Salony gier

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Salony gier

Postautor: Ioannes » 11 sty 2006, o 11:54

Chodziliście w dzieciństwie i wczesnej młodości do salonów gier elektronicznych?
Ja tak ( rocznik 78 ). I mam dużo sentymentu do tych nieistniejących już miejsc.
Pamiętam bardzo wiele tego typu przybytków w mieście.
Oczywiście słynny "Dołek" w piwnicy przy Ścianie Płaczu - mógłbym godzinami opowiadać o tym, jak zmieniały się tam automaty, ale to trochę chyba off topic.
Mroczne wnętrze przedwojennej piwnicy wypełnione było hałasem dzieciaków i różnymi niesamowitymi, elektronicznymi odgłosami. Zawsze były 2-3 flipery i ok. 15 automatów z ekranami. Około roku 1987-1989 do jednego automatu potrafiło w kolejce ustawić się 10 osób!
Czy ktoś pamięta salon gier - olbrzymi, brudnoczerwony pawilon o powierzchni co najmniej 200 m2 na Więckowskiego obok dzisiejszego Parku Andersa i dawnej restauracji Paloma? Zlikwidowano go bodajże w 1989.
Inne salony gier... hm, na Niebuszewie były dwa - jeden na ul. Rewolucji Październikowej (dziś Niemierzyńska) w drewnianym pawilonie (dzisiaj jest tam chyba jakiś butik), drugi - jakieś 150 m dalej, na trasie "Trójki", na Krasińskiego, kawałek za rogiem Słowackiego - w pawilonie nieopodal nieistniejącego już baru "Placuś".
Na Słonecznym koło Heliosów dość długo funkcjonował "Klub Ga-Ga - Gry komputerowe".
Gdy jeszcze nie było Radissona, ok. 1987 r., przy placu Rodła niedaleko od dzisiejszych ruchomych schodów PAZIM-u postawiono niebieski barak z 8-9 automatami. Potem barak ten przestawiono i stał przy Wyzwolenia w rzędzie z pawilonami handlowymi na miejscu dzisiejszego Galaxy.
Podobny barak stał w miejscu, w którym wybudowano teraz ogromny blok obok pl. Kilińskiego.
Na drodze do Dworca Głównego, tam gdzie teraz wznosi się Novotel, na trawniku stał przez pewien czas niepozorny barak z grami. Ciekawostką były automaty wiszące na ścianie.
Koło - także nie istniejącego już - wiatraka na Boh.Warszawy przy rogu Jagiellońskiej w pawilonie był niewielki salon gier (kilka automatów).
Słyszałem, że były także salony gier na Pomorzanach (nieopodal Częstochowskiej), na Pogodnie (ponoć gdzieś koło kina Bałtyk), na Ku Słońcu (podobno naprzeciwko II bramy cmentarza, w kompleksie sklepów w którym była także restauracja "Zachęta").
Czy ktoś pamięta o tych i o innych salonach gier komputerowych?
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 11 sty 2006, o 12:36

Ja pamiętam wszystkie o których wspominasz a które dot. szeroko pojętego terenu Niebuszewa oraz Śródmieścia. To były czasy !

Dodatkowo wspomnę o dwóch salonach na wesołym miasteczku.
Spis gier które pamiętam z tych bud: (pomijam flipery)

Salon 1:
Moon Patrol, Phoenix.

Salon II:
Vastar, Pooyan.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 11 sty 2006, o 13:08

Były też przy ul.Wyzwolenia , w Kaskadzie... - na prawdziwą forsę. Pipsztaków nie wpuszczali - Tylko od 18 lat. To dopiero było fajne! :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Salony gier

Postautor: Busol » 11 sty 2006, o 13:23

Ioannes pisze:na Pogodnie (ponoć gdzieś koło kina Bałtyk),
To byla na 90 % kononickiej w jej koncowym odcinku przy mickiewicza obok fryzjera. PEwnie ktos z pogodno.net bedzie wiedzial lepiej...
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 11 sty 2006, o 13:29

Mariusz - a jeszcze Amidar, International Karate, Carnival były na wesołym miasteczku...
A na pl. Kilińskiego - pamiętam: Rastan, Bomb Jack, Solomon's Key.
W Dołku było tyle tego że trudno wymieniać, na pewno Phoenix, Moon Patrol, Gryzor, Ghosts'n'Goblins, Psychic 5, Black Panther, Galaga, Sky Lancer, Legend Of Kage, potem Toki, Ninja Kids, DD Crew, Turtles, Final Fight - ale to już w latach 90., kiedy zaczął też działać salon na dworcu, będący dużą konkurencją.

A jeszcze przypomniał mi się salon na Mazurskiej, ukryty za placem Odrodzenia - też spory lokal, wchodziło się po kilku schodkach do góry.

Ewa - no, to pewno był salon gier losowych, teraz "Tip-top". Pamiętam, że kiedyś był taki na zapomnianym wesołym miasteczku na terenie dzisiejszego Podzamcza, a także na ul. Wyzwolenia nieopodal Felczaka - dostałem kiedyś burę od obsługi bo wlazłem tam ok. 10 roku życia :)
greifen
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2006, o 20:12
Lokalizacja: Podejuch - Bahnhofstrasse

Salony gier

Postautor: greifen » 11 sty 2006, o 13:36

Najlepszymi salonami były tzw. strzelnice - obskurne budy na kołach, strzelało się z wiatrówki do badziewnych, plastikowych kwiatków i można było wygrać np. misiaczka. A kto pamięta "beczkę śmierci" gdzie facet "dawal czadu" motorem po pionowej ścianie? - była na Wyzwolenia gdzie zawsze przyjeżdżał cyrk.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 11 sty 2006, o 14:40

O!! "Beczka śmierci"! to był odlot! Po takim" spektaklu" człowiek z rusztowania schodził tak zagazowany, że trudno było stwierdzić, czy mu się to podoba :wink:
Awatar użytkownika
stettiner
Posty: 387
Rejestracja: 19 gru 2004, o 14:56
Lokalizacja: Stettin,

Postautor: stettiner » 11 sty 2006, o 15:18

ja za swej młodości (hyhy :) ) chadzałem do budy koło magnetu na Pogodnie i do garażu na Kostki, a dalej to zadaleko od domu było.
pozdrawiam,
Stetti.
You can kiss me. I'm Straight Edge ! sXe.

TWH TS
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 11 sty 2006, o 15:25

A to ci! Buda koło Magnetu i garaż na Kostki - z kolei ja nie zapuszczałem się jako niebuszewiak w tamte rejony...a szkoda, bo straciłem jedyną szansę na zapoznanie się z kolejnymi salonami. Może coś więcej o tej budzie i garażu?
Dzięki za info!
Awatar użytkownika
stettiner
Posty: 387
Rejestracja: 19 gru 2004, o 14:56
Lokalizacja: Stettin,

Postautor: stettiner » 11 sty 2006, o 15:33

o garażu to pamietam, że unosił sie tam zapach moczu... raz tam byłem, a zkolei Magnet hmm pamietam, że był Asterix i jakieś mordo-bicia i chyba wczesna v. Tekkena. Chodziłem tam jak miałem może z 9 lat, możę więcej.
You can kiss me. I'm Straight Edge ! sXe.

TWH TS
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 11 sty 2006, o 18:00

Na Pomorzanach był na rogu Apfelallee i Ottostr.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
woos
Posty: 47
Rejestracja: 5 sty 2005, o 19:56
Lokalizacja: Łękno

Postautor: woos » 11 sty 2006, o 19:56

Na słonecznym był jeszcze jeden salon. Miescił się w typowym dla "salonów" zapuszczonym baraku. Działał od 84-85 roku do 87. Ów przybytek sprawiał wrażenie zakonspirowanego, żadnych tablic na zewnątrz, zupełny brak okien, minimalne oświetlenie wewnątrz. Zresztą wstęp był tylko "swoich", ja wyleciałem - siedmiolatków nie wpuszczali... :(

P.S.

Stał przy ul. Kostki- Napierskiego, za Spożywczym
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 11 sty 2006, o 20:16

W DK Hetman na 9-go maja można było przez jakiś czas (chyba w 1990) grać na ZX Spectrum.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 11 sty 2006, o 23:17

Bartosz, pamiętam te spectrumy w Hetmanie! Były z zielonymi monitorami, i pilnował ich taki grubszy facet koło 30-ki w dżinsowym mundurku... A salon na Milczańskiej róg Powstańców? Nie kojarzę sobie... W czym on był? W baraku, w piwnicy?...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 11 sty 2006, o 23:30

W kontenerze, na prawo od kiosku (patrząc od strony Powstańców Wlkp.). Wówczas był tam plac pozbawiony zabudowy i trawników.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości

cron