt wiele. Nie wiadomo nawet jakie jednostki obejmowa³y zgrupowania uderzeniowe Rosjan, a jakie szyki obronne Wehrmachtu. Archiwa niemieckie z tego okresu w wiêkszo¶ci przepad³y. Kiedy¶ pokuszê siê z ekip± o wydanie mo¿liwie dok³adnego opracowania o walkach w rejonie Szczecina, bo jest o czym pisaæ. Uda³o siê nam ju¿ zgromadziæ wiele relacji od jeszcze ¿yj±cych (lub do niedawna) weteranów, w tym ¿o³nierzy 10 Dywizji Pancernej SS czy 9 Dywizji Strzelców Spadochronowych.
Reasumuj±c: bez lat gmerania w dokumentach, setek rozmów ze ¶wiadkami i tylu¿ kilometrów w terenie porywanie siê na opracowania tematu bitwy obronnej na prawym brzegu Odry w lutym-marcu 1945 nie ma sensu - wyjdzie z tego najwy¿ej gazetowa notatka.

Pozdrawiam pasjonatów historii
Piotr
Blacha_z_Jezierzyc
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2006, o 22:07

bunkry

Postautor: Blacha_z_Jezierzyc » 10 lut 2006, o 22:12

Witam
jestem mieszkańcem Jezierzyc ( jeszcze Szczecin) i u mnie koło domu tj jakieś 100m są stare poniemieckie bukry fabryka gum i kilka domków
a sieć bunkrów jest w śmierdnicy koło petli autobusowej
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 10 lut 2006, o 23:05

Trzeba rozgraniczyć: Co innego schrony przeciwlotnicze(szczeliny), co innego, ruiny domów poniemieckich, co innego ośrodek szkoleniowy w Żydowcach. To co napisał Piotr szn zgadza się choć niezupełnie. Można i jestem gotów stwierdzić jakie jednostki i pozostałości jednostek broniły rejon autostrady. Gdyż to była główna linia obrony, od północy Dąbia, zwana (Brückenkopf Altdamm, to co mamy na taśmie), Środek z punktem oporu Rosengarten i południe (całe Buchheide). Są relacje dzień po dniu, odnośnie walk o Dąbie. Aygon jest książka "50 lat Buchheide Verein" Martina Reepel i wydawnictwa "Buchheide" wydawane co rok przez Saran`a. Za dwa tygodnie będę miał to rozpracowane, nie prędzej. Odnośnie wspomnień zołnierzy Czerwonej Gwiazdy, to faktycznie można to pominąć, fantazja,tysiące poległych i setki sprzętu niemieckiego na ulicach, a ostatnia z prawobrzeża wyjechała reszta (około 50 -ciu żolnierzy) 24 regimentu "Danmark" dywizji "Nordland", a był to 19.04.1945 r .
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron