Jezioro Szmaragdowe

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Jezioro Szmaragdowe

Postautor: konger » 6 maja 2004, o 12:57

Ma swoj niepowtarzalny klimat...

Ew. wzgorze widokowe w Podjuchach (nie mylic z widokiem kolo Szmaragdowego)... Też ma swoj klimacik, tzn. mialo wiekszy dopoki nie postawili tam barierek...
.:konger:.

One life. Live it.
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Szmaragdowe

Postautor: kriskros » 6 mar 2005, o 20:32

Czy wiecie ze w Szmaragdowym od strony skarpy na glebokosci 5m jest podwodny wlaz do podziemi z betonowych pancernych drzwi na poteznych zawiasach?- motoz opowiadal mi gosc ktory tam nurkowal , a wierze mu na 100% bo go znalem(niestety zmarl).Moze to brzmi ze sciemniam ale to prawda bo gosc byl pletwonurkiem w klubie Bobry w LOK w Dabiu na Przestrzennej.Bylem tez z nim na wraku Betonowca na Dabskim w okolicach Huty. A odnosnie tego wlazu w Szmaragdowym to ponoc idzie on podziemiami pod Odra i otwarcie tych wrot moze grozic zalaniem Podjuch stad obawy przed wysadzeniem zreszta Szmaragdowe to rezerwat przyrody niezle co???? Oj zna sie troche ciekawych miejsc ale czlowiek juz wyrosl z tych niebespiecznych zabaw , a zaczynal jako kolekcjoner militariuw. A kto z was ogladal MRU np. od Swiebodzina ? Super jazda co -ludzie tam triry i pociagi moga smigac i rowerkiem mozna podruzowac oczywiscie uwazajac na studzienki zalane woda. Moze ktos jest z druzyny charcerskiej ze Swiebodzina ??? np."Sruba"- pamietasz nas z 3 dryzyny Starszo Harcerskiej WILKI ze Szczecina.Oj to byly czasy ! Pozdrawiam mlodych poszukiwaczy skarbow- a slyszeliscie o gosciach co w podziemiach odpalili nieswiadomi wate szczelnicza i wysadzili sie w powietrze-otoz sowieci ja tam skladowali po wojnie i tak zostawili -zatem ludzie uwazajcie w tych podziemiach , nawet jak kujecie jakies sciany szczegolnie zalane betonem to uwazajcie na wbetonowane przez szkopow niewypaly a noz mlotkiem przywalicie w pocisk mozdzierzowy.Pozdrawiam i zycze tylu powrotow co zejsc pod ziemie!
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 6 mar 2005, o 20:57

ILe to juz takich opowiadan slyszalem he he.
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 6 mar 2005, o 21:02

cytat : "A odnosnie tego wlazu w Szmaragdowym to ponoc idzie on podziemiami pod Odra i otwarcie tych wrot moze grozic zalaniem Podjuch ..."
nie kumam
jeśli by ktroś otworzył ten właz po powierzchnią szmaragdowego to by zalało podjuchy?????
proszę mi wyjaśnić tą kwestię
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 6 mar 2005, o 21:07

Moi drodzy,

ojciec mój służył w "Saperach", w Podjuchach. Dość często penetrowali Szmaragdowe w latach 60. i 70. O żadnych włazach ,tunelach czy też kanałach nie ma mowy. Co najwyżej "wbite" w skarpę urwane wrota , które po zalaniu kopalni po prostu woda tam wbiła. Są to raczej opowieści 1001 nocy - szczególnie po kilku Altstettinerach :wink:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Postautor: kriskros » 6 mar 2005, o 21:09

Tak - a moze masz "stary" :) mape wojskowa Szczecina , a konkretnie samego Szmaragdowego . Otoz jak juz sobie zalatwisz to zobacz ze nawet na tej mapie wojskowej samego Szmaragdowego jest pokazany maly prostokacik na lini brzegowej miedzy ladem a krawedzia jeziora.Szkoda ze nie mam skanera to bym specjalnie dla ciebie niedowiarku wstawil obrazek. Zreszta kto chce to uwierzy , a pozatym nie jest tu moim celem popularyzacja wsrod mlodzikow niszczenie przyrody Szmaragdowego. :wink: Celem jest natomiast wymiana informacji i doswiadczenia oraz ciekawostek. Jest juz po 19.00 zatem dzieci powinny spac a na bajki proponuje osobna zakladke na forum.Pozdrawiam powaznych poszukiwaczy zaginionej historii i szczecinskich tajemnic.
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Postautor: kriskros » 6 mar 2005, o 21:20

Ok- sprostuje- sam osobiscie tam nie nurkowalem ale opowiadal mi gosc 60 letni (sp) ze kiedy nurkowal widzial tam potezne betonowe wrota od strony skarpy -patrzac spod mostka w kierunku na lewo na przeciwny kraniec jeziora czyli drugi brzeg. Moze i kolega ma racje skoro ojciec tam tez nurkowal ale pewnie glowy tez nie da ze te wrota nie maja za soba tunelu ???? Wiem ze jezioro jest umieszczone w wyzszym punkcie niz Odra , ale czy cisnienie wody na slup wody w kanale (tunelu) nie powoduje wyparcia wody w wyzszym zbiorniku , a zna kolega wzor na przekladnie hydrauliczna : F1xS1=F2XS2 --> gdzie S-powierzchnia , a F-sila naporu (na powierzchnie). Zatem jak na mala powieszchnie naciska duza sila to moze wyprzec wode/ciezar ku gorze. Narysuj kolego dwa naczynia polaczone o ruznym przekroju i objetosci np.dwa cylindry i rozwaz to a moze zrozumiesz? :(
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 6 mar 2005, o 21:29

Drogi kriskros-sie.

Naprawdę uwierz mi ,że nie mam nic przeciwko ciekawostkom i tajemnicom. Po to właśnie uczestniczę w portalu aby tym się zajmować. Wydaje mi się , i proszę nie obraź się, że o ile na fizyce się znasz, to popracuj jeszcze nad polskim. Szmaragdowe, jak by do tego nie podejść jest byłą, zalaną wodą kopalnią kredy. Od lat zalaną . Jeżeli cokolwiek pozostało pod wodą , to są to wyłącznie konstrukcje kopalniane.Co do tuneli,korytarzy i temu podobnych sensacji - nadal pozostaję sceptykiem. A "saperzy" z Podjuch trochę o tym wiedzą .:wink:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 6 mar 2005, o 21:44

To wojsko ma mapy jezior ? Co jest na nich zaznaczone pozycje wroga ? A moze Szmaragdowe to jakis strategiczny obiekt , naprawde nie wiem o co chodzi z ta "wojskowa mapa szmaragdowego" .
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szmaragdowe

Postautor: Jsz » 6 mar 2005, o 21:55

Wątek Magiczne Miejsca/ Jezioro Sz. został już otwarty przez Kongera tutaj: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=6
O katastrofie w Hertha See pisaliśmy tutaj: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=948
kriskros pisze:...na glebokosci 5m jest podwodny wlaz do podziemi.... idzie on podziemiami pod Odra...
Było. O tym podwodnym tunelu łączącym lewobrzeże z prawobrzeżem już pisaliśmy:
Jsz pisze:
Adam_R pisze:.....wlazem ..mozna dotrzec... na prawobrzeze i do Berlina.
..z placu Dziecka jest połączenie podwodne na prawobrzeże, było ono wykorzystywane przez mini łodzie podwodne...
Tutaj w wątku "Welt des..": http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1269
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 6 mar 2005, o 22:00

Co jest na nich zaznaczone pozycje wroga ? A moze Szmaragdowe to jakis strategiczny obiekt , naprawde nie wiem o co chodzi z ta "wojskowa mapa szmaragdowego"
Ja tam z P.O. pamiętam że wojskowe mapy terenowe to były z każdym krzaczkiem i słupkiem oraz krzywym płotem (ze im się chciało). A swoją drogą planując obronę przed zgniłymi kapitalistami i punkt obserwacyjny szmaragd nadawał się doskonale, do tego gotowa infrastruktura obronna i wiadomo już czemu wojsko by się tym terenem interesowało.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 6 mar 2005, o 22:01

06.03.2005, 22:55 Nie do wiary Podziemny Szczecin
Zajawka programu ze strony TVN:
Wielu badaczy jest przekonanych, że liczne dzieła sztuki zrabowane przez Niemców w czasie II wojny przywiezione zostały do Szczecina. Ukrywanie i przechowywanie tych skarbów było związane z podziemiami miasta. Większość z nich nie została odnaleziona. Autorzy badają tajemnice podziemnego Szczecina. Uważa się, że wiele z zaginionych dzieł sztuki zostało ukrytych w bunkrze przy jeziorze. Świadkowie wspominali, że widzieli podziemne tunele i szerokie asfaltowe drogi. Wielu badaczy twierdzi, że poszukiwania należy rozpocząć w okolicach dworca PKP.
Oglądajmy więc TVN...
Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 6 mar 2005, o 22:03

kriskros

tak sobie czytam caly ten watek i zastanawiam sie czy czasem niezalozyles go tylko w celu popisania sie tym ze ty cos wiesz a inni nie

kilka pytan mi sie nasuwa po tym co przeczytalem,

jesli rzekomo na glebokosci 5 metrow pod powierzchnia na skarpie znajduja sie olbrzymie wrota na potrzeznych (jak sam napisales) zawiasach to czemu i komu mialy sluzyc ???

o zadnym schronie badz tunelu raczej niema mowy ze wzgledu na to iz kopalnia zostala zalana woda w latach 20 zeszlego wieku a do rozpoczecia wojny bylo sporo czasu i nikt niemyslal o fortyfikowaniu sie

niema tez raczej co domniemywac iz jest to np sztolnia kopalniana do wydyobywania kredy ze wzgledu na to iz kopalnia byla odkrywkowa (jesli mial to byc chocby tunel wykonany w celu sprawdzenia czy we wzgorzu niema zloz kredy wykonano by maly szyb kopalniany badz sztolnie ( taka jak np na ul.gwiazdzistej za firma dzwigowa KRAN)

po za tym jesli oe drzwi badz jak kto woli wrota by istnialy to przez tak dlugi okres czasu woda zdolala bysie przez nie przedostac, beton przesiaka woda, chyba ze stosuje sie "wode szklana" , wiec o jakim zalaniu podjuch Ty mowisz ??

co do MRU
wejdz sobie na www.zgr.szczecin.of.pl do glalerii i zobacz ile razy nasza ekipa tam byla i ile tam km złaźili

i jeszcze na sam koniec,
tyle ekip ile nurkowalo w szmaragdowym napewno by zauwało ze sa jakies wrota , jak dotad nikt nic takiego niemowil, z kilkoma nurkami sam rozmawialem i o niczym takim niewspominali
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 7 mar 2005, o 14:35

kriskros pisze: Wiem ze jezioro jest umieszczone w wyzszym punkcie niz Odra , ale czy cisnienie wody na slup wody w kanale (tunelu) nie powoduje wyparcia wody w wyzszym zbiorniku...
Hmm, dziwne - mam wnioskowac ze cisnienie wody w Odrze na slup wody w tunelu jest tak wysokie ze jest ono w rownowadze ze Szmaragdowym i jego poziom jest w jednym miejscu ? Oj cos nie chce mi sie wierzyc - moze taka sytuacja moglaby zaistniec gdyby Odra byla potokiem gorskim - wtedy by wytwarzala cisnienie ktore by moze bylo rowne 5m slupowi wody wysokosci plus roznica pomiedzy dzwiami tego tym pseudo tunelu do Odry a jej powierzchnia. Niestety Odra w naszej okolicy jest tak leniwa jak 70-letni dziadek siedzacy na lawce w parku w piekny sloneczny dzionek. Cisnienie/napor jaka ona powoduje jest minimalne, tym bardziej uwzglednij tarcie przysciankowe - woda przy brzegach wrecz stoi w miejscu natomiast nurt jest tylko na srodku rzeki wiec Twoja teoria sie nie sprawdza. I wlasnie przytaczajac Twoja przekladnie hydrauliczna sam sobie strzelasz gola - patrzac na Twoj wzor mamy dwa rozne F - sily naporu (czyli cisnienie) wiec tu nie masz racji a dobijasz siebie przykladem naczyn polaczonch - umieszczony w nich plyn pod wplywem grawitacji ZAWSZE bedzie dozyc do wyrownania poziomu, obojetnie na przekroj (do do tego dojdzie pod warunkiem, ze nie jedno z tych naczyn nie bedzie od gory zamkniete bo inaczej wytworzy sie poduszka powietrzna lub podcisnienie - zaleznie czy w naczyniu odgornie zamknietym jest wiecej wody i ma sie przelac do drugiego czy na odwrot - co uniemozliwi wyrownanie poziomow). Wiec jezeli ten rzekomy korytarz jest polaczony z Odra i drzwi do niego nie sa w zaden sposob szczelne to woda w Szmaragdowym opadlaby do poziomu samego tunelu i wejscie do niego by bylo odlsoniete, czyz nie ?
Wezme jeszcze pod uwage jeden wariant, ze istnieje korytarz do Odry, drzwi nie sa szczelne i woda do niej uchodzi, natomiast poziom jeziorka sie nie zmienia poniewaz w tym samym czasie jest zasilane jakims strumieniem i wpada w tym samym momencie do jeziora tyle wody, ile z niego wyplywa do Odry...
Moje podsumowanie: nie zaprzeczam ze nie ma zadnych drzwi 5 metrow ponizej tafli wody jeziora, ale raczej na pewno nie jest to korytarz laczacy z Odra. Podejrzewam ze mogl to byc jakis wbetonowany w ziemie kantorek, gdzie robotnicy mogli trzymac jakies swoje sprzety kopalniane badz tez np moglo to byc biuro kierownika kopalni odkrywkowej...
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Postautor: kriskros » 8 mar 2005, o 22:11

Ok - masz racje i w pelni sie zgadzam ze gdyby wrota byly nieszczelne a tunel pod Odra byl przerwany to woda by splynela do Odry ,trudno mi powiedziec jaka jest duza roznica poziomow miedzy Lustrem Szmaragdowego i poziomem Odry . Uwazam ze cisnienie przy dnie zalezy od glebokosci -im glebiej tym ta sila naporu masy wody na ewentualnie przerwany fragment tunelu pod Odra jest wieksza. O ile wrota sa szczelne i zamkniete to nie ma ryzyka przeplywu w obu kierunkach do Odry lub z Odry (zaleznie od ustalenia ktora sila naporu jest wieksza) podobnie jesli tunel jest nieprzerwany pod Odra. Oczywiscie to co tu pisze jest nie zbadane , atylko hipotetyczne bo ktorz z nas moze to sprawdzic czy ten tunel istnieje? To co pisalem wczesniej przyznaje ze zaslyszalem od goscia co tam kilkadziesiat lat temu nurkowal- zatem glowy nie dam ze tunel jest , ale ze sa wrota to wierze-otoz mam gdzies w domu stara wojskowa mape topograficzna Szmaragdowego i jest jak byk na maly zarysie jeziorka pokazany maly prostokat na krawedzi lini brzegowej od strony tego urwiska po lewej stronie na przeciwnym koncu jeziora patrzac spod mostku. A dla kolegi ktory watpi ze ktos by sie bawil w pokazywanie detali na mapie - otoz drogi kolego na tej mapie celem strategicznym sa miedzy innymi ujecia wody -ktore tez sa tam pokazane-a zdajesz sobie sprawe ze troche cjanku dodanego do ujecia wody pitnej moze spowodowac wytrucie duzej liczby ludnosci?- brzmi to jak amerykanski horror ale czemu nie ? Pozdrawiam - z powazaniem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości