Lwowskie Ślady

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Lwowskie Ślady

Postautor: Busol » 9 lut 2008, o 21:42

Czy oprócz pomnika Ujejskiego są w szczeinie jeszcze jakieś "zywe" ślady przedwojennego Lwowa ? Zastanawiałem się czy naswa Pogoń Szczecin nie wzięła się od Pogoni Lwów (tak sie tam podobno nazywała drużna piłkarska).

Czy coś jeszcze przeniesiono do szczecina - obiekt, nazwa zwyczaj ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 10 lut 2008, o 00:12

Z tego co mi wiadomo, to Pogoń rzeczywiście wzięła nazwę od Pogoni Lwów, tak samo barwy miały być kontynuacją tradycji lwowskiej drużyny.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 10 lut 2008, o 13:47

Nazwa "Pogoń" została przyjęta przez szczecińską drużynę w 1955 r. (pierwotną nazwą powstałego w 1948 r. klubu był "Sztorm").
Niewątpliwie jest to nawiązanie do tradycji przedwojennej "Pogoni" Lwów (choć klubem, który bezpośrednio kontynuuje tradycje Pogoni Lwów jest Piast Gliwice).
Barwy Pogoni Szczecin przypominam są granatowo-bordowe, a barwy Pogoni Lwów były biało-czerwono-niebieskie.
Awatar użytkownika
Pszczółek
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2006, o 18:10
Lokalizacja: Polska, Szczecin os. Majowe / Kamień Pomorski
Kontakt:

Postautor: Pszczółek » 11 lut 2008, o 08:51

skorpion pisze:Nazwa "Pogoń" została przyjęta przez szczecińską drużynę w 1955 r. (pierwotną nazwą powstałego w 1948 r. klubu był "Sztorm").
Niewątpliwie jest to nawiązanie do tradycji przedwojennej "Pogoni" Lwów (choć klubem, który bezpośrednio kontynuuje tradycje Pogoni Lwów jest Piast Gliwice).
Barwy Pogoni Szczecin przypominam są granatowo-bordowe, a barwy Pogoni Lwów były biało-czerwono-niebieskie.
Nie Piast Gliwice tylko Polonia Bytom. Większość piłkarzy Pogoni Lwów po wojnie grało w Bytomiu.
http://ligowiec.net
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Quistorp

Postautor: quistorp » 11 lut 2008, o 19:09

AAAA..... Są... Są...Są....!!!

A jakże. A jakże. O ile Pomnik Kornela Ujejskiego jest ciałem martwym, ale żywym duchem, o tyle żywym ciałem i żywym duchem jest nazwisko i potomek malarza scen religijnych nad ołtarzem głównym w jednym z kościołów budowanych w drugiej połowie XIX wieku we Lwowie. Kościół pod wezwaniem św. (Imię cezarzowej, nie pamiętam czy Elżbiety? Musiałbym poszperać) ówceśnie panującej . Nazwisko dzisiejszych mieszkańców Szczecina. Wprawdzie to nie Matejko, dlatego nie obnośimy się tym.
Quistorp
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Quistorp

Postautor: Busol » 11 lut 2008, o 19:17

quistorp pisze:AAAA..... Są... Są...Są....!!!

A jakże. A jakże. O ile Pomnik Kornela Ujejskiego jest ciałem martwym, ale żywym duchem, o tyle żywym ciałem i żywym duchem jest nazwisko i potomek malarza scen religijnych nad ołtarzem głównym w jednym z kościołów budowanych w drugiej połowie XIX wieku we Lwowie. Kościół pod wezwaniem św. (Imię cezarzowej, nie pamiętam czy Elżbiety? Musiałbym poszperać) ówceśnie panującej . Nazwisko dzisiejszych mieszkańców Szczecina. Wprawdzie to nie Matejko, dlatego nie obnośimy się tym.
Quistorp
Czy jakbym przetłumaczył to na zrozumiały dla mnie język to znaczyłoby to tyle co:

We Lwowie nad ołtarzem jednego z kościołów jest malowidło autorstwa przedwojennego Szczecinianina ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 12 lut 2008, o 00:50

....[We Lwowie nad ołtarzem jednego z kościołów jest malowidło autorstwa przedwojennego Szczecinianina ? ]....


Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bez obrazy. Trudno dzisiaj jak i przed wojną doszukiwać się związków historycznych pomiędzy Lwowem a Szczecinem. Tyle tylko ,że przedwojennych Lwowiaków napewno by się w Szczecinie trochę znalazło. Po 1945 roku były masowe przesiedlenia. Wędrówka ludów . Wielu Lwowiaków tu się osiedliło. Dlatego do zadanego pytania odpowiadam.

...[ we Lwowie nad ołtarzem jednego z kościołów
jest malowidło Lwowianina sprzed wojny francusko-Pruskiej]...
a o tym fakcie informuje urodzony w już po 1945 roku w Szczecinie forumowicz Quistorp. Tylko tyle.
Quistorp
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 12 lut 2008, o 09:05

quistorp pisze:...[ we Lwowie nad ołtarzem jednego z kościołów
jest malowidło Lwowianina sprzed wojny francusko-Pruskiej]...
Przekaz zrozumialem.
Związków Lwów - Szczecin w przekazie brak...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości