kgirl - zagadka light nr 28

Zagadki zadawane bez obawy, że zostaną szybko zepsute przez grono redakcyjne, które w tym miejscu ma zakaz ich rozwiązywania.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 11 lut 2011, o 16:09

Szybki lajcik. Kto? ;)
Załączniki
kgirl_zagadka light nr 28.jpg
kgirl_zagadka light nr 28.jpg (23.87 KiB) Przejrzano 15552 razy
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: Stau » 11 lut 2011, o 16:40

Hehe - tym razem nie przepuszczę okazji:

August Ludwig Most „Portret damy z szalem”

Na marginesie - zapewne ucieszyła Cię informacja z Muzeum Narodowego o kupnie tego dzieła :). Obraz pochodzi z 1842 roku.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 11 lut 2011, o 16:58

Stau pisze:Na marginesie - zapewne ucieszyła Cię informacja z Muzeum Narodowego o kupnie tego dzieła :). Obraz pochodzi z 1842 roku.
A jak myślisz: skąd pomysł na lajta? ;)

Rozwiązanie oczywiście prawidłowe.

Więcej informacji na stronie muzeum.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: 5lipca » 11 lut 2011, o 17:27

Stau pisze:Hehe - tym razem nie przepuszczę okazji
Ciekawi mnie kiedy okazja z "kgirl" została przepuszczona?!
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: babajack » 11 lut 2011, o 20:53

Dobra, dobra, kto namalował ten obraz podała prasa , ale "Kto ?" na obrazie to już nie jest lajcik :)
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 11 lut 2011, o 21:10

5lipca pisze:
Stau pisze:Hehe - tym razem nie przepuszczę okazji
Ciekawi mnie kiedy okazja z "kgirl" została przepuszczona?!
:lol:

Bardzo mi przykro Panowie*, ale Mój pierwszy raz na tym portalu mam już dawno za sobą. ;)


*ew. Panie
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: 5lipca » 11 lut 2011, o 21:43

[quote="kgirl"]Baniemy :D
Ostatnio zmieniony 26 cze 2014, o 22:07 przez 5lipca, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 11 lut 2011, o 22:15

5lipca pisze:Panowie (może zawiedziona? :) )
Bynajmniej... Pewnego Instytutu nie da się zapomnieć.
babajack pisze:Dobra, dobra, kto namalował ten obraz podała prasa , ale "Kto ?" na obrazie to już nie jest lajcik
I takie zagadki są najlepsze ;).
5lipca pisze:Też o tym myślałem, przejrzałem w tym celu tj. tylko z grubsza przekartowałem 8) wydawnictwo MNS "A. L. Most Pomorski ... Bedermeieru". Jednak bez rezultatu...
Nic dziwnego. Ta pozycja to przede wszystkim katalog wystawy, obecnie zakupione dzieło nie znajdowało się wówczas w zbiorach żadnego z muzeów biorących w niej udział.

Cytując dr Kozińską:

- To przedstawicielka elity pomorskiej, a może szczecińskiej? Ta pani nie jest nam jeszcze osobą znaną, ale bardzo mocno liczę, że ktoś ją rozpozna i podzieli się z nami wiedzą - mówiła dr Bogdana Kozińska, kierownik Muzeum Historii Szczecina, opisując dzieło. - To obraz pięknie namalowany, pełen detali, których chciałoby się dotknąć. Ten koronkowy tiulowy szal wydawałoby się – można zdjąć z ramion starszej pani, a wstążki z jej czepca – rozwiązać. Warto kupować takie obrazy do zbiorów publicznych, bo to historia ludzi, którzy wcześniej chodzili po tych samych miejscach. Ludwig Most mieszkał przy ul. Podgórnej, pewnie nie raz bywał w dzisiejszym budynku Muzeum Historii Szczecina, bo za jego czasów tu był ratusz.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: 5lipca » 11 lut 2011, o 23:04

[quote="kgirl"]Bynajmniej... pierwszy raz!
Ostatnio zmieniony 26 cze 2014, o 22:08 przez 5lipca, łącznie zmieniany 2 razy.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: Stau » 12 lut 2011, o 13:09

Nie było mnie kilkanaście godzin, a widzę, że sporo nowych wątków i to dość zaskakujących :D.

Odnośnie do katalogu:
5lipca pisze:Chyba niezupełnie, katalog zaczyna się od strony 120, wcześniej jest nieco materiału wraz z pracami spoza katalogu.
O ironio, nie miałem katalogu nawet w ręku, ale w pełni zgadzam się z 5lipca. Cytuję klasyk, który potwierdza moje słowa:

"Wystawie towarzyszył prawie 300-stronicowy, przepięknie wydany katalog. Prób reprodukcji obrazów i grafik zaprezentowanych w Szczecinie i Greifswaldzie, zawiera on niezwykle ciekawe eseje o sztuce epoki biedermeieru i twórczości Ludwiga Augusta Mosta. Zawiera także odbitki dzieł, których nie udało się zaprezentować w ramach tej wystawy"

Tylko kto to napisał :). Serdeczne pozdrowienia.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 12 lut 2011, o 15:09

Stau pisze:O ironio, nie miałem katalogu nawet w ręku, ale w pełni zgadzam się z 5lipca.
A ja miałam. Nawet byłam na wystawie. Na dzień dzisiejszy zdania nie zmieniam:

1. Skoro obraz został zakupiony od Sopockiego Domu Aukcyjnego, wcześniej znajdował się zapewne w rękach prywatnych. Nic więc dziwnego, że jego reprodukcja nie znalazła się w wydawnictwie towarzyszącym wystawie w 2007 roku.

2. W przywoływanej tutaj publikacji wśród 195 ilustracji ok. 142 to reprodukcje obrazów biorących udział w wystawie oraz szkiców ze zbiorów MNS (te drugie bardzo trudno zaprezentować szerszej publiczności, bowiem L.A.Most używał szkicowników). Użycie więc zwrotu przede wszystkim jest jak najbardziej uzasadnione.

Ponadto, skoro wystawa była przygotowywana przez MNS jego wybitny pracownicy z pewnością znają doskonale zawartość towarzyszącej jej publikacji. Skoro twierdzą, że nie wiedzą kim jest sportretowana dama, nie dziwi mnie, że odpowiedzi na tę zagadkę nie można znaleźć wśród rezultatów ich codziennej pracy.

A cytatu klasykiem bym nie nazwała :lol: .
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: 5lipca » 12 lut 2011, o 15:42

Nie widzę tematu do sporu.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 14:12 przez 5lipca, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: kgirl » 12 lut 2011, o 17:35

5lipca pisze: Ciekawy może być los takiej pracy. Czy od początku była w rękach prywatnych...
Najprawdopodobniej. Wygląda bowiem, że jest to portret na zamówienie.
5lipca pisze:... jeśli tak czy była wcześniej sfotografowana itp.?
Jeżeli nie była wystawiana publicznie w okresie gdy fotografia była już wystarczająco rozwinięta, to mało prawdopodobne. Chyba, że była w rękach zamożnej rodziny, która katalogowała swoje zbiory :).
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: Schulz » 12 lut 2011, o 23:00

5lipca pisze:W tym kontekście ciekawi mnie los pracy G.Wimmera "Wiatrak w Klęskowie"(pol) (1913). Nie ma nawet fotografii tego obrazu, a dla mnie byłby to co najmniej HIT, gdyż jak sądzę chodziło o Wilhelmsmuhle ktorego widoki są jedynie z oddali, znad Rubinowego Stawu (ale już bez hofu).
Oczywiście, póki co, nie znam tego obrazu, ale czy chodzi o te zabudowania? W czasopiśmie "Pommern. Kunst. Geschichte. Volkstum", Jg. XII, H. 2, 1974, s. 33-42, jest ciekawy artykuł o G. Wimmercie autorstwa Hansa Kasdorffa.
Załączniki
Wilhelmsmühle, 1914
Wilhelmsmühle, 1914
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: kgirl - zagadka light nr 28

Postautor: 5lipca » 12 lut 2011, o 23:12

Tak S
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 14:12 przez 5lipca, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 19 gości