Strona 1 z 2

Jak zmieniono nazwy

: 11 sty 2005, o 03:24
autor: Krasiu
Między innymi dzięki waszej pomocy w piątek ukarze się w "Głosie" tekst o czasem przedziwnych dziejach nazewnictwa naszych ulic. Dla zawziętych miłośników Szczecina większych niespodzianek w samym tekście z pewnością nie będzie, ale myślę, że sporym zaskoczeniem będzie dość długa rozmowa z prof. Tadeuszem Białeckim. Sporo tu spadło na niego gromów, Erichów itp. Myślę, że niesłusznie. Dla przykładu króciutki fragment jego wypowiedzi: "Na Starym Mieście w ogóle nie powinno się zmieniać nazw ulic. Niedobrze się na przykład stało, że wprowadzono ulicę Wyszyńskiego. Albo piękną nazwę ulicy Łasztowej, która pojawiła się już w XIII wieku zmieniono na Energetyków. Protestowałem, pisałem też do prasy, była o to wojna. Niestety, nie udało się. A przecież nazwa też jest pewnego rodzaju zabytkiem".

Re: Jak zmieniono nazwy

: 11 sty 2005, o 09:11
autor: Bachinstitut
Krasiu pisze: Sporo tu spadło na niego gromów, Erichów itp. Myślę, że niesłusznie.
Mogę mu w ostateczności odebrać te Erichy. Ta Wyszyńskiego i Energetyków byłaby przekonujca.

: 11 sty 2005, o 10:04
autor: skorpion
Mimo ze minelo juz wiele lat od zmiany - mieszkancy okolic ul.Wyszynskiego nadal uzywaja powszechnie nazwy WIELKA...
Dosc czesto w Szczecinie zdarza sie tez slyszec "na pl.Lenina" czy "na ul.Buczka"...

Re: Jak zmieniono nazwy

: 11 sty 2005, o 10:34
autor: Busol
Krasiu pisze:Między innymi dzięki waszej pomocy w piątek ukarze się w "Głosie" tekst o czasem przedziwnych dziejach nazewnictwa naszych ulic.
A kiedy u nas ?? :-)

: 11 sty 2005, o 13:57
autor: Krasiu
możemy się umówić na 17 stycznia.

: 11 sty 2005, o 14:27
autor: Busol
Krasiu pisze:możemy się umówić na 17 stycznia.
17 idzie cos o zabudowie ciasnej lat 60 :-) ale biore na nastepny poniedzialek albo zamienimy

: 11 sty 2005, o 15:57
autor: woti
Obrona prof. Białeckiego piękna.
Ja już nawet zgodziłbym sie jeszcze raz przyzwyczajać do "Wielkiej", "Łasztowej", a nawet "Armii Czerwonej" i "Buczka" oraz temu podobnych "powrotów". Równolegle powinno rozpocząć się, choćby wirtualne, dochodzenia i procesy przeciw tym, co częstokroć bez sensu zmieniali nazwy tylko dlatego, że ideologicznie im tak pasowało (tu kłania się anegdota o "Czerwonych Wierchach", ale nie chcę trafić po smierci do Hyde Parku).
Postulat (powtarzany przeze mnie): a gdyby tak pod dzisiaj obowiązującymi tablicami nazw ulic dodać małe tabliczki z wyjaśnieniami i opisami zmian? To byłby swietny sposób na uczenie historii na spacerze.

: 11 sty 2005, o 16:06
autor: woti
PS. Na starych planach była ulica Wyszaka. Teraz nie mogę jej znaleźć w IPS (interaktywny plan...) - czy kto wie, co sie stało? Kiedy i dlaczego?

: 11 sty 2005, o 16:41
autor: Krasiu
Jeszcze o nazwach, dziwnych tłumaczeniach itp: mam tu koło redakcji uliczkę Kurzej Stopki. Jest tam parę firm. I codziennie jest cyrk bo po Nowym Rynku błąkają się nieszczęśnicy, którzy często pamiętają tylko, że mówiono im przez telefon o jakiejś ulicy z Kurą. Oto kilka wersji pytań o drogę:
- Wie pan gdzie jest Kurza?
- Tu gdzieś jest taka uliczka, taka śmieszna, panie. Stopy czy jakoś tak? No gdzie to?
- A ulica Kurstopy to gdzie?
Białecki mówi, że nie wie już co gorsze: teraz Kurzej Stopki, czy tak jak wcześniej było (chociaż ulicy widac nie było) Na Dybach. Dobrze, że chociaż placu Rzepichy już nie ma.

