Tablica ku czci gen. Boruty-Spiechowicza

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
J-23
Posty: 94
Rejestracja: 31 paź 2004, o 20:37

Tablica ku czci gen. Boruty-Spiechowicza

Postautor: J-23 » 17 wrz 2005, o 08:19

Artykuł z Gazety Wyborczej 17.09.2005

Tablica ku czci gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza stanie na Skolwinie

Granitowa tablica upamiętniająca przedwojennego generała brygady Mieczysława Borutę-Spiechowicza zostanie w sobotę odsłonięta na Skolwinie

Ceremonia rozpocznie się o godz. 13 mszą św. w kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Inwalidzkiej 15. Głównym inicjatorem wmurowania tablicy jest proboszcz ks. dr Jan Mazur.

Mieczysław Boruta-Spiechowicz to jedna z najbarwniejszych postaci w historii Polski. Osiadł w poniemieckim gospodarstwie w Skolwinie w czerwcu 1946 r. W czasie I wojny światowej był w Legionach Polskich, od 1918 w Wojsku Polskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w obronie Lwowa. We wrześniu 1939 r. dowodził Polską Organizacją Wojskową we Lwowie, zatrzymany przez NKWD, więziony był m.in. na Łubiance w Moskwie.

Do życia publicznego mógł wrócić po październikowej odwilży w 1956 r. Został nawet radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, ale kiedy na jednej z sesji obrażono honor dowódców kampanii wrześniowej, zaprotestował i oddał mandat.

Kiedy władze PRL-u przyznały Leonidowi Breżniewowi order Virtuti Militari I klasy, w proteście zorganizował na Jasnej Górze w 1976 r. składanie orderów Virtuti Militari przez przedwojennych dowódców wojskowych. W 1981 wygłosił płomienne przemówienie na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność".

Zmarł w 1985 r. w szpitalu w Zakopanem, mając 91 lat, był najstarszym rangą w kraju oficerem II Rzeczypospolitej, jeszcze z przedwojenną nominacją generalską.

Dziś jego imię nosi dom kombatanta na ul. Kruczej w Szczecinie.

Przez całe życie cieszył się niezwykłym szacunkiem byłych żołnierzy. W sobotę po poświęceniu dedykowanej mu tablicy (ok. godz. 13) dalsza część uroczystości odbędzie się w Domu Kultury "Skolwin" przy Stołczyńskiej 163: o godz. 13.45 - wystąpienia prof. Kazimierza Kozłowskiego (Archiwum Państwowe w Szczecinie) i dr. Tadeusza Krawczaka (Archiwum Akt Nowych w Warszawie), od godz. 15 - występy artystyczne zespołów z Pałacu Młodzieży, Arfika, program kabaretowy Adama Dzieciniaka z Teatru Polskiego, o godz. 19.30 - spektakl plenerowy "Światła ziemi" przygotowany przez Arkadiusza Buszkę i jego Kompanię Teatralną.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 112 gości

cron