ewaewa - zagadka nr 25

Zagadki zadawane bez obawy, że zostaną szybko zepsute przez grono redakcyjne, które w tym miejscu ma zakaz ich rozwiązywania.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 6 gru 2007, o 08:22

I na zdjęciu widać jak na dłoni, że granica państwa była w Ueckermünde. Niech niedowiarkowie przecierają oczy. :lol:
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 6 gru 2007, o 21:50

Gonia, mam prośbę. Czy możesz to zdjęcie kolorowe podesłać do Mariusza Samka z prośbą o wrzucenie do galerii: Strona główna > Inne > Powojenne reklamy i napisy > Powojenne reklamy i napisy?
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 7 gru 2007, o 06:49

Lazi pisze:Gonia, mam prośbę. Czy możesz to zdjęcie kolorowe podesłać do Mariusza Samka z prośbą o wrzucenie do galerii: Strona główna > Inne > Powojenne reklamy i napisy > Powojenne reklamy i napisy?
oczywiście,ale wyśle do Busola, ponieważ nie znam e-maila do Mariusza
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 gru 2007, o 08:40

Gonia pisze:
Lazi pisze:Gonia, mam prośbę. Czy możesz to zdjęcie kolorowe podesłać do Mariusza Samka z prośbą o wrzucenie do galerii: Strona główna > Inne > Powojenne reklamy i napisy > Powojenne reklamy i napisy?
oczywiście,ale wyśle do Busola, ponieważ nie znam e-maila do Mariusza
mariuszsamek@sedina.pl
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 7 gru 2007, o 20:41

O! Właśnie! Mnie też się przyda :)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 7 gru 2007, o 21:00

Dzizussss, na pasku z lewej od strony głównej jest : redakcja i jak się kliknie na Redaktora, można pisać.
...z jednym wyjątkiem, ale to Jego Prawo :)
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 11 lut 2008, o 19:25

mirekjot pisze:Otóż tramwaje przejeżdżały przez rondo placu, a nie okrążały je skrajem. Torowisko czwórki na obecnej al. Piłsudskiego, patrząc w kierumku Pomorzan, leżało w prawej jezdni, obok środkowej promenady, przecinało wyspę placu Sprzymierzonych, przechodząc na lewą jezdnię w al. Piastów i dalej biegło do pl. Kościuszki.
A kiedy torowisko położono na promenadzie?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 28 lut 2008, o 13:57

Torney pisze:A kiedy torowisko położono na promenadzie?
Przed zamknięciem trasy tramwajowej na al. Wojska Polskiego, między pl. Sprzymierzonych, a pl Zwycięstwa, co nastąpiło 1 grudnia 1973 r. By popełnic to koszmarne głupstwo musiano zapewnic tramwajom trasy alternatywne (na części ulic Boh. Wawy i Krzywoustego), co połączono z jednoczesną modernizacją wielu torowisk, w tym - ułożenia torów na promenadzie ówczesnej al Mariana Buczka (dziś al. Piłsudskiego). Było to częscią trwającego kilka lat procesu zmian układu komunikacyjnego w Śródmieściu, nie wnikam zatem w szczegóły. Zresztą okres to na tyle nieodległy, że prawdę powiedziawszy- dla miłośnika dawnego Szczecina - mało jeszcze atrakcyjny, by w tym dokładniej gmerac :-) Zwłaszcza, że były to czasy, w których szeroko rozumiane pamiątki po starym Szczecinie szybko i bezpowrotnie znikały, niestety. Z przedwojennymi tramwajami na czele.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 28 lut 2008, o 14:29

Pięknie dziękuję :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 lut 2008, o 15:06

mirekjot pisze:w tym - ułożenia torów na promenadzie ówczesnej al Mariana Buczka (dziś al. Piłsudskiego).
Nie rozumiem. TO w jaki sposob tramwaje jezdzily przed tą datą i w efekcie przed wojną ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 28 lut 2008, o 15:23

Busol pisze:
mirekjot pisze:w tym - ułożenia torów na promenadzie ówczesnej al Mariana Buczka (dziś al. Piłsudskiego).
Nie rozumiem. TO w jaki sposob tramwaje jezdzily przed tą datą i w efekcie przed wojną ?
mirekjot pisze:Otóż tramwaje przejeżdżały przez rondo placu, a nie okrążały je skrajem. Torowisko czwórki na obecnej al. Piłsudskiego, patrząc w kierumku Pomorzan, leżało w prawej jezdni, obok środkowej promenady, przecinało wyspę placu Sprzymierzonych, przechodząc na lewą jezdnię w al. Piastów i dalej biegło do pl. Kościuszki.
Załączniki
Tram.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 28 lut 2008, o 16:05

Jakby dla rozproszenia mogących jeszcze funkcjonowac ciemności "w tym temacie", cytuję to unikalne zdjęcie ze strony PAP-u. Mam nadzieję, że szczegóły identyfikujące problem, choc nie dośc wyraźne, są jednak rozpoznawalne.
Załączniki
2376_02 pl sprzymierzonych 1947.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości