Monty Python w Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Monty Python w Szczecinie

Postautor: Busol » 18 wrz 2005, o 20:20

I'm a Lumberjack and I'm OK
I sleep all night and I work all day


Co prawda drwala na zywo w Hollywood Bowl grał Eric Idle jednak mnie interesuje ten ktory stworzył pierwszą oryginalną kreację - Michel Pallin

Otóż jakos na poczatku XXI wieku powstawal serial dokumentalny mowiacy o linii dzielacej Europę - Żelaznej Kurtynie.

Otóż od pewnego czasu takie programy dokumentalne z wielkim sukcesem prowadził właśnie Pallin. W jednym z tych programów pojawia sie Szczecin i wiadomo ze w Szczecinie byl i program realizował

Czy ktos moze ma wiecej infromacji a przede wszystkim zna namiary na ten program lub przynajmniej ten odcinek ? W Kurierze z tamtego czasu byla wzmianka o tej wizycie.

Krasiu pewnie doda cos wiecej :-)

PS. Aha - ja nie widzialem ani wzmianki o tym ani tego programu wiec co do Pallina mam 95 % pewności (bo podobne programy prwadzi tez inny Python Terry Jones).

Powiedzieliście materac ?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 18 wrz 2005, o 20:22

Mam kopię artykułu (ale nie z Kuriera). Poszukam.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 18 wrz 2005, o 20:39

The borders of history, "The Guardian" z 30 XII 2000 r.

What made the much-travelled Michael Palin want to visit two obscure towns, one in Poland and the other in Italy? To put faces to either end of the Iron Curtain for a Radio 4 travel show.

Programu tego więc nie zobaczymy.

A to piękne zakończenie artykułu pisanego przez samego Palina:

Now, with the Cold War over, and the Iron Curtain gone, Szczecin and Trieste are no longer at the edges of a divided continent but, potentially, at the centre of a new, united Europe.
So, hurry. See them now, before they become like everywhere else.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Re: Monty Python w Szczecine

Postautor: Krasiu » 18 wrz 2005, o 21:10

Busol pisze: Krasiu pewnie doda cos wiecej :-)
Autografu nie znalazłem. Ale mam teraz pewne narzędzia, które chyba pozwolą przypomnieć wizytę. Sprawdzę. Tyle, że jutro jak będę w pracy
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 19 wrz 2005, o 12:00

To był listopad 2000
Fragment krótkiej rozmowy

Latający cyrkowiec w Szczecinie
Rozmowa z Michaelem Palinem

Jeden z twórców i aktorów Latającego Cyrku Monthy Pythona przez dwa dni z reporterskim mikrofonem w ręku zbierał w Szczecinie materiały do programu o żelaznej kurtynie. Reportaż zostanie wyemitowany pod koniec roku na antenie Radia 4 będącego częścią sieci BBC.

Miłosz Habura: Wiem, że przyjechał Pan do Szczecina po to, aby zrobić materiał dla Radia BBC. Czym nasze miasto tak Pana zainteresowało?
Michael Palin: Sprawa dotyczy słynnej mowy, jaką w 1946 r. wygłosił Winston Churchill w amerykańskim mieście Fulton. Powiedział wtedy, że od tej pory Europa będzie przedzielona żelazną kurtyną, która będzie na nią opadać od Szczecina w Polsce po Triest we Włoszech. Idea tego programu jest taka, żeby pokazać te dwa miasta w 10 lat po odsłonięciu kurtyny. Nasza ekipa była już we Włoszech, teraz przyjechaliśmy do Szczecina, żeby zebrać resztę materiału.

Czy uważa Pan, że Szczecin jest typowym miastem pogranicza dwóch systemów?
- Na podstawie tego, co udało mi się do tej pory zobaczyć w Szczecinie, uważam, że żelazna kurtyna i sama idea bycia na pograniczu Zachodu i Wschodu miała przez lata bardzo duży wpływ na to miasto. Kiedyś było ono niemieckie, teraz jest polskie. Kiedyś władze ciągnęły je w stronę Związku Radzieckiego, teraz mamy do czynienia z ruchem w przeciwnym kierunku. To jest sytuacja czysto schizofreniczna.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 19 wrz 2005, o 12:57

Krasiu pisze:Michael Palin: Sprawa dotyczy słynnej mowy, jaką w 1946 r. wygłosił Winston Churchill w amerykańskim mieście Fulton...
O tej mowie Churchill'a kiedyś juz było:
http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1407
Pozdrawiam - Sławek :)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron