ewaewa - zagadka nr 25

Zagadki zadawane bez obawy, że zostaną szybko zepsute przez grono redakcyjne, które w tym miejscu ma zakaz ich rozwiązywania.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 6 paź 2007, o 20:36

Nikt nic?

To może tak:

- o jaki plebiscyt chodzi (sądząc po napisie za girlsami i bojem), ktoś bieglejszy historycznie mógłby coś podpowiedziec?

- co to za obiekt z prawej strony fotki - z czym się komu kojarzy - jakiś kiosk? wiata? pojazd?

- Ewaewa, czy to napewno Szczecin? Jeśli napewno tak, to może jednak jakieś sugestie?
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 7 paź 2007, o 14:37

Należy tu mówic raczej o "referendum ludowym" (wg. ustawy Krajowej Rady Narodowej z 28.04.1946) niż plebiscycie.Miał on miejsce 30.06.1946, znany jest pod obiegową nazwą "3xTAK". Obywatelom zadano 3 pytania - czy jesteś za zniesieniem Senatu - czy jesteś za gospodarką opartą na unarodowieniu i reformie rolnej z zachowaniem inicjatywy prywatnej -czy jesteś za granicami Polski na Bałtyku Odrze i Nysie. Miał być to sondaż popularności instalującej się włady komunistycznej, dla opozycji (PSL) forma sprzeciwu wobec sowietyzacji Polski.Ostateczne wyniki zostały sfałszowane, dochodziło do cudów nad urną, opozycja została brutalnie spacyfikowana już przed referendum. Wg. oficjalnych danych na wszystkie 3 pytnia odpowiedziano twierdząco, wg. danych faktycznych pyt.1 i 2 nie uzyskało aprobaty, tylko pyt. 3 uzyskało większość.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 8 paź 2007, o 00:00

pezet pisze:Pl. Sprzymierzonych - sklep mięsny - teraz salon Plusa?
Ja bym optował jak wyżej. Zanim powstał tam trawniczek, a nad nim herby zaprzyjaźnionych miast RWPG, faktycznie istniał tam sklep mięsny. Osobiście pamiętam, że chyba wchodziło sie tam po schodach, gdyż sklep był jakby na wysokim parterze. Wyższe piętra były wyburzone. Gdyby to było to, to ta wierzba po drugiej stronie placu byłaby na parceli na rogu Pl. Sprzymierzonych, 5-go Lipca i Wojska Polskiego.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 8 paź 2007, o 00:15

Może to zdjęcie pomoże?
Załączniki
Plac Sztywnych.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 9 paź 2007, o 08:43

Napewno Szczecin.
1). Jeżeli słup (przy panu na zdj. Turzynka) jest od trakcji tamwajowej - chociaż z bardzo wczesnego dziecinstwa pamiętam,że raczej się spacerowało tymi alejami, którymi teraz tramwaj sunie, i -
2. Układ kostki brukowej na którą zwrócił uwagę MirekJ. - to punkty zbieżne;
Ale rośliność inna, no i ten murek..., chociaż zdjęcia wydają się z tego samego okresu...
???
Awatar użytkownika
alat
Posty: 62
Rejestracja: 7 lut 2006, o 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: alat » 9 paź 2007, o 16:48

Fragment ronda Pl.Sprzymierzonych (Amdtplatz)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 10 paź 2007, o 15:31

ewaewa pisze:Napewno Szczecin.
1). Jeżeli słup (przy panu na zdj. Turzynka) jest od trakcji tamwajowej - chociaż z bardzo wczesnego dziecinstwa pamiętam,że raczej się spacerowało tymi alejami, którymi teraz tramwaj sunie, i -
2. Układ kostki brukowej na którą zwrócił uwagę MirekJ. - to punkty zbieżne;
Ale rośliność inna, no i ten murek..., chociaż zdjęcia wydają się z tego samego okresu... ???
Właśnie zdjęcie Torneya przedstawiające Plac Sprzymierzonych [Arndtplatz, Rokossowskiego, Lenina] potwierdza moje przypuszczenia, że może tu chodzić o pracowników sklepu mięsnego istniejącego na parterze zburzonego budynku przy narożniku Wojska Polskiego/Al. Piastów. W tym czasie tramwaje skręcające z al. Piastów w kierunku obecnej al. Piłsudskiego [Pomorska, M. Buczka] okrążały plac tuż przy skraju placu. Po alejach faktycznie wówczas spacerowano bez ograniczeń, bo tramwaje jeździły jezdnią. Zdjęcie ewyewy przedstawia widok na plac, a ja uważam, że na dzisiejszy plac Sprzymierzonych. O tym placu można dzisiaj przeczytać w wychodzącej od 1945 roku gazecie codziennej.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 10 paź 2007, o 19:49

Schulz pisze:W tym czasie tramwaje skręcające z al. Piastów w kierunku obecnej al. Piłsudskiego [Pomorska, M. Buczka] okrążały plac tuż przy skraju placu. Po alejach faktycznie wówczas spacerowano bez ograniczeń, bo tramwaje jeździły jezdnią.
Ja pamiętam to inaczej. Otóż tramwaje przejeżdżały przez rondo placu, a nie okrążały je skrajem. Torowisko czwórki na obecnej al. Piłsudskiego, patrząc w kierumku Pomorzan, leżało w prawej jezdni, obok środkowej promenady, przecinało wyspę placu Sprzymierzonych, przechodząc na lewą jezdnię w al. Piastów i dalej biegło do pl. Kościuszki. Dodatkowo przez plac przebiegały tory jedynki (w ciągu al. Wojska Polskiego), które krzyżowały się z torami czwórki. Krzyżownice znajdowały się na "połowce" bliższej centrum, ale w obrębie wyspy placu.

Co do zdjęcia z zagadki - w szybach :-) ewentualnego "mięsnego" odbija się jakieś pobliskie listowie.
pezet
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 14:47

Postautor: pezet » 10 paź 2007, o 20:58

O ile mnie pamięć nie myli /a skleroza robi swoje/ to Wojska Polskiego było obsadzone solidnymi drzewami wzdłuż krawężnika, które poszły pod topór wraz z torami tramwajowymi. Stąd może i to listowie w szybie. Pochyła witryna - bardzo charakterystyczna, ale tego to już nie pamiętam. Murek w tle - może ogrodzenie Pleciugi /vel Sceny/? Ale jak dziś patrzę to zaczynam wątpić. Nie zgaszają mi się dachy widziane zza węgła. A powinny być to dachy willi na 5 Lipca.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 10 paź 2007, o 21:16

pezet pisze:Murek w tle - może ogrodzenie Pleciugi /vel Sceny/?
A może to płotek tymczasowego cmentarza?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 10 paź 2007, o 23:47

Ja mam nowe wątpliwości. Jeśli to mają byc resztki narożnika al. Wojska Pol. i al. Piastów (czyli miejsce w którym stoi dziś dośc udana plomba "Pentagonu") i z prawej widac fragment ronda pl. Sprzymierzonych, to wierzba powinna zasłaniac bardziej zabudowę narożnika al. Piastów i 5-go Lipca niż budynek byłej Pleciugi. Powinno byc widac jakieś fragmenty kamienic.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 11 paź 2007, o 01:53

mirekjot pisze:Ja mam nowe wątpliwości. Jeśli to mają byc resztki narożnika al. Wojska Pol. i al. Piastów (czyli miejsce w którym stoi dziś dośc udana plomba "Pentagonu") i z prawej widac fragment ronda pl. Sprzymierzonych, to wierzba powinna zasłaniac bardziej zabudowę narożnika al. Piastów i 5-go Lipca niż budynek byłej Pleciugi. Powinno byc widac jakieś fragmenty kamienic.
W Galerii znalazłem tylko takie zdjęcie tego miejsca (Strona główna > Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Vor dem Berliner Tor, Vor dem Königstor > Vor dem Berliner Tor > Arndtplatz). Niestety obydwa zdjęcia dzieli ok. 40-45 lat. Może ta wierzba dopiero zaczęła rosnąc zanim "bardziej" zasłoniła "zabudowę narożnika al. Piastów i 5-go Lipca niż budynek byłej Pleciugi". Przy okazji, po analizie planów sprzed 1945 roku, zgadzam się ze stwierdzeniem mirekjota, że <krzyżownice torów znajdowały się na "połowce" bliższej centrum, ale w obrębie wyspy placu>, a nie jak pisałem, że tory obiegały plac od strony centrum..
Załączniki
próba porównania w czasie
próba porównania w czasie
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 12 paź 2007, o 20:27

Porównanie całkiem udane. Jak jednak zinterpretowac miejsce postoju wierzby? Prawy narożnik wlotu ul. 5-go Lipca?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 12 paź 2007, o 23:26

mirekjot pisze:Porównanie całkiem udane. Jak jednak zinterpretowac miejsce postoju wierzby? Prawy narożnik wlotu ul. 5-go Lipca?
Nie wiem jak to dzisiaj wygląda, ale wg mnie ta wierzba stała na parceli Wojska Polskiego 64 od strony ulicy 5-go Lipca.
Załączniki
Interaktywny plan Szczecina
Interaktywny plan Szczecina
Awatar użytkownika
kazetha
Posty: 96
Rejestracja: 15 mar 2006, o 12:45
Lokalizacja: Barnimstr.
Kontakt:

Postautor: kazetha » 18 paź 2007, o 18:32

Na placu Sprzymierzonych rośnie jeszcze wierzba. Dziś wygląda na mniej okazałą (jeśli to oczywiście ta sama), jutro zrobię zdjęcie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości