Wąskotorówka w Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Wąskotorówka w Szczecinie

Postautor: Fenix » 16 gru 2005, o 23:10

[fragment przeniesiono z "SG11 i Pomorzany - kilometraż"]

Mam takie pytanie i nadzieję, że ktoś będzie wiedział.
W którym roku zmieniono szerokość na byłej szczecińskiej linii wąskotorowej zwanej po niemiecku z racji przebiegu CPO [Casekow- Penkun- Oder], prowadzącą (obecnie, fragmentami) z Pomorzan przez Wstowo do Gumieniec na linię normalnotorową? Fragment tej linii prowadził wzdłuż ul. Szczawiowej. (wąskotorówka - rozstaw torów 750 mm, normalnotorówka - 1435 mm)
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Postautor: Fenix » 16 gru 2005, o 23:13

[odpowiedź autora: Słoń 77 (przeniesiona z SG11 i Pomorzany - kilometraż)]:
Nie wiem czy wtedy nastąpiła zmiana szerokości ale w tym rejonie odbyły się dwie duże przebydowy. W latach 60-ty modernizacja toru Wstowo - Główny i w latach 80-tych (w połowie), między innymi dobudowano drugi tor na trasie Wstowo - Wzgórze H. i zaraz po tym przebudowa i elektryfikacja przystanku Wzgórzr H.
Tak, tylko że to nie ta linia...[/quote]
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 gru 2005, o 00:06

Napewno przed 1935 rokiem ponieważ szyny w tym rejonie mają miej więcej taką datę produkcji,

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1409
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Postautor: Fenix » 17 gru 2005, o 01:51

Słoń_77 pisze:Napewno przed 1935 rokiem ponieważ szyny w tym rejonie mają miej więcej taką datę produkcji,

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1409
.

Na mapie odnoszącej się do tego linku jest zaznaczona nie ta linia.
Na jednej niemieckiej stronie znalazłem, że przez jakiś czas była trzyszynowa.
Poza tym znalazłem także taki tekst po niemiecku. Czy ktoś mógłby go przetłumaczyć?

Die Kleinbahn Casekow-Penkun-Oder betrieb neben der 750mm-Schmalspurstrecke von Casekow über Penkun nach Scheune auch ein dreischieniges Anschlußgleis zum Oderhafen in Stettin-Pommerensdorf.
Nach 1945 baute man die dritte Schiene aus, um so weiterhin die Anbindung zum Hafen herzustellen. Bis etwa zum Jahr 2000 fanden noch Bedienfahrten nach Szczecin Pomorzany statt. Danach machte sich Rost auf den Schienenköpfen breit. Als Ende 2004 ein Brückenneubau an der Ostausfahrt des Bahnhofes Szczecin Gumieńce notwendig wurde, berücksichtigte man das "CPO-Gleis" nicht mehr.
peter
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2004, o 00:22

Re: Wąskotorówka w Szczecinie

Postautor: peter » 18 gru 2005, o 00:01

Fenix pisze:[fragment przeniesiono z "SG11 i Pomorzany - kilometraż"]

Mam takie pytanie i nadzieję, że ktoś będzie wiedział.
W którym roku zmieniono szerokość na byłej szczecińskiej linii wąskotorowej zwanej po niemiecku z racji przebiegu CPO [Casekow- Penkun- Oder], prowadzącą (obecnie, fragmentami) z Pomorzan przez Wstowo do Gumieniec na linię normalnotorową? Fragment tej linii prowadził wzdłuż ul. Szczawiowej. (wąskotorówka - rozstaw torów 750 mm, normalnotorówka - 1435 mm)
Podając za "Eisenbahnen in Pommern" to linię od Casekow do Scheune otwarto dla przewozów 08.04.1899 roku a kolejny już odcinek dł 4,1km do Pommerensdorf i portu oddany 25.10.1899 roku powstał już jako trzyszynowy. Z loklisty wynika, że w całym swym okresie CPO (1899- 1945) eksploatowała siedem tendrzaków normalnotorowych.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości

cron