zabytkowe studnie, pompy, fontanny

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

zabytkowe studnie, pompy, fontanny

Postautor: mariner » 23 lip 2008, o 21:39

W galeriach dokumentujących stary i nowy Szczecin pojawiają się czasem zdjęcia starych, poniemieckich pomp-studni. Pamiętam, że na wielu posesjach, a nawet na ulicach i placach Szczecina stały za czasów mojego dzieciństwa takie właśnie "publiczne" pompy, czasem fontanny. Niektóre przepiękne, ozdobne, żeliwne. Przypominam sobie bardzo dokładnie jedną z nich. Stała na mojej "ojczystej" ulicy - u szczytu ul. Heleny. Nieliczni w tamtych czasach posiadacze Syren i Warszaw z namaszczeniem pucowali swoje krążowniki szos, zmywając auta wodą z tej pompy. Chłopaki z naszej podwórkowej "bandy" pili wodę z niej jak z najczystszego górskiego potoku, obmywali brudne łapska.

Czy ktoś zadbał o ich los? Czy aby nie stały się przedmiotem kultu braci-złomiarzy? Czy kiedykolwiek podejmowano próby ich katalogowania, czy choćby sfotografowania dla potomności?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 23 lip 2008, o 21:47

Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 24 lip 2008, o 10:12

To w zasadzie tylko urządzenia użyteczności publicznej, ale ile mają czasem swoistego uroku. Skoro jednak są urzadzeniami użyteczności publicznej - a chyba nie ma wątpliwości, że są, powinny podlegać ochronie prawnej. To oczywiście moim zdaniem. Rodzi się zatem pytanie, czy na przykład konserwator zabytków ma świadomość, że przynajmniej część z nich ma albo powinna mieć status zabytków. Inne, jeśli nawet zabytkami nie są powinny być chronione jako pamiątka czasów dawnych. Czy wiecie coś na temat ich ewentualnej ochrony, dbania o nie, itp?

Podobne zresztą pytanie rodzi się o zespoły parkowe, "popałacowe", itd., stawy ozdobne, jeziorka. Wiem, że te tematy w wielu miejscach na forum, w różnych tematach były poruszane. Jednak wydaje mi się, że walory estetyczne, jakie dostrzegali Niemcy w pewnych rejonach Szczecina powinny mieć ten status utrzymany. Nie chodzi mi o to by wytyczać rezerwaty, parki krajobrazowe, itp., ale skoro tak systematyczny i dokładny naród, jak poprzedni użytkownicy tych ziem uznał te walory, to chyba winny być zachowane? A tyle się słyszy i czyta (choćby na tym forum) o zasypywaniu, dewastowaniu, wycinaniu kolejnych takich obiektów pod zabudowę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

cron