Tożsamość mieszkańców Szczecina

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 24 paź 2005, o 10:40

Odnośnie znaleziska miniaturki Światowida w Wolinie przez prof. Władysława Filipowiaka. Była i jeszcze inna interpretacja. Otóż Prof. Wł. Filipowiak uchodził za wielkiego historyka wśród archeologów a za wielkiego archeologa wśród historyków. To parafraza do zawodu architekta. Wśród inzynierów wielki artysta, a wśród artystów wielki inżynier. Po tym znzlezisku znaleźli się złośliwcy i w polskich kręgach archeologicznych, którzy wagę tego znaleziska mierzyli pomiędzy różnicą wagi łodzi wikingów (znajdującą się w muzeum) przed i po znależisku. Po prostu wystrugany z kawałka tejże łodzi. Jakby co to wiek drewna zgadzał się. Prof. Wł.Filipowiak był DYREKTOREM. A w tamtych czasach nie brano ich z łapanki.
Po drugie: Odnośnie dyrektorów którzy zamazuja historie po to by historycy mogli ją odkrywać na nowo i interpretować. W zesłym roku ukończono budowę obwodnicy wolińskiej. Podczs tej budowy znależiono ok. 10 wraków zniszczonych łodzi wikingów. Żadnej nie wydobyto i nie poddano pracom zabezpieczającym. Coś pofotografowano. Ale najważniejszym odkryciem było znależiona moneta która była starsza od Mieszkowego denara, a do której nie mogli się przyznać ani Norwegowie ani Duńczycy.. Roboczo nazwano tę monetę staropomorską. Czyżby to był pierwszy ślad na istnienie samodzielnego tworu quasipaństwowego? A woliński oddział muzeum ma swojego dyrektora. Takie czasy!
PS. Repliki tych monet , mieszkowego denara, norweską i staropomorską mam w domu.
Quistorp
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 24 paź 2005, o 13:06

dragon113 pisze:Ale widzę iż znajomość najwcześniejszych dziejów ziem szczecińskich nie jest dobrze znana sediniakom więc postaram się w najbliższym czasie jakiś dłuższy artykulik wyskrobać.

Oooo zatem czekamy...
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 24 paź 2005, o 17:55

dragon113 pisze:przez weekend nikt nie napisał o czymś czego nie byłby pewny lub na czym by się nie znał. Tak że nie mam nawet co prostować.
uff... :wink:
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 31 gru 2005, o 14:04

Sławek pisze:
dragon113 pisze:OD TEJ CHWILI CO TYDZIEŃ W WEKEEND BĘDĘ SIĘ BAWIŁ W ZGRYŹLIWEGO HISTORYKA I BĘDĘ WYKAZYWAŁ NA FAKTACH GŁUPOTĘ (BO INACZEJ TEGO NAZWAĆ NIE MOŻNA) NIEKTÓRYCH WYPOWIEDZI.

pozdrawiam.
ja też proszę o niezamykanie, bo chcę się trochę "dokształcić" z historii :wink:
Busol pisze:
Ale widzę iż znajomość najwcześniejszych dziejów ziem szczecińskich nie jest dobrze znana sediniakom więc postaram się w najbliższym czasie jakiś dłuższy artykulik wyskrobać.


Oooo zatem czekamy...
No i co? Gdzie jest Dragon? :|
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 31 gru 2005, o 14:18

Ja też czekam niecierpliwie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 31 gru 2005, o 15:47

Tożsamość szczecinianina na przykładzie własnym:
1/ moi przodkowie nigdy tu nie mieszkali przed 1945r. 1/2 z nich miszkała pod zaborem Pruskim i nawelt walczyła dla kaizera do czasu, gdy Polska mogła się odrodzić. Potem Niemców z Wielkopolski wygonili, aby potem "odradzać" polskę na wschodzie (ale tak naprawdę były to przecież tereny nie Polski=Korony, lecz federacji polsko-litewskiej = Litwa i Ruś.
Druga część mieszkała na terenach "rdzennie polskich" - w Małopolsce, ale stamtąd szli pod polskim sztandarami na wschód.
2/ Po II wojnie "wszystkich ruszyli z posad", a dziadek, aby nie zamknęli go na pd-zach (Dolny Śląsk) - przybył tu i pozostał. Jako Wilekopolanin i "Pomorzok" (ach, te pogranicza) nie czuł się w Szczecinie nadmiernie obco; razem ze swoją żona budowali Szczecińskie życie, jak wtedy było dla nich dostępne. Ich syn nie był Szczecinianinem - pracował w pomorskich wsiach i nigdy do konca się tu nie zaaklimatyzował, choc zamieszkał. "Za duże miasto, nie mam tu na nic bezpośredniego wpływu".
3/ Ja się tu nie urodziłem - dlatego szczecinin ze mnie staje się teraz, m.in. dzięki temu, że poznałem sedina.pl. To lwestia współuczestnictwa, współtworzenia środowiska, w którym się jest.
4/ Moje dzieci są w Szczecinie jak w domu - i myslą o emigracji, jesli tu nie znajdą dla siebie szans. Dla nich Szczecin i Polska nie są czymś, co trzeba zdobywać - "to po prostu jest".

PS.Kolezance tak zawodowo zainteresowanej tożsamością Szczecina polecam przeczytanie wspomnień pionierów zawartych w dziale Pamiętniki, w tym opowieści nadesłanych na konkurs PAMIĘTAĆ SZCZECIN. A jesli zechce - niech się dołączy do nas w organizacji i opracowywaniu tego konkursu. Na razie potrzebna pomoc w jego propagowaniu.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 31 gru 2005, o 17:07

Sławek pisze:
Sławek pisze:
dragon113 pisze:OD TEJ CHWILI CO TYDZIEŃ W WEKEEND BĘDĘ SIĘ BAWIŁ W ZGRYŹLIWEGO HISTORYKA I BĘDĘ WYKAZYWAŁ NA FAKTACH GŁUPOTĘ (BO INACZEJ TEGO NAZWAĆ NIE MOŻNA) NIEKTÓRYCH WYPOWIEDZI.

pozdrawiam.
ja też proszę o niezamykanie, bo chcę się trochę "dokształcić" z historii :wink:
Busol pisze:
Ale widzę iż znajomość najwcześniejszych dziejów ziem szczecińskich nie jest dobrze znana sediniakom więc postaram się w najbliższym czasie jakiś dłuższy artykulik wyskrobać.


Oooo zatem czekamy...

No i co? Gdzie jest Dragon? :|
A jak nam dragon w tym czasie siądzie w swojego deloriana i podrzuci tam zeta, to będzie sensacja. :D :wink:
greifen
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2006, o 20:12
Lokalizacja: Podejuch - Bahnhofstrasse

Moja tożsamość

Postautor: greifen » 8 sty 2006, o 14:54

Nigdy się nas tym nie zastanawialem, dla mnie to oczywiste. Od urodzenia (1951) jestem po prostu Szczecinianinem tak jak mój syn, córka, wnuk i wnuczka. Ojciec przyjechał spod Przasnysza (jest taka piosenka: "Mistrz skrzypiec z Przasnysza") a Mama ze Śremu. Wierzcie mi większą odczuwam więź z mieszkańcami Szczecina sprzed 1945 niż z Mazowszem, Wielkopolską czy Wilnem lub Lwowem. To byli ludzie tacy jak my ze wszystkimi problemami i radościami tylko mówili innym językiem. To jest teraz również nasz Heimat. Przebywając kilka razy w Niemczech (szczególnie Bawaria) na pytanie skąd jesteś odpowiadam zawsze "aus Stettin" i dobrze na tym "wychodzę" - ale to już inna historia. I jeszcze jedno - nie mam żadnych niemieckich korzeni.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 22 cze 2008, o 17:19

Urodzony: Szczecin - 1956
Rodzice: Warszawa, Włocławek (ale tyle tu lat mieszkali, że bardziej się szczecinianinami czuli- czują)
Ja: -narodowość i obywatelstwo - polskie (znajomość j. niemieckiego +/- zero).
-stosunek do czasów przed 1945 - obiektywny (bez uprzedzeń do wcześniejszych mieszkańców),
- wada: czasem wpadam w spleena, lekceważy nas farsiafka, bo my dla nich kresy,
- zaleta: optymizm - damy sobie prędzej czy później radę,
- prognoza: jak tak dalej będzie, powtórzy się trochę historia Pomorza... od Słowian do... (ale to już nie za mojego życia :wink:
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 22 cze 2008, o 20:24

Na pierwszym miejscu Szczecinianin/Pomorzanin. To jest najpiękniejsza dla mnie okolica. Jewsten taki mały lokalny nacjonalista. Warsiafka nas szczerze mówiec w kazdym aspekcie olewa, wiec osobiście jestam za przywróceniem Ksiestwa Pomorskiego.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
domino67
Posty: 102
Rejestracja: 22 sty 2006, o 13:29
Lokalizacja: PRITZLOW

Postautor: domino67 » 22 cze 2008, o 21:55

Moja Mama pochodzi z pod Lwowa a Ojciec z południa Polski. Urodziłem się w Szczecinie i mam dwie sympatie:
1.Szczecin
2.Pogodno
Jestem 100% Polakiem i 200% Szczecinianinem. Brzmi to może trochę nacjonalistycznie ale nigdy się nie wstydziłem skąd jestem :)
Ostatnio zmieniony 23 cze 2008, o 06:39 przez domino67, łącznie zmieniany 1 raz.
FACTA, NON VERBA
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 22 cze 2008, o 22:34

Aygon pisze:Na pierwszym miejscu Szczecinianin/Pomorzanin. To jest najpiękniejsza dla mnie okolica. Jewsten taki mały lokalny nacjonalista. Warsiafka nas szczerze mówiec w kazdym aspekcie olewa, wiec osobiście jestam za przywróceniem Ksiestwa Pomorskiego.
Popieram - mam podobne podejście :twisted:
Księstwo Pomorskie ze stolicą w Szczecinie.
Z Rugią i Uznamem, ze Strzałowem, Gryfią, Wołogoszczą, Dyminem na zachodzie i mniej więcej w granicach dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego na wschodzie i południu.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 22 cze 2008, o 22:40

skorpion pisze:
Aygon pisze:Na pierwszym miejscu Szczecinianin/Pomorzanin. To jest najpiękniejsza dla mnie okolica. Jewsten taki mały lokalny nacjonalista. Warsiafka nas szczerze mówiec w kazdym aspekcie olewa, wiec osobiście jestam za przywróceniem Ksiestwa Pomorskiego.
Popieram - mam podobne podejście :twisted:
Księstwo Pomorskie ze stolicą w Szczecinie.
Z Rugią i Uznamem, ze Strzałowem, Gryfią, Wołogoszczą, Dyminem na zachodzie i mniej więcej w granicach dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego na wschodzie i południu.
Niestety, pomysł nie jest nowy 8) , a co z językiem urzędowym. :?:
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 22 cze 2008, o 22:44

Pomysł nienowy - nadchodzi więc czas na jego realizację 8)
Co do języka urzędowego to patrząc realnie - polski i niemiecki.
HALIS
Posty: 73
Rejestracja: 26 kwie 2008, o 13:42
Lokalizacja: Police

Postautor: HALIS » 22 cze 2008, o 22:44

A, moja mama, była warszawianką, tatuś, był krakowianinem!Nic, nie wiem o swoim poczęciu, jak tutaj przybyli, spotkali się!Organzowali życie nie tylko sobie!Stare dzieje! Chciałbym poznać prawdę!? Przykre!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości