Linia kolejowa na os. Słonecznym

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Linia kolejowa na os. Słonecznym

Postautor: Fenix » 25 paź 2006, o 01:17

Jako ciekawostkę załączam rozkład jazdy tej linii z ok. 1947 r. "Obecna" Os. Słoneczne na nim posiada nazwę "Klęskowo"... Większość nazw się pozmieniało ;) Linia obecna była jeszcze w "cegle" z 1951/2 r. lecz już jako nieczynna...

Jeszcze jedna informacja - w 2005 r. aż do ul. Dąbskiej dojechał specjalny pociąg turystyczny z mk na pokładzie. (w tym ze mną ;) ) - punkt końcowy trasy (i torów) :(
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... toid=14684
Załączniki
Żłobnica - Szczecin Dąb.jpg
rozkład jazdy z ok. 1947
rozkład jazdy z ok. 1947
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Postautor: Fenix » 25 paź 2006, o 01:19

Hmm... Miał być jeden załącznik... :?
maciej1301
Posty: 32
Rejestracja: 20 mar 2008, o 16:53

Postautor: maciej1301 » 21 mar 2008, o 17:21

Mam Rozkład Jazdy Pociągów "cegłę" z 1964 r i w nim nie ma już tej linii, natomiast posiadałem turystyczny kalendarzyk kieszonkowy, gdzie były wymienione wszystkie stacje kolejowe wielkich polskich miast będące stacjami granicznymi, do których docierały pociągi osobowe. Pamiętam doskonale, że wymieniona była stacja Szczecin Słoneczne. :idea:

Jeszcze zapomniałem dodać, że ten turystyczny kalendarzyk pochodził z 1971 r! :idea:
maciej1301
Posty: 32
Rejestracja: 20 mar 2008, o 16:53

Postautor: maciej1301 » 21 mar 2008, o 20:23

Ten temat mnie także fascynuje od dawna. W latach 60-tych XX w. mój wujek posiadał mapę kolejową Polski, na której były wszystkie linie jakiekolwiek znajdujące się na terenie naszego kraju. Czynne, rozebrane, nieczynne, wąskotorowe, Słowem - wszystkie. Oprócz tego były wyszczególnione przystanki i stacje. W okolicach Szczecina linia zaczynała się na stacji Szczecin- Lotnisko, dalej, pamiętam były przystanki Szczecin Zdroje Wschodnie, Szczecin Klęskowo, Urok, Oleszna i inne, ktorych nazw nie pamiętam. Linia dochodziła do Sobieradza, gdzie łączyła się z linią do Gryfina.To wszystko było wyszczególnione na mapie tak, jakby ta linia była czynna. Zdziwiony byłem bardzo,bo bakcyla kolejnictwa połknąłem już jako kilkuletni chłopak - że w Rozkładzie Jazdy Pociągów nie ma tej linii. A tu była!A tak na marginesie: dobrze by było, żeby linia ta doczekała się reaktywacji. Przecież na Zachodzie reaktywuje się szlaki dawno pozamykane. W Gdańsku myślą o odbudowie kolei do Kartuz przez Starą Piłę, jak przed wojną, toteż Szczecinianie nie powinni być gorsi. Tak myślę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

cron