Linia kolejowa na os. Słonecznym

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Sergeant_Steiner
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 02:56

Linia kolejowa na os. Słonecznym

Postautor: Sergeant_Steiner » 19 wrz 2006, o 03:05

Witam. Czy jest może ktoś na tym forum, kto ma może zdjęcia przedstawiające tą linię w latach ...-90tych? Podaję link do zdjęcia byłej stacji szczecin słoneczne abyście wiedzieli o co chodzi:
http://www.kolej.one.pl/foto/57/1133746465.jpg
Jestem miłośnikiem tej linii i będe bardzo wdzięczny za każdą starą fotkę przedstawiającą jakiś odcinek tej linii do lat 90 włącznie.

PS: Jeśli jest ktoś kto również jest zainteresowany tą linią to proszę o kontakt na pw. chętnie podzielę sie informacjami itp. Aha mam fotkę w albumie z roku 97 - widać trakcję elektryczną i lampy w miejscu byłego peronu.
hans
Posty: 87
Rejestracja: 26 lip 2005, o 20:01

Postautor: hans » 19 wrz 2006, o 08:36

Znam tylko to:
http://www.bahn-in-pommern.de/strecken/klbhn5.htm

Co do tych informacji to chętnie sie czegoś dowiem. 8)
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 19 wrz 2006, o 19:54

Moj ojciec w latach 80tych budowal w Kijewie dom. Bedac na budowie jak dzis pamietam po drugiej stronie ulicy nasyp kolejowy a na nim pelno wagonow do przewozenia wegla. Linia przechodzaca przez osiedle sloneczne sluzyla przede wszystkim wlasnie do dostarczania wegla do tamtejszej cieplowni... byc moze przy okazji byla wykorzystywana do transportu pasazerskiego na odcinkach szczecin zdroje-os. sloneczne.
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: Darkman1948 » 19 wrz 2006, o 20:06

Valus pisze: ...a na nim pelno wagonow do przewozenia wegla.
Moi dziadkowie mieszkali na Slonecznym do polowy lat 90. i zawsze jak ich odwiedzalem to widzialem z balkonu takie wagony z weglem. Nie przypominam sobie natomiast zeby jezdzilo tam cos pasazerskiego.
hans
Posty: 87
Rejestracja: 26 lip 2005, o 20:01

Postautor: hans » 19 wrz 2006, o 20:17

Linia służyła do przewozu pasażerów. Przechodziła przez Płonie, Kołbacz, Glinna, Kartno i do Sobieradza. Podobno co jakis czas do ciepłowni jeżdzi transport z węglem ale ja przez 6 lat jak mieszkam na Słonecznym nigdy nie wiedziałem żadnego pociągu :roll:
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 19 wrz 2006, o 20:22

To zupelnie dwie rozne bajki...
Linia cieplowni zawsze miala bocznice na koncu Kijewa (fot).
Linia do Kolbacza jest po drugiej stronie "autostrady".
Załączniki
bocznica.png
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 19 wrz 2006, o 20:26

Ja pociąg pasażerski pamiętam. To był początek lat 80. Jeździłem tam (na Słoneczne) z babcią do rodziny, która dostała mieszkanie w jednej z "gwiazd". To była niezła wyprawa. Z Niebuszewa tramwajem do centrum, tam przesiadka i znów tramwajem na Basen G. Tam czekało się strasznie długo na "ogórka". Chyba to był "54", który strasznie się telepał. Miałem chyba z pięć lat i żeby mnie oszczędzić zostawałem z babcią u rodziny na noc. Do domu wracaliśmy następnego dnia. Pamiętam taki obrazek: pojedynczy tor i mały peron z dachem wygiętym lekko w literę V. I pociąg. Ciemnooliwkowy wagon starego typu i lokomotywę spalinową. Nie pamiętam czy jechałem tym pociągiem, ale babcia powiedziała mi, że nie raz jechała do Dąbia i stamtąd innym składem przez główny na Niebuszewo.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 19 wrz 2006, o 20:31

Tak.. tak.. ja tez pamietam "ogorka" z nr 54 i dluuugi czas oczekiwania na jego przyjazd... co do peronu to tez cos kojarze - kilka plyt rzuconych przy torach i dach w ksztalcie V znajdujacy sie blisko togo przejazdu kolejowego znajdujacego sie na pierwszym zdjeciu. Druga stacja byla chyba gdzies na wysokosci szkoly podstawowej ktora sie miescila na Jeleniej.... albo to juz jakies moje fantazje. Pociagu pasazerskiego jednak nigdy tam nie widzialem.
hans
Posty: 87
Rejestracja: 26 lip 2005, o 20:01

Postautor: hans » 19 wrz 2006, o 20:38

Linia cieplowni zawsze miala bocznice na koncu Kijewa
Wcześniej tory "się rozwidlają" przechodzą przez ul. Dąbską i dalej pod autostradą. Na tym odcinku z torów zostało już niestety niewiele.
Załączniki
121.JPG
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 19 wrz 2006, o 20:47

Mea culpa... rzeczywiscie na Jeleniej byl kiedys niestrzezony przejazd kolejowy... :) Dawne czasy.... szkoda ze to wszystko zaginelo gdzies bezpowrotnie... znaczy linia dojezdzala kiedys do fabryki kontenerow w Ploni... no i dalej Kolbacze i dalsze miejscowosci.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 19 wrz 2006, o 21:06

Pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych zaczęto realizować ideę zastąpienia szybkiego tramwaju kolejką podmiejską, dlatego też zelektryfikowano odcinek linii do osiedla. Trakcja kończyła się za przystankiem. Idea szczytna o tyle o ile zupełnie nie przemyślana. Jednostka elektryczna (to żółte połączone w trzy ) jechała do stacji Dąbie, tam stała kilkanaście minut i dopiero jechała dalej przez SPC, SG i dalej. Stąd ten niewypał. Z powodu nierentowności połączenie zlikwidowano a po jakimś czasie zdemontowano trakcję. 8)
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 wrz 2006, o 22:05

Za młodu :wink: mieszkałem w tej gwieździe najbliżej przystanku ale tylko z opowiadań wiem iż rzeczonym pociągiem się podróżowałem wraz z obstawą rodzicielską. Sam przystanek dobrze pamiętam. Pewnego razu przyszli, palnikami ścięli wiate i było po przystanku.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Sergeant_Steiner
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 02:56

Postautor: Sergeant_Steiner » 20 wrz 2006, o 18:30

Bardzo dziękuje za wykazanie zainteresowania tym tematem. Fajnie było zobaczyć tego SN61 na istniejącej jeszcze wtedy bocznicy przy gryfbet.

Zauważyłem, że na tym forum są osoby znające sie na tematyce starego szczecina itp.
Jeśli nie znajdziecie jakichś zdjęć z tej linii z okresu do lat 90tych to proszę o jakieś wskazówki gdzie powinienem szukać takich materiałów, może są jakieś archiwa, może jakieś instytucję w których jest możliwość znalezienia tego. Bardzo proszę o radę doświadczonych osób znających się na takiej tematyce.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 20 wrz 2006, o 21:57

hans pisze:Linia służyła do przewozu pasażerów. Przechodziła przez Płonie, Kołbacz, Glinna, Kartno i do Sobieradza...
Dobry opis tej linii wraz ze stacjami i mapką na wiki:
Linia do Starego Czarnowa
Sporo pisaliśmy na Forum o tych torach...

i jeszcze parę fotek tej linii:
Słoneczne
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2006, o 22:16 przez Jsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 20 wrz 2006, o 22:14

Jsz pisze:Dobry opis tej linii wraz ze stacjami i mapką na wiki:
Linia do Starego Czarnowa
a na końcu jeden z linków zewnętrznych to sedina.pl ! 8)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron