Autochtoni

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Woytas
Posty: 366
Rejestracja: 16 gru 2005, o 20:28
Lokalizacja: Szczecin- prawobrzeże

Postautor: Woytas » 22 lip 2008, o 20:15

Kropka pisze:U mojej babci w kamienicy mieszkała Niemka, która po wojnie nie chciała wyjechać i aż do śmierci mieszkała w Szczecinie. jej mąż, dziecko i matka zgineli w czasie działań wojennych. Życie jej nie oszczędzało, nazwisko miała niemieckie więc drugi raz za mąż nie wyszła. Miała natomiast rodzine w niemczech (co właściwie nie jest dziwne).
Ale nie wiem jak to możliwe, emeryturę dostawała z niemiec.
Moja babcia przyjaźniła sie z niemką mieszkającą na prawobrzeżu od czasów przedwojennych, pamietam miała na imię Elza. Była częstym gościem w naszym domu (mieszkaliśmy wtedy razem ). Po śmierci mojej babci kontakt się urwał. Pozostał po niej prezent młynek do pieprzu lub kawy też przedwojenny, działa doskonale do dziś.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 22 lip 2008, o 20:28

Torney pisze:
mariner pisze:Kiedy wyjechali ostatni Niemcy ze Szczecina?
A kto powiedział, że wszyscy wyjechali? ;) Przecież w Szczecinie działa Mniejszość Niemiecka.
Potwierdzam, wszyscy nie wyjechali, poza tym pod uwagę trzeba też wziąć ich spolonizowanych potomków.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 22 lip 2008, o 20:40

Jasne, wiem, a jak nie pamiętałem, to forum mi przypomniało. Chodzi o to, czy organy "repatriacyjne" zliczyły jakoś pozostałości Niemców i kiedy ostatecznie wyekspediowały ich do Niemiec? Pomijając oczywiście tych, którzy zostali, o czym byliście łaskawi mi przypomnieć. :wink:


PS: Czy mnie pamięć nie myli? Chyba na ul. Jagiellońskiej, niedaleko szpitala, po prawej stronie ulicy (stojąc twarzą do centrum miasta) był tuż powojenny urząd repatriacyjny? Pamiętam z dzieciństwa napisy na fasadzie budynku.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 22 lip 2008, o 20:43

mariner pisze:Pamiętam z dzieciństwa napisy na fasadzie budynku.
Napisy są zachowane do dzisiaj. O działalności PUR była już mowa na portalu.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 23 lip 2008, o 11:52

Wystarczy trochę poszperać na forum, np. tu czy tu. Zdaje się, że w "Dziejach Szczecina" podają dane ilu Niemców wywieziono i w jakim okresie. Poza wymienioną już pozycją jest jeszcze kilka opracowań na ten temat. Niestety w tej chwili nie mam ich spisu pod ręką.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

cron