: 11 sty 2005, o 16:43
autor: Bogus
Zdaje się, że ul. Wyszaka wróciła do pierwotnej nazwy i teraz nazywa się Panieńska - chodzi o krótki odcinek od zjazdu z Nabrzeża Wieleckiego (w kierunku pl. Żołnierza) do wjazdu na parking pod estakadą.

: 11 sty 2005, o 17:09
autor: Torney
Krasiu pisze:Białecki mówi, że nie wie już co gorsze: teraz Kurzej Stopki, czy tak jak wcześniej było (chociaż ulicy widac nie było) Na Dybach.
Na Dylach raczej :wink: .
Bogus pisze:Zdaje się, że ul. Wyszaka wróciła do pierwotnej nazwy i teraz nazywa się Panieńska - chodzi o krótki odcinek od zjazdu z Nabrzeża Wieleckiego (w kierunku pl. Żołnierza) do wjazdu na parking pod estakadą.
Chyba nie chodzi o ten krótki fragment. Dziś możnaby rzec, że ulicą Wyszaka jedziemy od strony Placu Żołnierza na Podzamcze, a więc teoretycznie możemy przyjąć, że ul. Wyszaka istnieje.

: 11 sty 2005, o 20:43
autor: Piotrek
woti pisze: Postulat (powtarzany przeze mnie): a gdyby tak pod dzisiaj obowiązującymi tablicami nazw ulic dodać małe tabliczki z wyjaśnieniami i opisami zmian? To byłby swietny sposób na uczenie historii na spacerze.
A nie obawiasz się, że w niektórych miejscach ilość tabliczek byłaby ogromna np.:
1. Nie jestem pewny ale zaraz po wojnie był to Plac Sztywnych
2. Plac Marszałka Rokossowskiego
3. Plac Lenina
4. Plac Sprzymierzonych
i specjaliści od Stettina dodadzą chyba jeszcze kilka nazw sprzed 1945.

: 11 sty 2005, o 20:59
autor: Sławek
Woti wspomniał anegdotę o Czerwonych Wierchach, a mi przypomniała się inna - o tym, jak przemianowywano ulice na Stalina. Opowiadał to kiedyś w formie skeczu Krzysztof Daukszewicz, ale podobno opierał tę opowieść "na faktach autentycznych".
Schemat był prosty. Przełom lat 40/50, telefon z Warszawki:
- jest w waszym mieście jakaś główna ulica?
- no jest...
- no to od dzisiaj będzie się nazywała Stalina.
W kilku przypadkach troche nie wyszło. W jakimś miasteczku główna ulica nazywała się Bagno. Po przemianowaniu wszyscy mówili Bagno Stalina. Z kolei w Łodzi jak wiadomo główną ulicą jest Piotrkowska, ale oprócz tego jest znacznie mniej reprezentacyjna (delikatnie mówiąc...) ul. Główna :D . Na Stalina przemianowano więc Główną, a GŁÓWNĄ ulicą Łodzi pozostała Piotrkowska :D
Tak to podobno wyglądało...

W Szczecinie był Plac Stalina (dzisiejszy Odrodzenia) - czy to znaczy, że uważano go za główny punkt miasta?

A właśnie - która ulica jest Waszym zdaniem główną ulicą Szczecina? :D
Pozdrawiam - Sławek :D

: 15 sty 2005, o 23:09
autor: kurzastopka
Ja w kwestii Kurzej Stopki: w imieniu wszystkich Kur Staromiejskich proszę o odrobinę szacunku - nazwa tej ulicy:KURZA STOPKA ,(nie Kurzej Stopki) to jedna z bardziej zacnych i historycznie udokumentowanych nazw ulic w Szczecinie, odnosi się do ksztaltu dawnych fortyfikacji i jest, powiedzmy,naszym godnym odpowiednikiem slawnej Kurzej Stopki na Wawelu!

: 15 sty 2005, o 23:26
autor: Torney
Ty wiesz co my robimy tą Kurzą Stopką?