Basen Górniczy

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
okiwsamraz
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2006, o 09:22

Basen Górniczy

Postautor: okiwsamraz » 31 gru 2006, o 09:37

Ja wiem, że jestem tu nowy i tak od razu nowy temat zakładam, ale od jakiegoś czasu zastanawia mnie jedna kwestia i nigdzie nie mogę tego znaleźć.
Otuż chodzi o to czy ktoś wie dlaczego Basen Górniczy został tak nazwany??

Ja wiem, że to głupie trochę, ale strasznie mnie to nurtuje ostatio.

DZiękuje.Przepraszam.Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Mam pytanie o miejsce w Szczeciie

Postautor: Busol » 31 gru 2006, o 09:54

okiwsamraz pisze:Otuż chodzi o to czy ktoś wie dlaczego Basen Górniczy został tak nazwany??
Wg mnie ma to związek z basenami przeladunkowymi znajdujacymi sie w okolicy a sluzacymi do przeladunku wegla

Ustaloną nazwę basenu Kaszubskiego zaczeto zastepowac Basenem Górniczym i tak zostalo.

Polecam: Szczecin Stary i Nowy Białecki , Turek - Kwiatkowska
oczywiscie przepuszczone przez filtr sedina.pl
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 31 gru 2006, o 10:50

Chyba w "nazewnictwie" Białeckiego jest coś o tej sensowej nazwie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

W kamiennym łęgu, odc. 274

Postautor: Torney » 31 gru 2006, o 13:28

Za Białeckim i Kwiatkowską:

BASEN GÓRNICZY Jest to pojęcie sztucznie utworzone po II wojnie światowej. Powstanie tej nazwy jest ściśle związane z Basenem Kaszubskim. Po 1945 r. niemiecka nazwa tego zbiornika wodnego (Reiherwerderhafen tj. Port na Wyspie Czaplej) została ustalona w języku polskim jako Basen Kaszubski. Nie wiadomo z jakich powodów, zaczęła się z biegiem czasu upowszechniać druga nazwa tego Basenu - Górniczy (chyba w związku z dokonywanymi tam przeładunkami węgla śląskiego). Zdobyła sobie jednak pierwszeństwo nazwa starsza tj. Basen Kaszubski. Pojęcie zaś Basenu Górniczego zaczęto przenosić na sąsiedni rejon pętli tramwajowej i autobusowej przy ul. Gdańskiej (przy wjeździe do Basenu Kaszubskiego) oraz rejonu Basenów: Górnośląskiego, Noteckiego i Warty. Cały więc rejon przeładunków masowych posiada obecnie powszechnie przyjętą nazwę Basenu Górniczego. Jego granice możnaby więc określić następująco: od północy rzeka Parnica do jej ujścia do Regalicy, od wsch. Regalica do mostu Cłowego, od płd. ul. Gdańska do rzeczki Regaliczki i linii kolejowej, od zach. umowną linią graniczną z Wyspą Pucką (Regalickie Łęgi) do Basenu Elektrowni przy Parnicy. W skład Basenu Górniczego wchodzą więc w/w baseny przedładunków masowych ze wszystkimi nabrzeżami oraz przyległe ulice z zabudową mieszkalną, usługową i przemysłową oraz Estakada Pomorska. Cały ten rejon stanowi część wyspy Zaleskie Łęgi.
Niemiecka nazwa tego rejonu brzmiała Gross Stein Bruch (z lewej strony Regaliczki) i Klein Stein Bruch (węzeł komunikacyjny przy Basenie Kaszubskim). Nazwy te oznaczają w języku polskim tyle co wielkie i małe kamienne łęgi a rodowodem sięgają jeszcze średniowiecza. Cały ciąg komunikacyjny ul. Gdańskiej od mostu Długiego do Cłowego, z uwagi na jego podmokłe i bagienne podłoże, został wówczas sztucznie wzmocniony i podwyższony ziemią i kamieniami. Z tego też powodu wzięła się jego nazwa: Gross Stein Damm (Bruch) czyli Wielka Kamienna Tama. Nazwa ta przetrwała jeszcze do początków XX wieku. W okresie międzywojennym wyszła ostatecznie z użycia.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: W kamiennym łęgu, odc. 274

Postautor: Schulz » 31 gru 2006, o 19:10

Torney pisze:...Nazwy te oznaczają w języku polskim tyle co wielkie i małe kamienne łęgi a rodowodem sięgają jeszcze średniowiecza. Cały ciąg komunikacyjny ul. Gdańskiej od mostu Długiego do Cłowego, z uwagi na jego podmokłe i bagienne podłoże, został wówczas sztucznie wzmocniony i podwyższony ziemią i kamieniami. Z tego też powodu wzięła się jego nazwa: Gross Stein Damm (Bruch) czyli Wielka Kamienna Tama. Nazwa ta przetrwała jeszcze do początków XX wieku...
Proszę to potraktować jako małe uzupełnienie: Z licznych opracowań o historii miasta Szczecina dowiadujemy się, że "Wielką Kamienną Groblę" (Gross Stein Damm) wybudowano w latach 1299-1314, by zapewnić sobie kontrolę całego ruchu handlowego z prawobrzeżnymi ziemiami Pomorza Zachodniego. Osobiście myślę, że nie tyle wybudowano, ile poprawiono już istniejącą przeprawę, o czym świadczy zapis z 1312 roku dotyczący urządzeń do połowu ryb, tzw. jazów rybnych (were), usytuowanych na rzekach i rzeczkach przepływających przez teren Międzyodrza, cyt.: „miejsce przy Parnicy oraz miejsce przy starej [także dawnej, starodawnej] grobli” (ortus apud Parmiz et ortus apud antiquum aggerem, 1312).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości