Gdzie są ślady działania Wybitnego Architekta?

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Gdzie są ślady działania Wybitnego Architekta?

Postautor: hehenio » 8 kwie 2007, o 14:02

Przeglądałem świąteczną prasę. W jednym z dodatków do poczytnej gazety znajduje się wywiad z wybitnym architektem (czy może wybitną architektką?), panią Barbarą Bielecką.
I pani Barbara rzecze:
(...)jestem specjalistką od architektury monumentalnej, projektowałam już teatry, hale, biurowce i sanatoria. Z zespołem urbanistów przebudowywałam centrum Szczecina, Gdańska, Wrocławia.(...)

Czy może ktoś wie, gdzie w Szczecinie można nasycić oczy dziełem pani Bieleckiej?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Gdzie są ślady działania Wybitnego Architekta?

Postautor: Schulz » 8 kwie 2007, o 19:37

hehenio pisze:
Czy może ktoś wie, gdzie w Szczecinie można nasycić oczy dziełem pani Bieleckiej?
Google na pierwszym miejscu wymieniają takie jej osiągniecia:
"Niezwykłe efekty, zaprojektowane przez architekt Barbarę Bielecką pomogło osiągnąć ponad 50 gatunków różnego kamienia...", itp. w tym stylu, wyglada na to, że realizuje się głównie w Domach Bożych, może to jest jakiś trop...
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 8 kwie 2007, o 19:56

Nie jestem godzien podnosić oczu na współczesne osiagniecia pani Bieleckiej.
Ale, sama powiedziała, że uroda naszego miasta też jej coś zawdzięcza.
Może ktoś gdzieś trafi na to nazwisko wertując stare albumy albo opisy dokonań Władzy Ludowej na Ziemiach Odzyskanych?
...Osobiście podejrzewam, że Plac Lotników i tzw. ŚDM, ale chciałbym wiedzieć napewno.
Awatar użytkownika
zaradek
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwie 2007, o 12:57
Lokalizacja: ex niebuszewiak

Postautor: zaradek » 8 kwie 2007, o 21:20

Witam w Święta.
ŚDM i Licheń to inne epoki. Chyba nie ten trop, albo inne Barbary.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 8 kwie 2007, o 21:39

Autorami ŚDM byli: Henryk Nardy i Emanuel Maciejewski.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gdzie są ślady działania Wybitnego Architekta?

Postautor: Busol » 9 kwie 2007, o 15:24

hehenio pisze:Przeglądałem świąteczną prasę. W jednym z dodatków do poczytnej gazety znajduje się wywiad z wybitnym architektem (czy może wybitną architektką?), panią Barbarą Bielecką.
I pani Barbara rzecze:
(...)jestem specjalistką od architektury monumentalnej, projektowałam już teatry, hale, biurowce i sanatoria. Z zespołem urbanistów przebudowywałam centrum Szczecina, Gdańska, Wrocławia.(...)

Czy może ktoś wie, gdzie w Szczecinie można nasycić oczy dziełem pani Bieleckiej?
No wlasnie... O to samo chcialem zapytytac. Zakładam ze p. Bielecka mowi prawdę, wiec moze mamy gdzies slady - wszak niekoniecznie musiala pracowac z szefem wszystkich szefów i nadurbanistą wiec moze chodzi o cos pozniejszego ?
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Re: Gdzie są ślady działania Wybitnego Architekta?

Postautor: woti » 10 kwie 2007, o 21:50

Schulz pisze:
hehenio pisze:
Czy może ktoś wie, gdzie [...] ponad 50 gatunków różnego kamienia..."
A może przesliczne mozaiki hotelowo-restauracyjne? Cos takiego chyba było w Neptunie (ale nazwisko twórcy na "W" bodajże - to może tylko ramka choć? :roll: :wink:
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 11 kwie 2007, o 10:05

Przypuszczam,że pani Bielecka udzielała się (sądząc z jej wypowiedzi) w okresie rozkwitu architektury narodowej za Bieruta. I chyba pracowała w jakimś zespole.
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 12 kwie 2007, o 08:27

A tutajmamy cały artykuł.
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 14 kwie 2007, o 15:14

dotarłam do Pani Barbary Bieleckiej. ku mojej radości odpowiedziała na maila z zapytaniem o działalność zawodową na rzecz Szczecina (w jakim okresie działała, jakiego rodzaju to były projekty, czy brała w nich bezpośredni udział czy była głosem doradczym). nadmieniłam, że chodzi mi o wypowiedź dla świątecznego wydania gazety, ale niestety nie wiedziałam wtedy, że chodzi o „GW”. nie wskazałam więc konkretnie na dzień ukazania się wywiadu, i być może trochę to zbiło z tropu Panią Bielecką.
w każdym razie, poniżej fragment odpowiedzi...

Z całą pewnością nie mogłam się wypowiadać tak pretensjonalnie, że Szczecin coś mi zawdzięcza. Przeciwnie to raczej dla mnie, dla mego doświadczenia i rozwoju zawodowego był ważny udział w zespole autorskim Zakładu Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, którym kierował prof. Czerny. Opracowanie miało na celu wskazać sposób odbudowy i przebudowy Śródmieścia Szczecina. Zostało przekazane miastu ponad 50 lat temu. Archiwa w/w Zakładu mogą posiadać odnośne materiały.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 14 kwie 2007, o 20:59

juna pisze:Archiwa w/w Zakładu mogą posiadać odnośne materiały.
mam y kogos w Gdansku ? :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 166 gości

cron