Hejnał Szczecina

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Hejnał Szczecina

Postautor: Busol » 26 kwie 2006, o 22:16

Dzis w kalendarium jest informacja ze 26.04.1995 po raz pierwszy wykonano na pl. Armii Krajowej hesjnal Szczecina.

Kto nie slyszal niech poslucha:

http://www.szczecin.pl/hejnal_szczecina.mp3

Autorem jest Janusz Stalmierki i pierwsze wykonanie było chyba na 3 trąbki.
Wiem ze jednym z trębaczy był kolega z roku Witek Mickiewicz :-)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 26 kwie 2006, o 22:27

W latach`60 /70 był inny hejnał. Odtwarzano go przez głośniki z wieży zamkowej. Ale ten nowy podoba mi się bardziej.
pulkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 sie 2006, o 21:54

Postautor: pulkownik » 1 sie 2006, o 22:16

Hejnał Miasta Szczecina, skomponowany przez prof. Janusza Stalmierskiego ma dwie wersje: tzw. codzienną na trąbkę solo i wersję uroczystą na trzy trąbki odgrywaną w dniu świąt państwowych i miejskich.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry hejnał - w porównaniu z hejnałami innych miast. Polecam stronkę o szczecińskim hejnale: http://www.szczecin.pl/prawo/rada/1996/ ... al-S6.html

Z Wieży Dzwonów na Zamku Książąt Pomorskich codziennie w południe można również usłyszeć hejnał (z głośników niestety), ale to już nie jest hejnał miasta, to jest chyba hejnał zamku. Miejski hejnał rozbrzmiewa z okna Urzędu Miasta Szczecina.

Myślę, że warto go znać :)
Awatar użytkownika
sasha
Posty: 105
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:29
Lokalizacja: Stettin/Bismarckstr.
Kontakt:

Postautor: sasha » 2 sie 2006, o 14:13

niom lepej by brzmiał grany na zywo ale miasta niestac JEDNYMI SłOWEM a podatki sciagają :D:D:D:D

Niom, jak nie poprawisz pisowni, to będę ciął wszystko jak leci, niom.
Bialina
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2006, o 21:17
Lokalizacja: Paprykarz

Postautor: Bialina » 22 paź 2006, o 21:36

Lepiej to on by brzmiał echem starego miasta. Dziś to tylko nic nie znacząca, dęta fanfaronada. A skoro stare miasto to dziś tak zwana trasa zamkowa (bo przecież stoi ona kosztem zabytków)więc hejnałem jest raczej szum samochodów tkwiących w nieustannym korku przy "zakopanym statku". Zamiast więc dodawać sobie sztucznego splendoru wątpliwą "inwestycją" miejski magistrat powinien raczej zadbać o tych nielicznych turystów, którzy tu przyjedżają i zaproponować im nieco więcej atrakcji niż obserwację dzikich chaszczy z zamkowego tarasu.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 23 paź 2006, o 00:38

Przecież można nająć górali co będą wypasać owce na zboczach wzgórza zamkowego i na kobzach odrywać hejnał. Na parkingu zabraknie miejsca na autobusy z turystami. :lol: :lol: :lol:
Nie, z tymi kobzami przesadziłem.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 23 paź 2006, o 06:40

Bialina pisze:Lepiej to on by brzmiał echem starego miasta. Dziś to tylko nic nie znacząca, dęta fanfaronada. A skoro stare miasto to dziś tak zwana trasa zamkowa (bo przecież stoi ona kosztem zabytków)więc hejnałem jest raczej szum samochodów tkwiących w nieustannym korku przy "zakopanym statku". Zamiast więc dodawać sobie sztucznego splendoru wątpliwą "inwestycją" miejski magistrat powinien raczej zadbać o tych nielicznych turystów, którzy tu przyjedżają i zaproponować im nieco więcej atrakcji niż obserwację dzikich chaszczy z zamkowego tarasu.
W Szczecinien nigdy nie bedzie lepiej dopoki ludzie nie nauczyą się czytac ze zrozumieniem oraz przestrzegac podstawowych zasad zycia spolecznego - np. akceptacji pewnych ogolnie przyjetych regul.

Prosze zapoznac sie z regulaminem sedina.pl potem zabierac glos w dyskusji...
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 23 paź 2006, o 17:46

Nie skupiajmy się na problemie, ale przejdźmy do jego rozwiązania. Hejnał mozna odtwarzać w kilku na raz miejscach. Co prawda, może nie od razu na żywo - ale mamy ponoć wiek XXI i jak się chce, nie ma prawie rzeczy niemożliwych :)
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 23 paź 2006, o 17:53

Busol pisze:
Bialina pisze:Lepiej to on by brzmiał echem starego miasta. Dziś to tylko nic nie znacząca, dęta fanfaronada. A skoro stare miasto to dziś tak zwana trasa zamkowa (bo przecież stoi ona kosztem zabytków)więc hejnałem jest raczej szum samochodów tkwiących w nieustannym korku przy "zakopanym statku". Zamiast więc dodawać sobie sztucznego splendoru wątpliwą "inwestycją" miejski magistrat powinien raczej zadbać o tych nielicznych turystów, którzy tu przyjedżają i zaproponować im nieco więcej atrakcji niż obserwację dzikich chaszczy z zamkowego tarasu.
W Szczecinien nigdy nie bedzie lepiej dopoki ludzie nie nauczyą się czytac ze zrozumieniem oraz przestrzegac podstawowych zasad zycia spolecznego - np. akceptacji pewnych ogolnie przyjetych regul.

Prosze zapoznac sie z regulaminem sedina.pl potem zabierac glos w dyskusji...
Ojej, to juz nie mozna nawet slowa krytyki ? :roll:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron